środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

100% Breizh. XXIV DNI BRETANII

2019-11-25 21:32:10 (ost. akt: 2019-11-26 12:45:14) Artykuł sponsorowany

18 listopada rozpoczęła się kolejna edycja listopadowej prezentacji francuskiej Bretanii, organizowana przez Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest MAGICZNE oblicze Bretanii. Wydarzenia potrwają do 28 listopada.

Dlaczego właśnie Bretania? To z tym regionem, a dokładnie z bretońskim Côtes d’Armor, łączą nasz region, Warmię i Mazury, wyjątkowe relacje. Od ponad 20 lat, rok w rok, setki osób - młodzież, sportowcy, twórcy, artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, angażują się w polsko-francuską współpracę międzyregionalną, poznając przy okazji najpiękniejsze i najciekawsze zakątki naszych regionów, które, pomimo sporej odległości, mają ze sobą wiele wspólnego.

Francuska Breizh (w języku bretońskim „Bretania”) to kraina dumna ze swego celtyckiego dziedzictwa, nad którą unosi się duch Merlina i Morgany, gdzie co krok potykamy się o menhiry i dolmeny... Krainy, której strzegą setki świętych nieznanych nigdzie indziej… Krainy baśni i legend, które do dziś są chętnie przekazywane z ust do ust… Krainy, która znalazła klucz do połączenia tradycji z nowoczesnością.

Baśnie, legendy i podania bretońskie są jednym z ciekawszych dziedzictw niematerialnych tej części Europy. Bretończycy funkcjonujący na styku kultury celtyckiej i rzymskiej, Oceanu i surowego lądu, wyrobili silne charaktery i niezwykle bogatą wyobraźnię, a więc wewnętrzną wolność. Bohaterowie legend i podań bretońskich oraz ich losy stanowią niezwykły portret Bretończyka skrywającego pod warstwą gruboskórności, człowieka nieco melancholijnego, powściągliwego, wrażliwego i odznaczającego się poetycką wyobraźnią.

W programie spektakl, warsztaty, spotkania, pokaz kulinarny, wystawa fotografii. Dla publiczności w każdym wieku. Za nami między innymi magiczne spotkanie z artystami z Côtes d’Armor, warsztaty kulturowo-językowe dla dzieci, a przed nami wtorkowy (26 listopada, godz. 18.00, w Centrum) wernisaż wystawy fotografii « Moja Bretania ». Autorka zdjęć, Marta Tobiasz-Jouhier, jest krakowianką. W Bretanii mieszka od ponad 20 lat. Fotografią zajęła się bardzo wcześnie. Od dziecka lubiła przebywać w pracowni swego wuja, znanego krakowskiego fotografa Adama Bujaka, którego obserwowała przy pracy. Jej archiwum fotograficzne poświęcone Bretanii liczy 20 tysięcy zdjęć.

http://m.wm.pl/2019/11/orig/baie-du-mont-saint-michel-5-593500.jpg

W świat baśni i legend najmłodszą publiczność zabiorą Elżbieta i Groszek Stanilewicz z gdańskiej grupy „Łowcy Słow”, wieloletnie słuchaczki i propagatorki ożywiania zapomnianej sztuki opowiadania. Spotkanie „Tajemnice menhirów – ludowe baśnie Bretanii” odbędzie się w siedzibie Centrum, 28 listopada (czwartek), o godz. 13.30.

XXIV Dni Bretanii zakończą się wyjątkowym koncertem zespołu GAVINY. Antoine Solmiac (skrzypce) i Arthur Revé (gitara) zaprezentują (28 listopada, o godz. 18.00), w sali pod Amfiteatrem Miejskiego Ośrodka Kultury, tradycyjne melodie irlandzkie oraz piosenki o brzmieniach rockowych i popowo-folkowych. Celtyckim brzmieniom towarzyszyć będą warmińskie nuty, a to za sprawą gościnnego występu Marcina Rumińskiego i Marii Rumińskiej z olsztyńskiego zespołu SHANNON. Bilety dostępne na www.bilety.mok.olsztyn.pl

Więcej informacji na www.cpf.olsztyn.pl

http://m.wm.pl/2019/11/orig/dni-bretanii-1080x1350-593499.jpg

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages