Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Wspólna akcja policji i drogowców. W autobusach i tramwajach będzie bezpieczniej?

2019-10-30 13:29:42 (ost. akt: 2019-10-30 13:47:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W związku z powtarzającymi się przypadkami upadków pasażerów w autobusach i tramwajach, Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie razem z Komendą Miejską Policji w Olsztynie, apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozsądku podczas podróżowania środkami komunikacji miejskiej. Regulamin podróżnych mówi wyraźnie, że pasażerowie podczas jazdy mają obowiązek trzymać się poręczy lub uchwytów co zdecydowanie wpłynie na ich bezpieczeństwo np. w razie nagłego hamowania.

Akcja „Trzymaj się! Dojedziesz bezpiecznie” ma przypomnieć pasażerom, że zgodnie z regulaminem, w trakcie jazdy mają oni obowiązek trzymać się poręczy lub uchwytów, a w przypadku, gdy w pojeździe są wolne miejsca siedzące, powinni z nich skorzystać. W trosce o własne bezpieczeństwo wspólna akcja olsztyńskiego ZDZiT-u oraz Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie ma przypomnieć, że za bezpieczną podróż środkami komunikacji miejskiej odpowiedzialni są również pasażerowie.

Dlatego od 30 października 2019 roku, w pojazdach publicznego transportu zbiorowego, którego organizatorem jest olsztyński ZDZiT, będzie można usłyszeć dwa komunikaty głosowe: „Trzymaj się uchwytów i poręczy. Dojedziesz bezpiecznie” oraz „Pamiętaj. Prowadzący pojazd może być zmuszony do gwałtownego hamowania. Trzymaj się uchwytów i poręczy”. Na przystankach zostaną także umieszczone specjalne plakaty.

Tylko w 2019 roku odnotowano ponad 80 upadków pasażerów podczas jazdy autobusem bądź tramwajem. Według policyjnych danych, w 2017 roku doszło do jedenastu wypadków z udziałem osób korzystających z komunikacji miejskiej, w których dwie osoby zostały ciężko ranne. W 2018 roku policjanci odnotowali czternaście wypadków, w których pięć osób odniosło poważne obrażenia. Natomiast od początku 2019 roku miało miejsce czternaście wypadków z udziałem autobusów i tramwajów, w wyniku których trzydzieści osób zostało lekko rannych, dwie osoby odniosły ciężkie obrażenia, a jedna poniosła śmierć.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach, Olsztyn przeżywa ekspansję rozwoju publicznego transportu zbiorowego. W ciągu roku pojazdy komunikacji miejskiej (autobusy i tramwaje) wykonują ponad 9 mln km. To aż o 1,5 mln km więcej niż jeszcze pięć lat temu. Średnio w dniu roboczym komunikacja miejska, której organizatorem jest ZDZiT w Olsztynie, odnotowuje ponad 130 tys. przejazdów pasażerów (ilość wejść i wyjść do pojazdów). O skali najlepiej świadczy fakt, że tylko w 2018 roku przewiezionych zostało blisko 43 mln osób, podczas gdy nieco ponad pięć lat temu, z komunikacji korzystało około 30 mln osób.

Akcję „Trzymaj się! Dojedziesz bezpiecznie” wspiera Urząd Miasta Olsztyna oraz operatorzy realizujący przewozy w olsztyńskim transporcie zbiorowym: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie i konsorcjum Meteor/IREX-3.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kebiz #2815560 | 88.156.*.* 7 lis 2019 13:16

  W związku z brakiem pomysłów redaktorów G.Ol. proponuję aby wystąpili Oni (redaktorzy) z wnioskiem o wyposażenie kierowców i motorniczych MPK w alkomaty do badania trzeźwości pasażerów, bowiem ci ostatni zbyt często się przewracają !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lech14 #2812652 | 83.31.*.* 1 lis 2019 10:25

  to już trzeba robić wspólne akcje żeby ludzie trzymali się poręczy , raz się tie przytrzyma to zapamięta nie róbcie z ludzi idiotów może w autobusie przydzielić każdemu ochroniarza

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. cyt. ,, Olsztyn przeżywa ekspansję rozwoju śr #2812243 | 83.5.*.* 31 paź 2019 14:18

  To nie żadna ekspansja tylko lekce warzenie mieszkańców tego miasta i realizacja megalomańskich i chorych wizji arbuza. Celowe utrudnianie poruszania się prywatnych aut poprzez realizowanie budowy infrastruktury drogowej,( zwłaszcza w centrum tej małej mieściny), poprzez rozwiązania szykanujące użytkowników pojazdów samochodowych. Nikt mnie nie zmusi do rezygnacji z użytkowania mojego auta, z korzyści z tego płynących,zwłaszcza nie zależności . Nie zazdroszczę tym którzy czekają na przystankach i z zawiścią patrzą jak wolni ludzie przemieszczają się swoimi autami.Za to oni mogą zachwilę przeżyć lub nawet nie haha przygodę życia w postaci okradzenia, pobicia ,ubrudzenia ,zarażenia chorobami ,oplucia i obrzygania ,słuchania przekleństw pijaków i wesołej młodzieży no i wyrwania z fotela lub od poręczy bo pan furman kierujący autobusem nie potrafił przewidzieć i ekstremalnie zahamował hahaha

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kocanna #2812194 | 213.184.*.* 31 paź 2019 12:37

   Siła hamowania pojazdu bywa tak wielka, że choćby się przypiął pasem do poręczy leci się jak wór ziemniaków. Starsze osoby siłą rzeczy nie są w stanie się utrzymać. Może warto pomyśleć o większym taborze i ograniczeniach prędkości dla kierowców tych pojazdów, po to by autobusy nie ruszały z kopyta a potem nie pruły na łeb na szyję i nie zajeżdżały do zatoczek z prędkością kosmiczną, bo jeszcze nie daj Pani nie dojadą na czas na przystanek i załapią karniaka. Sama przez taką sytuację miałam 9 miesięcy wyjętych z życiorysu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Podatnik #2812095 | 195.136.*.* 31 paź 2019 09:28

   Ciekawe czy będą podejmować interwencje gdy kierowcy na czerwonym będą jeździć

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (42)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages