środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Nowa droga miała dać spokój, a auta dalej suną im pod oknami

2019-11-11 18:03:15 (ost. akt: 2019-11-08 16:45:39)
Pstrowskiego rondo

Pstrowskiego rondo

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mieszkańcy Szczęsnego na obwodnicę czekali jak na wybawienie. Liczyli na poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia. Obwodnica wreszcie jest, ale ruch przez ich miejscowość wcale nie zmalał, bo większość kierowców nadal jeździ starą drogą.

We wrześniu drogowcy oddali do użytku nowy odcinek drogi krajowej 53 od węzła Pieczewo do Klewek, który pełni jednocześnie funkcję obwodnicy Szczęsnego. Mieszkańcy tej podolsztyńskiej miejscowości długo czekali na tę chwilę, licząc że wreszcie będą mogli odetchnąć od sunących przez ich wieś samochodów. Tak miało być. — Tym bardziej że przedstawiciele Główniej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie zapewniali, że nowo wybudowany odcinek drogi krajowej nr 53, pełniąc funkcję obwodnicy Szczęsnego, odciąży miejscowość i poprawi bezpieczeństwo w ruchu, a tym samym komfort życia mieszkańców — przypomina pan Janusz (nazwisko do wiadomości redakcji) ze Szczęsnego.

Okazuje się jednak, że 90 proc kierowców nadal jeździ „starą” drogą. — To prawda, niewiele się pod tym względem zmieniło. Nowa, szeroka, równa, oświetlona droga jest praktycznie nieużywana, a przez Szczęsne dalej jeżdżą sznury samochodów — dodaje pan Janusz.

— Czy drogowcy nie mogą zachęcić kierowców, szczególnie ciężarówek, do korzystania z nowej drogi — pyta mieszkaniec Szczęsnego.

Zgodnie z ustawą o drogach odcinek drogi krajowej zastąpiony nowo wybudowanym odcinkiem drogi z chwilą oddania go do użytkowania zostaje pozbawiony dotychczasowej kategorii, a to znaczy, że... — Droga przez Szczęsne nie jest już drogą krajową — wyjaśnia Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA. — To już droga wojewódzka, a więc podlegająca Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Nowy zarządca ma możliwości, żeby skierować ruch na nowy odcinek, bo może wprowadzić dodatkowe ograniczenia, choć tam już jest pewne ograniczenie, bo maksymalne obciążenie na oś może wynosić 8 ton.

Czy ZDW zamierza zatem w jakiś sposób „zachęcić” kierowców do korzystania z nowego odcinka drogi krajowej 53? Wprowadzi obostrzenia dla kierowców, żeby jeździli obwodnicą, a nie przez Szczęsne? — Droga jest w naszym zarządzie, ale chcemy ją przekazać powiatowi — odpowiada Tomasz Raczkowski, zastępca dyrektora ZDW w Olsztynie. — Obecnie trwa procedura w tej sprawie. Myślę, że do końca roku powinna się zakończyć.

Dlaczego kierowcy wciąż jeżdżą starą drogą, mając do wyboru piękną obwodnicę? — Być może jest to kwestia lepszego oznakowania — zauważa wicedyrektor Raczkowski. — Ale też trzeba czasu, żeby kierowcy przyzwyczaili się do tego, że jest już obwodnica. W momencie, kiedy stara droga przestanie być wojewódzką, będzie można zastosować również rozwiązania ograniczające ruch tranzytowy, np. zawężenia czy progi zwalniające, które skutecznie spowalniają ruch. I kierowcy np. ciężarówek omijają takie drogi. Takie rozwiązania inżynieryjne stosuje się zwykle na drogach niższej kategorii. Jednak to będzie już decyzja nowego zarządcy, czyli powiatu, który będąc już zarządcą, zdecyduje wówczas, jakie konkretnie zastosować rozwiązania.

Dwu-, trzykilometrowy odcinek drogi krajowej nr 53 od węzła Pieczewo do Klewek został oddany do użytku 14 września. Jest to element węzła Pieczewo, którego budowę zakończono w maju. Koszt budowy całego węzła wyniósł 97,2 mln zł. Oddanie do użytku tego nowego odcinka drogi krajowej nr 53 było zwieńczeniem budowy południowej obwodnicy Olsztyna.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (82) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Już #2822290 | 77.111.*.* 22 lis 2019 01:20

  Przeinwestowaliście, kochane dziubdziusie! Za jakiś czas pewnie wyjdzie afera, kto i ile przygarnął.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pol #2821586 | 89.228.*.* 20 lis 2019 21:48

  ta pseudo obwodnica szczęsna to tak naprawdę droga pod nowe osiedla które powstaną na obrzeżach miasta np na starym poligonie dla tego tyle tych rond. Wystarczy tylko pomyśleć. Redakcja swego czasu pisała też że na cmentarzu na poprzecznej przesuwająpłot po to żeby wybudować miejsca parkingowe a tu co kilka miesięcy po inwestycji a parkingów nie ma jak nie ma jest za to ładny trawnik. Dla czego w tym mieście wmawia się ludziom takie brednie a potem wszystko na odwrót. Drogi zwężane 200m jagiellońskiej 4,5 miliona to kolejna kpina i jakiś wał

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. oli@ #2817962 | 82.145.*.* 12 lis 2019 23:04

  najeb... tych rond i sie dziwia ze ludzie nie chca tam jezdzic.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Stefan #2817803 | 37.47.*.* 12 lis 2019 18:57

  Jeszcze to beznadziejne oznakowanie. Zjazd z obwodnicy w ulicę 5 Wileńskiej Brygady A K. Czy tak trudno zmienić nazwę ulicy? Trwa to od otwarcia obwodnicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ZŁE OZNAKOWANIE NA SZCZYTNO #2817708 | 83.9.*.* 12 lis 2019 15:24

  Tak jest ponieważ nie ma znaku kierunkowego na głównych tablicach z opisem =SZCZYTNO. Jak to dopiszecie (*GDKIA) to się ruch zmniejszy zdecydowanie. JANUSZ MÓWI: NIE MA NA SZCZYTNO TO JADE NA SZCZĘSNE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (82)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages