Nie przechodźmy obojętnie. Nasza reakcja może uratować komuś życie

2019-11-27 07:15:00(ost. akt: 2019-11-26 11:36:32)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

Jesień i zima to najtrudniejsze okresy dla osób bezdomnych, które narażone są na wiele niebezpieczeństw związanych z wychłodzeniem organizmu i odmrożeniami, a w rezultacie z utratą zdrowia lub życia.
Na terenie jednego z ogrodów działkowych w Olsztynie doszło do tragicznego pożaru. W płomieniach zginęła jedna osoba. Przy okazji tego nieszczęśliwego wypadku, jak zwykle o tej porze roku, kiedy temperatura się obniża, wspólnie z policją i strażą miejską apelujemy o to, by nie zostawać obojętnymi na los osób narażonych na wychłodzenie organizmu. Mowa przede wszystkim o osobach bezdomnych, osobach starszych oraz tych znajdujących się pod wpływem alkoholu i przebywających na zewnątrz.

W okresie jesienno-zimowym funkcjonariusze prowadzą wzmożone działania mające na celu ratowanie życia i zdrowia osób narażonych na działanie niskich temperatur powietrza. Sprawdzają miejsca, gdzie schronienia mogą szukać bezdomni. Są to najczęściej pustostany, ogródki działkowe, altanki i piwnice. Często miejsca te grożą zawaleniem. Sposób ogrzewania tych pomieszczeń przez bezdomnych również niesie zagrożenie i niejednokrotnie prowadzi do pożaru.

— Początek zimy jest trudnym okresem dla osób bezdomnych. Niska temperatura często jest przyczyną śmierci takich osób. Dlatego staramy się im pomóc. Wspólnie z innymi podmiotami, takimi jak: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy Caritas Polska chcemy dotrzeć do tych osób i pokazać, że przebywanie w miejscach niekontrolowanych, jak działki, altany czy na terenach otwartych jest niebezpieczne. Staramy się przeprowadzać takie akcje 2-3 razy w tygodniu — mówi Jarosław Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Olsztynie. — Caritas ze swojej strony zawsze oferuje ciepłe posiłki, opiekę medyczną i odzież. Wspólnie staramy się dotrzeć do tych osób i oczywiście zachęcam do tego, aby skorzystali z pomocy społecznej, ze schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni, bo takie ośrodki są w każdej gminie.

Ogólna liczba osób bezdomnych w województwie warmińsko-mazurskim to 1071, w tym 913 mężczyzn, 119 kobiet i 39 dzieci.
Podczas podejmowanych interwencji, funkcjonariusze odwożą potrzebujących do schroniska, do izb wytrzeźwień, także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe, które na mrozie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Działający w ich organizmie alkohol sprawia, że nie czują one zimna i dlatego są narażeni na śmierć. O osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu policjanci informują pracowników socjalnych.

By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego człowieka. Kiedy zauważymy niepokojącą nas sytuację nie wahajmy się i zadzwońmy na numer alarmowy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

— Na wszystkie zgłoszenia mieszkańców Olsztyna reagujemy natychmiastowo. Ale też trzeba pamiętać, że gro tych osób spożywa alkohol, więc tu też im szybsza jest pomoc, tym większa gwarancja uchronienia ich od śmierci. Dlatego staramy się zawsze apelować do mieszkańców, żeby nie być obojętnym na potrzeby tych osób. Bo nie każda osoba leżąca na chodniku jest osobą bezdomną. Może to być także osoba chora, która wymaga natychmiastowej pomocy — dodaje komendant Straży Miejskiej w Olsztynie.

Nie bądźmy obojętni. Być może nasza właściwa reakcja przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie!


ms



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztynianin #2825860 | 88.156.*.* 28 lis 2019 06:58

    WIOLETTA SLASKA-ZYSK OLEWA PSL , NIE CHCE BYC POPO SŁUSZNO IDIOTKO DO KLASKANIA DURNIOM

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Katon M #2825381 | 83.9.*.* 27 lis 2019 10:11

    "...i 39 DZIECI !!!!!!!! "..?.. czy w tym państwie jest jakaś władza ..czy już ostatecznie staczamy się w otchłań bylejakości i zamętu?....

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Katon M #2825380 | 83.9.*.* 27 lis 2019 10:11

      "...i 39 DZIECI !!!!!!!! "..?.. czy w tym państwie jest jakaś władza ..czy już ostatecznie staczamy się w otchłań bylejakości i zamętu?....

      odpowiedz na ten komentarz

    2. Moczymorda #2825329 | 162.247.*.* 27 lis 2019 09:14

      Maszyny do zbierania puszek napędzane etanolem zamarzają LOL

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Potrzebna publikacja #2825290 | 83.9.*.* 27 lis 2019 08:22

        Dobry merytoryczny artykuł.Pomoc tym ludziom to nasz wspólny obowiązek.Bandyckie tezy Balcerowicza zastąpione zostały empatią.Jeszcze niedawno burzono domy z powodu antyludzkiego prawa budowlanego podpisanego przez Bolka i popieranego przez antypolskie ugrupowania polityczne PO SLD PSL.Wiele ludzkich dramatów Polacy im zawdzięczają.Warszawiacy również z choć tu z powodu złodziejstwa i przestępczego wymiaru sprawiedliwości.

        Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

        Pokaż wszystkie komentarze (7)
        2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5