Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Nie straszcie nas Włocławkiem

2019-11-07 14:00:02 (ost. akt: 2019-11-07 12:40:42)

Autor zdjęcia: Zbigniew Wożniak

Jeśli nie rozprawę doktorską, to co najmniej pracę magisterską można byłoby napisać o batalii o nowy Dworzec Główny w Olsztynie. Sprawa mitręży się od kilku lat, co chwilę słychać o punktach zwrotnych, a dworca jak nie ma, tak nie ma.

To już pewne. Będzie nowy dworzec w Olsztynie. O przepraszam, w Olsztynku, bo „machnułsja” jak przed laty powiedział zawiadowca na stacji w Korszach, zapowiadając przez megafon pociąg z Korsz do Korsz. Historia ta przeszła do annałów kolei, ale równie dobrze może tam trafić historia budowy nowego dworca w Olsztynie.

Ostatnio emocje wokół olsztyńskiego dworca podgrzał... Włocławek. Modułowy projekt nowego dworca w tym mieście przygotowany przez spółkę TPF, tę samą, która ma zaprojektować olsztyński dworzec, nie przypadł do gustu włocławianom.
Na projektanta wylała się fala krytyki. I architekci mają przygotować nowy projekt.
— Nie po to mieszkańcy Włocławka czekali tyle lat na dworzec, by nowy obiekt nie spełniał ich oczekiwań — powiedziała Anna Gembicka, wiceminister inwestycji i rozwoju. — Projektant przygotuje nową propozycję. Ma ona nawiązywać do architektury miasta, budynków takich, jak Browar B. czy Wzorcownia, wykonanych z czerwonej cegły.

Czy podobna sytuacja może powtórzyć się w Olsztynie? Dopóki nie ma gotowego projektu, to wróżenie z fusów.

Jak nas zapewnił Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A. prace projektowe związane z dworcem Olsztyn Główny przebiegają zgodnie z harmonogramem.
— Zostały przeprowadzone czynności związane z inwentaryzacją oraz analizą funkcjonalno-przestrzenną. Opracowano program prac geologicznych oraz geotechnicznych. Obecnie trwają prace geodezyjne oraz prace nad wstępną koncepcją projektową, która będzie gotowa najwcześniej za kilka tygodni — poinformował rzecznik PKP SA, dodając: — Nie wiązałbym projektowania dworca w Olsztynie z projektem przebudowy dworca we Włocławku. To dwa zupełnie różne obiekty w nieporównywalnych ośrodkach miejskich.

Sprawa budowy dworca w Olsztynie ciągnie się już kilka lat. A wszystko przez to, że niektórzy — a konkretnie trzy stowarzyszenia społeczne — widzą w obecnym dworcu zabytek, domagając się wpisania kompleksu dworcowego do rejestru zabytków.

Już pięć razy wojewódzki konserwator zabytków odmówił wpisu, choć uznał za zabytkowe uznał niektóre elementy zespołu dworcowego. A chodzi tu o wiaty peronowe peronów 2,3 i 4, dwie mozaiki ścienne znajdujące się na obu dworcach oraz dwa neony z napisami: Dworzec Kolejowy i Dworzec Autobusowy.

I choć decyzję konserwatora podtrzymał minister kultury i dziedzictwa narodowego, to nie ma końca batalii, bo społecznicy zaskarżyli decyzję ministerialną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

A ponadto złożyli zażalenie do ministra kultury na decyzję konserwatora zabytków odmawiającego wszczęcia postępowania w sprawie kolejnego wniosku społeczników, tym razem o wpis indywidualny dla budynków tworzących kompleks dworca Olsztyn Główny. Co jest zresztą bardziej szczegółową formą ochrony zabytków, bo dotyczy też wnętrza obiektów.

To na pewno nie jest działanie w interesie mieszkańców Olsztyna.
Jak już wielokrotnie pisaliśmy, PKP chce zbudować nowy dworzec, a prywatny inwestor w miejscu istniejącego dworca PKS zbudować galerię z funkcją dworca autobusowego. Oba budynki mają stanowić całość z już stworzonym przez miasto Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym.

Nowego dworca chcą też olsztynianie, co pokazał sondaż: 91 proc. ankietowanych opowiedziało się za budową nowego dworca.

A wracając do Olsztynka, to chyba rzeczywiście szybciej doczeka się nowego dworca niż stolica regionu. Zgodnie z zawartą niedawno umową olsztynecki dworzec przejdzie gruntowną modernizację. Obecny budynek dworca przestanie pełnić swoją nominalną funkcję, będzie tu centrum kultury, a obsługa podróżnych będzie prowadzona w jednym z mniejszych pobliskich budynków. Zmodernizowany obiekt ma zostać udostępniony podróżnym wiosną 2021 roku. Wartość inwestycji to 21 mln zł.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2824651 | 88.156.*.* 26 lis 2019 10:39

  wizualizacja dworca we włocławku była robiona w paincie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marta #2818136 | 81.168.*.* 13 lis 2019 11:36

  Jakby można było postawić pieniądze na to że po zbudowaniu nowego dworca, mieszkańcy będą tęsknić za poprzednim, to bym pierwszy raz w życiu odwiedziła bukmachera. Za 30 mil. nie powstanie obiekt mający nawet połowę kubatury obecnego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kebiz #2816165 | 88.156.*.* 8 lis 2019 13:23

  Zapewne nie byłoby takiego szumu i histerii gdyby projektant przedstawił swoje dzieło, w którym skumuluje głównie funkcje komunikacyjne, a handlowe sprowadzi do minimum zamiast odwrotnie, czego obawiają się FRO oponenci .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. damian #2815959 | 37.47.*.* 7 lis 2019 23:48

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Stop kolejnej galerii handlowej w miejscu dworca, dworzec w obecnym kształcie wystarczy wyremontować i wygonić jarmarczny handel z jego powierzchni. Brawo stowarzyszenia za obronę dworca.

   1. xyz #2815948 | 81.190.*.* 7 lis 2019 22:59

    Jeżdże zawodowo troche po polsce i za przeproszeniem Włocławek względem Olsztyna to zasrana dziura która nie ma nic doo zaoferowania. Całkiem niedawno połatano tam główne arterie miasta. Jeżdże zawodowo po Polsce i to jedno z najgorszych i najbrzydszych miast w Polsce. Zepchnięte na margines.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (31)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages