Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Jezioro Żbik przejmie miasto? Tego chce jeden z olsztyńskich radnych

2019-11-19 11:29:31 (ost. akt: 2020-02-17 11:16:49)
Sprzątanie jeziora Żbik

Sprzątanie jeziora Żbik

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Robert Szewczyk, przewodniczący Rady Miasta Olsztyna złożył interpelację dotyczącą jeziora Żbik. Radny chce ustalenia tego, kto jest właścicielem akwenu oraz jego ewentualnego przejęcie przez gminę.

Kilkadziesiąt lat temu jezioro Żbik było jednym z najczystszych w Polsce. To właśnie tutaj nurkowie mieli prawdziwy raj. Niestety, z czasem jego stan znacznie się pogorszył. Przejrzystość jeziora spada z roku na rok.

Niedawno na łamach naszej gazety informowaliśmy o gigantycznej plamie, która pokryła powierzchnię jeziora. "Wstępna analiza mikroskopowa, przeprowadzona przez analityków wykazała znaczne zagęszczenie nitkowatych kolonii sinic. Wygląd badanej próbki wskazywał znaczny rozkład biologiczny (...) organizmów mikrobiologicznych, co może wskazywać na końcową fazę "zakwitu" sinic" — pisaliśmy tuż po tym, gdy fotografia zanieczyszczonego jeziora obiegła internet.

Co to oznacza? — Zakwit sinic, szczególnie teraz, pokazuje, że jezioro jest już w stanie krytycznym — mówił w październiku w rozmowie z nami ekolog, prof. Zbigniew Endler.

Do sprawy zanieczyszczonego jeziora wrócił przewodniczący Rady Miasta Olsztyna — Robert Szewczyk, który złożył w tej sprawie interpelację. — W ostatnich dniach po raz kolejny przetoczyła się przez olsztyńskie media i portale społecznościowe dyskusja ws. jeziora Żbik i jego czystości. Zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o podjęcie inicjatywy ws. uporządkowania kwestii własności jeziora i ewentualnego przejęcia go jako majątku gminy Olsztyn. Taka zmiana znacząco ułatwiłaby walkę o ochronę jeziora Żbik — napisał Robert Szewczyk.

Przewodniczącemu Rady Miasta odpowiedział krótko prezydent: — W odpowiedzi na złożoną interpelację dotyczącą jeziora Żbik niniejszym informuję, że w budżecie miasta na 2020 r. brak jest środków finansowych na nabycie przedmiotowej nieruchomości.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Niczyj? #2822076 | 31.0.*.* 21 lis 2019 17:03

  Czyj w końcu ten Żbik teraz?! Nadal w Reichu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Montańa Blanca #2821003 | 194.242.*.* 19 lis 2019 19:10

  Przejąć nie tylko Żbik, ale powiększyć granice miasta!! Czemu okoliczni żerują na Olsztynie a podatki płacą do swoich gmin? Rzeszowowi, Zielonej Górze, Opolu się udało a nam nie może!?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Ważne : #2820990 | 5.174.*.* 19 lis 2019 18:48

   zwiększam podatki . Płacić ! Urwał nać !

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jak zrobili sobie z niego #2820988 | 5.174.*.* 19 lis 2019 18:46

   sedes , każdy tam sika i robi kupe tak jak na Krzywym .

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. serpiko #2820975 | 31.0.*.* 19 lis 2019 18:32

   Bardzo słuszna koncepcja gratuluję pomysłu - obawiałem się i obawiam co będzie za kilka lat z naszymi jeziorami - mamy przykład jez.Krzywego które już tak nie wygląda aby kieszenie były pełne - każdy normalny człowiek wie jak ono płacze

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (31)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages