Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Ceny parkowania w Olsztynie pójdą w górę, ale to nie jedyna zmiana...

2019-11-09 10:57:35 (ost. akt: 2019-11-08 12:42:44)
parkomat Nowowiejskiego Olsztyn

parkomat Nowowiejskiego Olsztyn

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Niedawno na łamach gazety informowaliśmy o cenach parkowania w Olsztynie, które mają niebawem wzrosnąć. Sprawdzamy, czy urzędnicy wypracowali już konkretne rozwiązania oraz co ma się zmienić w Strefie Płatnego Parkowania.

W wielu miastach kierowcy nie mają łatwego życia. Korki i problemy z brakiem miejsc parkingowych to ich chleb powszedni. Problem w tym, że jak już się miejsce parkingowe znajdzie, to za każdą godzinę trzeba zapłacić. I zazwyczaj nie są to niskie kwoty. Co gorsza, w ostatnim czasie jeszcze poszybowały, a czasami zmieniono również regulamin strefy parkowania.

Tak było na przykład w Gdańsku, gdzie w jednej z dzielnic wydłużono czas opłaty za parkowanie o trzy godziny, bo aż do 20. To nie koniec zmian, które czekały gdańszczan. Kolejnym etapem parkingowej rewolucji było powiększenie strefy płatnego parkowania, a na koniec podniesiono stawki opłat. I tak za pierwszą godzinę płaci się zamiast 3 zł — 3,30 zł, za drugą trzeba już zapłacić 3,90 zł, a nie 3,60 zł, za trzecią 4,60 zł (wcześniej 4,30 zł), a opłata za czwartą godzinę i każdą kolejną wynosi 3,30 zł — o 30 gr więcej niż wcześniej.

Podwyżki czekają również mieszkańców i gości stolicy Małopolski. W Krakowie od grudnia za godzinę parkowania w strefie A będzie trzeba zapłacić 6 zł, a w strefach B i C odpowiednio 5 i 4 złote. Teraz opłata jest ujednolicona i wynosi 3 zł za pierwszą godzinę, 3,50 zł za drugą, 4,10 zł za trzecią i 3 zł za czwartą i każdą kolejną.

Podwyżki nie ominą również Olsztyna. — Mając na uwadze fakt, że parkujących pojazdów wciąż przybywa, a od 2012 roku stawki opłat w strefie płatnego parkowania w Olsztynie pozostają na tym samym poziomie, wprowadzenie w najbliższym czasie zmian w tej kwestii, wydaje się być nieuniknione — mówił na początku września w rozmowie z nami Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. — Z jednej strony zwiększy się w ten sposób rotacja parkujących pojazdów, z drugiej część kierowców z pewnością rozważy alternatywę, jaką są tramwaje i autobusy komunikacji miejskiej.

Sprawdziliśmy, na jakim etapie są obecnie prace związane ze zmianami cen parkowania oraz czy są już w tej sprawie jakieś konkrety.

Okazuje się, że zmiany w strefie parkowania mogą być większe, niż się wydawało do niedawna. Nie skończą się one jedynie na wzroście cen parkowania. Widoczną zmianą ma być modernizacja istniejących już parkomatów, w których można kupić bilety parkingowe. Przypomnijmy, że teraz można w nich płacić jedynie gotówką i Olszyńską Kartą Miejską.
— Modernizacja urządzeń ma w zamyśle rozszerzyć ich funkcjonalność o dokonywanie opłat przy pomocy karty płatniczej — powiedział nam Michał Koronowski. I wydaje się, że będzie to spore udogodnienie.

Patrząc z perspektywy kierowców, modernizacja parkomatów to w zasadzie jedyny pozytyw planowanych zmian. Niewykluczone, że już niebawem Strefa Płatnego Parkowania obejmie swoim zasięgiem kolejne parkingi. Rozważane są różne propozycje, które na bieżąco są konsultowane z prezydentem Olsztyna. Jak udało nam się ustalić, jednym z miejsc, które ma zostać objęte tzw. strefą, jest parking przy al. Piłsudskiego, na wysokości Uranii.

Wiele wskazuje również na to, że inne ceny parkowania będą obowiązywały olsztyniaków i pozostałych kierowców. Doprecyzowując — ci, którzy płacą podatki w Olsztynie, za parkowanie zapłacą mniej.
— Rozważane jest wprowadzenie różnych opłat za parkowanie, w tym z niższą stawkę dla mieszkańców Olsztyna, którzy — po pierwsze — będą posiadali OKM, po drugie — będą rozliczali się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie. Szczegóły są ustalane — wyjaśnia rzecznik drogowców.

Jeśli chodzi o konkretne stawki za parkowanie w Olsztynie, to nie zostały one jeszcze zatwierdzone. Ostateczna decyzja należy do Rada Miasta.

Kuch


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (111) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OJej #2831370 | 83.5.*.* 7 gru 2019 11:20

  Olsztyniacy są szczęśliwi, że włodarze miasta robią nam na cały czas na rękę .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Monika #2830288 | 77.111.*.* 5 gru 2019 14:24

  Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - https://wyspakobiet.eu/monia25

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bulić! #2828828 | 176.105.*.* 2 gru 2019 23:15

  Bardzo dobry pomysł samorządu!! Niech te "paniska" w wypasionych brykach, czyli starych , kilkunastoletnich ruplach, płacą!! Uważają się, za nie wiadomo kogo, jakieś Rockefelery za kierownicami limuzyn, w których fotele najpierw szkopy, a potem Turki pierdziały łącznie kilkanaście lat. Tymczasem w butach słoma.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. polak #2828172 | 79.185.*.* 2 gru 2019 07:10

   wprowaddzic płaty da olsztyniaków za przeazd prz ez sąsiednie gminy za zanieczyszczanie srodowiska

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Koronowski klakier grzybowicza #2827052 | 37.248.*.* 30 lis 2019 00:16

   Koronowski liczysz że kierowcy przesiądą się na tramwaj/autobus? Puknij się w czółko prędzej Ty na trójkołowcu usiądziesz!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (111)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages