Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Tragiczny pożar w Olsztynie. Nie żyje jedna osoba

2019-11-12 11:34:24 (ost. akt: 2019-11-12 12:00:42)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dzisiejszej nocy (11/12 listopada) doszło do pożaru na terenie jednego z ogrodów działkowych w Olsztynie. W płomieniach zginęła jedna osoba. Trwają prace policjantów, dzięki którym możliwe będzie ustalenie tożsamości ofiary pożaru.

Jak poinformował nas Andrzej Jurkun z KMP w Olsztynie, strażacy w czasie gaszenia pożaru znaleźli ciało jednej osoby. Nieznana jest tożsamość ofiary. Ciało zostało więc zabezpieczone do badań.

Dzięki działaniom strażaków ogień, którym objęta była jedna z altan na terenie ogródków działkowych Kormoran przy ul. Rejewskiego, nie przeniósł się na kolejny budynek.

Na miejsce zostali skierowani specjaliści, którzy pod nadzorem prokuratury będą wyjaśniać przyczyny pożaru.

Przy okazji tego nieszczęśliwego wypadku, jak zwykle o tej porze roku, kiedy temperatura się obniża, wspólnie z policją apelujemy o to, by nie zostawać obojętnymi na los osób narażonych na wychłodzenie organizmu. Mowa przede wszystkim o osobach bezdomnych, osobach starszych oraz tych znajdujących się pod wpływem alkoholu i przebywających na zewnątrz.

Kiedy zauważymy niepokojącą nas sytuację nie wahajmy się i zadzwońmy na numer alarmowy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

W okresie jesienno- zimowym policjanci prowadzą wzmożone działania mające na celu ratowanie życia i zdrowia osób narażonych na działanie niskich temperatur powietrza. Sprawdzają miejsca, gdzie schronienia mogą szukać bezdomni. Są to najczęściej pustostany, ogródki działkowe, altanki i piwnice. Często miejsca te grożą zawaleniem. Sposób ogrzewania tych pomieszczeń przez bezdomnych również niesie zagrożenie i niejednokrotnie prowadzi do pożaru. Podczas rozmów z osobami bezdomnymi policjanci przekazują wykaz miejsc noclegowych i zachęcają do schronienia się w nich w czasie zimy. Bezdomnym przekazywana jest również informacja o placówkach, które zapewniają pomoc medyczną, wydają ciepłe posiłki, bony żywnościowe, odzież i oferują możliwość skorzystania z kąpieli. Podczas podejmowanych interwencji, funkcjonariusze odwożą potrzebujących do schroniska, do izb wytrzeźwień, także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe, które na mrozie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Działający w ich organizmie alkohol sprawia, że nie czują one zimna i dlatego są narażeni na śmierć. O osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu, policjanci informują pracowników socjalnych.


By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego człowieka. Dlatego apelujemy, by na bieżąco przekazywać sygnały o dostrzeżonych zagrożeniach i informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie, przebywających w okolicach dworców, siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza właściwa reakcja przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.


W przypadku zauważenia koczującego bezdomnego zachęcamy zgłaszać ten fakt telefonicznie pod numerami:

- 997 lub 112 – Policja
- 986 lub 911– Straż Miejska
- 89 522 81 12 – Dyżurny Miasta
- 89 534 04 14 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
- 89 521 04 49 – Schronisko dla bezdomnych

Źródło: KMP w Olsztynie/ red.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z"ikosa" #2817782 | 83.9.*.* 12 lis 2019 17:56

  Rozmawiałem ostatnio dwukrotnie z człowiekiem - jeszcze- od góry do dołu krańcowo zaniedbanym .. i zadałem mu m.inn. pytanie "czy mogę mu w czymś pomóc ...? odpowiedział że nie ..nie chce pomocy ...Ok. trudno On nie chciał ..ale zważywszy na miejsca w których w tym momencie się znajdował ...- ławka przy uczęszczanym chodniku ..parapet Tortexu ...pomyślałem ..czy państwo Polska tak naprawdę istnieje ..że ludzie w takim stanie mogą przebywać w dowolnym miejscu ...? i nikt się nimi z urzędu nie zajmie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. CIEKAWE CO Z DZIAŁKAMI BĘDZIE? #2817757 | 83.9.*.* 12 lis 2019 16:41

   teraz się zacznie - DZIAŁKI SĄ NIEBEZPIECZNE - ZLIKWIDOWAĆ I deweloperom oddać. :)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. madrale #2817749 | 89.228.*.* 12 lis 2019 16:22

   uwazajcie by was to nie spotkalo chamy pospolite

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Pezet #2817695 | 77.111.*.* 12 lis 2019 14:43

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jednego tupta mniej

   1. Ox #2817656 | 5.173.*.* 12 lis 2019 13:16

    Jest noclegownia ale jest haczyk.Nie można tam spać po pijaku i stąd zamarznięci czy spaleni w altankach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages