Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Szlaban na telefon. Problem z parkowaniem zostanie rozwiązany

2019-11-24 13:01:00 (ost. akt: 2019-11-22 14:56:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wjazd do części bloków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze w Olsztynie ma zostać ograniczony. To efekt tego, że miejsca parkingowe zajmowane są m.in. przez pracowników i pacjentów szpitala, przez co kłopoty mają mieszkańcy.

Parkowanie w stolicy Warmii i Mazur, podobnie jak w innych, największych miastach w Polsce jest naprawdę sporym problemem. W Olsztynie najgorzej jest jednak w kilku, konkretnych miejscach, dla których wspólnym mianownikiem jest szpital. I tak na przykład przy Poliklinice oraz Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego przy al. Wojska Polskiego pacjenci parkują wzdłuż jezdni, a także w każdym innym możliwym miejscu pozwalającym dotrzeć do szpitali w ciągu kilku minut. Podobnie jest przy ul. Żołnierskiej. W tym miejscu pacjenci czy pracownicy szpitali: wojewódzkiego oraz dziecięcego wjeżdżają jednak w głąb osiedla, przez co problem mają mieszkańcy, bo przez zastawione miejsca, sami, nie mają gdzie zaparkować swoich samochodów.

— Na osiedlu zaczęli nam parkować pracownicy i pacjenci szpitala wojewódzkiego czy dziecięcego. Wjeżdżają, parkują i nie mamy gdzie postawić swoich samochodów. W ciągu dnia przyjedzie się pod dom i nie ma gdzie zaparkować, więc stajemy na chodnikach i dostajemy za to mandaty od straży miejskiej czy policji — mówi nam Bartłomiej Radziun, mieszkaniec osiedla.

Na osiedlu przy ul. Żołnierskiej coraz częściej parkują również studenci jednego z pobliskich wydziałów. W sprawie parkowania z pewnością nie pomógł również fakt, że w związku z budową nowego bloku, zlikwidowany został spory plac naprzeciwko szpitala wojewódzkiego. Coraz większy problem sprawił zatem, że mieszkańcy powiedzieli dość i chcą ograniczenia wjazdu osób trzecich na ich osiedle. Pierwsze kroki mieszkańcy podjęli w listopadzie i było to rozwieszenie zapytań, czy pozostali chcą się spotkać z prezesem w celu omówienia sytuacji na naszym osiedlu. Później wszystko poszło już z górki i szybko wypracowano konkretne rozwiązanie. W ograniczeniu wjazdu na teren osiedla ma pomóc szlaban.

— Szlaban będzie za sklepem Społem i będzie zamykał 6 czy 7 bloków — wyjaśnia Bartłomiej Radziun. Chodzi dokładnie o budynki przy ul. Żołnierskiej od numeru 21 do 35.

Warto odnotować, że nie będzie to jednak zwykły szlaban sterowany pilotem, bo mogłoby to rodzić inne kłopoty. Jakie? Chodzi o kurierów, taksówkarzy, dostawców jedzenia czy gości osiedla, po których mieszkańcy musieliby specjalnie wychodzić.

Z tym problemem szybko udało się jednak uporać. — Na rynku jest system, gdzie bramę otwiera się za pomocą telefonu komórkowego — tłumaczy Bartłomiej Radziun. I dodaje: — Wgrywa się numer telefonu danego mieszkańca do urządzenia i brama go rozpoznaje i otwiera szlaban. Oznacza to, że nikt obcy nie jest w stanie zadzwonić nawet po przekazaniu numeru. Dlatego osoba trzecia nie wjedzie na osiedle.

Na pomysł mieszkańców pozytywnie zareagowała również Spółdzielnia Mieszkaniowa Pojezierze, która, jak przekonuje pan Bartłomiej, jest jak najbardziej za postawieniem szlabanu. — Trzeba jeszcze tylko z nimi porozmawiać, żeby wprowadzili ułatwienia, czyli otwierania za pomocą telefonów — dodaje Bartłomiej Radziun.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca stycznia, a cały koszt jej realizacji pokryje spółdzielnia. Jak udało nam się dowiedzieć, pieniądze będą pochodziły z funduszu remontowego.

