Co dalej z “szubienicami” w Olsztynie?

2019-10-24 10:55:29(ost. akt: 2019-10-24 12:44:02)
Pomnik Szubienice

Olsztyn-Pomnik Szubienice ilustracja

Pomnik Szubienice Olsztyn-Pomnik Szubienice ilustracja

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Publikujemy kolejne opinie w sprawie monumentu w centrum Olsztyna. A już jutro odbędzie się konferencja zorganizowana przez Muzeum Warmii i Mazur poświęcona losom pomników w czasie przemian.
Naukowcy zaproszeni przez Muzeum Warmii i Mazur będą debatowali podczas jutrzejszej konferencji o tym czy pomniki w czasie przemian należy zachować, zmieniać, czy burzyć. Wszystkie z tych trzech pomysłów od lat dotyczą pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej stojącego na przeciw aresztu w samym centrum Olsztyna.

Dyskusja na ten temat często pokrywa się z liniami podziałów politycznych. Jest też często traktowana, jako papierek lakmusowy poprawności obowiązującej wewnątrz określonych ugrupowań.

Tak było wcześniej, kiedy kilka lat temu Olsztyn żył sporem co zrobić z pomnikiem nazywanym powszechnie “szubienicami” i tak jest dziś, kiedy za sprawą historyków sprawa wraca w centrum zainteresowania mieszkańców Olsztyna.

Przypomnijmy. Autorem pomnika jest Xawery Dunikowski, a sława jego talentu jest często wykorzystywana do obrony pomnika. Monument należy do miasta. O jego losie ostatecznie decyduje sam prezydent Olsztyna, który do tej pory sprzeciwiał się jego likwidacji. Tym razem pytamy o zdanie na temat przyszłości pomnika radnych miejskich z przeciwstawnych ze sobą politycznie klubów.

— Już raz straciliśmy szansę na pozbycie się tego komunistycznego symbolu z centrum miasta — mówi radny Leszek Araszkiewicz z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. — Ponad dziesięć lat temu większość radnych miejskich była gotowa głosować za jego przeniesieniem na Cmentarz Żołnierzy Radziecki w Olsztynie. Całość miała być nadzorowana przez znanych artystów, tak, żeby nie zatracić wartości artystycznych samego pomnika. Niestety prawie w ostatniej chwili zaczęło się dzielenie włosa na czworo i pomnik dalej stoi jak stał za komuny — dodaje radny Araszkiewicz. — Dla mnie to skandal, że taki pomnik mimo upadku komuny dalej stoi w centrum naszego miasta. Jest nawet ustawa, która zabrania propagowania symboli, które na nim są. To trochę tak jakby tolerować pomnik ze swastyką w centrum miasta, a propagowania tego symbolu zabrania ta sama ustawa. Mam nadzieję, że w końcu doczekamy się przeniesienia tego pomnika — kończy radny.

A radny Mirosław Arczak z klubu radnych Wspólny Olsztyn przekonuje: — Mam ugruntowane zdanie na ten temat. Ten obiekt wpisał się w tkankę miasta. Jestem za jego zachowaniem w tym miejscu, w którym jest. Jest jednak potrzebne otoczenie go elementami edukacyjnymi, które wyjaśnią kontekst jego powstania, symbolikę i historyczne uwarunkowania. To mogą być tablice informacyjne. Może kiosk multimedialny do odtwarzania różnych materiałów. Tak sobie z tym radzą inne miasta. Widziałem takie rozwiązania i w Polsce i za granicą, gdzie kłopotliwe z punktu widzenia mieszkańców elementy nagle stają się elementem lekcji historii. Również poszanowania tej historii — przekonuje radny Mirosław Arczak

Stanisław Kryściński

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ODESŁAĆ TO COŚ DO MOSKWY !! #2810333 | 82.139.*.* 27 paź 2019 13:02

    Pociąć na kawałki, załadować na wagony kolejowe i jazda z tym gównem do Moskowy, tam gdzie jego miejsce na Placu Czerwonym. Jego obrońcy będą mogli go sobie tam odwiedzać, skoro tak im żal Armii Czerwonej, która kradła, paliła i gwałciła wszystko co się poruszało... Aż tak wam tęskno tam tamtym barbarzyństwem? Co się dzieje z dzisiejszym światem, ręce opadają...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ciekawe #2810325 | 88.156.*.* 27 paź 2019 12:42

    ciekawe jakie pomniki wystawią naszym za naszymi granicami

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Bat #2810042 | 99.31.*.* 26 paź 2019 15:32

    Zostawcie pomniki w spokoju to jest nasza chistoria jak by wszyscy niszczyli pomniki albo inne zabytki to na swiecie niemieli bysmy co zwiedzac ,znalezli się nawiedzeni i bendą wszystko niszczyć ,postawcie obok tablicę z nową chistorią i tyle w tym temacie.

    odpowiedz na ten komentarz

  4. Normalny #2810019 | 91.160.*.* 26 paź 2019 14:54

    Pomnik jako. Świadectwo historii POWINIEN zostać tam gdzie jest. To jest oczywiste

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  5. frost #2810014 | 213.216.*.* 26 paź 2019 14:39

    Gwoli ścisłości. Olsztyn, miasto na terenie Prus Wschodnich należących do Niemiec, został zdobyty przez Armię Czerwoną a nie wyzwolony. Po rozszabrowaniu wszystkiego, co miało jakąś wartość dla zdobywców został rozmyślnie podpalony i zniszczony. Po zajęciu miasta przez krasnoarmiejców zniszczenia były niewielkie. Co do losu ludności autochtonicznej, to wszyscy zostali potraktowani przez zwycięzców tak samo jak Niemcy traktowali ludność zajętych obszarów Związku Sowieckiego, czyli mordy, gwałty i totalny rabunek. Ten sam los spotkał Warmiaków i Mazurów, więc nie wiem za co mają być wdzięczni zdobywcom? Zresztą i tak wyjechali niemal wszyscy do Niemiec, a ktoś tu na forum opowiada głodne kawałki jak to wypędzeni z Kresów Polacy przejęli ich kulturowe dziedzictwo. Co do pomnika zbudowanego z materiałów po Mauzoleum Hindenburga, to rozebrać i nareszcie zbudować funkcjonalne centrum miasta. To samo dotyczy szpecący Śródmieście Areszt Śledczy. Budynek zaadoptować na coś innego, a mur rozebrać.

    odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5