Jeśli pomysł zainstalowania szlabanu będzie pozytywnie odebrany przez mieszkańców, to niewykluczone, że podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w innych miejscach. — Jest kilka rejonów spółdzielni, w których ilość miejsc postojowych jest znacząco niewystarczająca w stosunku od potrzeb np. ul. Kołobrzeska 14 A-E, Dworcowa 62 -70 i Pstrowskiego 9-19 — mówi w rozmowie z nami Andrzej Mróz, zastępca prezesa ds. technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze. I dodaje: — Decyzja o ograniczeniu wjazdu jest uzależniona od woli mieszkańców.

Przypomnijmy, że rozwiązania ze szlabanami otwieranymi przez telefon komórkowy nie są w Olsztynie nowością. Z takiego udogodnienia mogą korzystać m.in. mieszkańcy ul. Laszki. Jak to ocieniają?

— To rozwiązanie jest bardzo wygodne. Jeśli pilot od szlabanu ma np. mój mąż, którego nie ma w domu, a mam gości, to bez problemu mogę ich wpuścić na osiedle, bez wychodzenia z domu, bo całość ma bardzo duży zasięg — mówi nam jedna z mieszkanek osiedla.

Krzysztof Kucharczak
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (130) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Xxx #2849008 | 37.47.*.* 14 sty 2020 07:29

  Haha nie rozumiem płaczu tej całej cebuli :) PARKING DLA MIESZKAŃCÓW JEST DLA MIESZKAŃCÓW I JEST NAWET INFORMACJA NA ZNAKU, JAK NIE UMIECIE CZYTAĆ PROPONUJE ZAPISAĆ SIĘ DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #2837574 | 109.241.*.* 18 gru 2019 19:26

  WOW, jedyny sensowny parking (płatny bo płatny ale zawsze parking!) w okolicy zlikwidowali... Ciekawe gdzie teraz mam zaparkować idąc odwiedzić/odebrać tatę ze/w szpitalu? Grzymek, jakiś pomysł? Proponuję zamknąć i zaorać Żołnierską i postawić na całej jej obecnej długości nowe bloki. Kilkanaście się tam od Obwodowej do Dworcowej zmieści. I ze dwie biedrony między nimi. Jakąś uliczkę do obu szpitali zostawić i tyle...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Monika #2829756 | 82.160.*.* 4 gru 2019 14:54

  Witam Panów :) , Mam na imie Monika i mam 25 lata jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na http://wyspakobiet.eu/Monia25 jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mieszkaniec tego osiedla #2825597 | 5.173.*.* 27 lis 2019 17:21

  Proszę państwa, rzecz dzieje się jak zwykle. Na wniosek kilku mieszkańców osiedla, postawiono wnosek o rozwiązanie sprawy braku miejsc parkingowych. Spółdzielnia ochoczo podsunęła pomysł postawienia szlabany. Pomysł ten w dziwny sposób zbiega się z rozpoczęciem budowy budynku usługowo-mieszkalnego w miejscu zebranego parkingu. Pomyśleć można, że to po to aby zamknąć usta. Druga sprawa, o całym projekcie mówi się w formie dokonanej choć do spółdzielni wpły nęły inne wnioski i protesty w liczbie większej niż pierwsza grupa inicjatywna. Prez media i spółdzielnię próbuje się zdecydować za mieszkańców .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Wojtek #2824926 | 188.147.*.* 26 lis 2019 16:34

  Akurat zajmuję się systemami parkingowymi, szlabany itp. i znam realia budowy i jej koszty. Żadna spółdzielnia mieszkaniowa nie jest w stanie wybudować tak drogiego obiektu. To miasto na swoim gruncie może coś takiego wybudować. Miejsca które wskazałeś znacznie różnią się powierzchnią, i sposobem komunikacji od rogu żołnierska i dworcowa. Tu jest podziemna infrastruktura nikt przy zdrowych zmysłach nie wybuduje tu takie czegoś. Ja też jeżdżę po świecie i stale studiuję te rozwiązania. Zrozum, że to miasto musi budować u siebie nie spółdzielnia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (130)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages