Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Manifestacja pod okiem policji

2019-10-21 16:31:38 (ost. akt: 2019-10-21 14:17:06)
Manifestacja przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie

Manifestacja przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

Po manifestacji przed Urzędem Wojewódzkim policja spisała jej organizatorkę. Czy funkcjonariusze mieli do tego prawo, jeżeli obywatel nie naruszył swoim zachowaniem obowiązujących przepisów? Policja: Było zgłoszenie, więc pojechaliśmy sprawdzić.

Manifestacja przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie w obronie prawa do edukacji seksualnej dzieci przebiegała spokojnie. Przemawiała parlamentarzystka partii Lewica Razem: organizatora tego protestu oraz kilka osób zainteresowanych tym, żeby ich dziecko umiało zachować się świadomie w sytuacji zagrożenia molestowaniem.

Organizatorzy manifestacji nie zgłosili do urzędu zamiaru jej przeprowadzenia, wychodząc z założenia, że takie „spontaniczne zebranie” obywateli w ważnej sprawie jest ich świętym prawem. Skoro mieli takie prawo, to czy interwencja policji była potrzebna? I czy była uzasadniona? W art. 15 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji czytamy, że „policjanci mają prawo legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości”. Uściśla to jeszcze rozporządzenie Rady Ministrów z 26 lipca 2005 r. w sprawie sposobu postępowania (…) policjantów. W paragrafie 2.1 czytamy: „policjant (…) jest obowiązany podać swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności służbowej”.

— Chyba podali jakieś nazwisko, chociaż nie jestem pewna. Nie było dobrze słychać w tym rozgardiaszu — opowiada Małgorzata Matuszewska-Boruc z partii Razem, organizatorka manifestacji. — Na pewno nie poinformowali mnie o powodach wylegitymowania mnie i spisywania moich danych z dowodu osobistego. — Wprawdzie takie spontaniczne zebranie obywateli w ważnej dla nich sprawie jest absolutnie legalne, to jednak policja ma prawo sprawdzić, czy wszystko jest na pewno w porządku. Wchodzą tutaj w grę przepisy o zgromadzeniach publicznych. Dlatego nie mamy zastrzeżeń do obecności przed Urzędem Wojewódzkim. — Oczywiście zostaliśmy tam z Małgosią do końca, żeby dać w razie potrzeby świadectwo.

Małgorzata Matuszewska-Boruc mówi, że poczuła się bezpieczniej dzięki pojawieniu się policji. — Jestem już do tego przyzwyczajona, że kiedy organizuję różne spontaniczne akcje protestacyjne, to zaraz pojawia się policja i nas pilnuje. To nawet lepiej, bo gdyby pojawił się wtedy ktoś, komu nasza akcja nie jest w smak, i usiłował na przykład nas zaatakować, to zawsze będziemy pod ochroną funkcjonariuszy. Jedyne, co mi się tutaj nie podoba, to, że skoro nasza manifestacja przebiegła pokojowo i bez zakłócania porządku, powinni po prostu odjechać. W jakim celu poprosili jeszcze o moje dokumenty?

Te same pytania zadaliśmy biuru prasowemu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. W odpowiedzi oficer prasowy KMP asp. Rafał Prokopczyk napisał: „W nawiązaniu do pana pytań informuję, że policjanci na miejsce zorganizowanego zgromadzenia pojechali po uprzednim otrzymaniu zgłoszenia, które wpłynęło o godzinie 15:47. Z otrzymanego zgłoszenia wynikało, że manifestacja może być nielegalna. Funkcjonariusze zostali skierowani na miejsce spotkania przez oficera dyżurnego olsztyńskiej jednostki, aby sprawdzić, czy otrzymane informacje opierają się na prawdzie. Patrol, który dojechał pod Urząd Wojewódzki w Olsztynie, zastał tam grupę około 30 osób i wylegitymował organizatorkę zgromadzenia. Policjanci z przeprowadzonych czynności sporządzili dokumentację służbową, która została przekazana do oficera dyżurnego KMP w Olsztynie. Na tym zakończyły się czynności policjantów”.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aaa #2808006 | 37.47.*.* 22 paź 2019 13:51

  Zboki łapy precz od dzieci! Chcecie to organizuje sobie lekcje edukacji prywatnie ciekawe ile osób poza lewakami będzie zainteresowanych

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. allensteiner5 #2807987 | 89.228.*.* 22 paź 2019 13:05

  Jednak to prawda że najlepsze motto życiowe dla wielu Polaków to -CIEMNOTA,KOŁTUŃSTWO i ZADUPIE -co min. widać w Olsztynie .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jerzyk. #2807904 | 95.160.*.* 22 paź 2019 09:33

  Ludzkość, szczególnie ta z prawej strony (jak śpią od ściany to z lewej) wymaga jeszcze dużej edukacji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. lewactwo #2807850 | 89.228.*.* 22 paź 2019 08:05

   to stan umyslu, do sojuza i innych lewactw, zboki

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jan #2807835 | 213.73.*.* 22 paź 2019 07:29

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Brawo Lewica. Jedyni odważni. PIS, PO, Nowoczesna drżą przed klechami ze strachu.

  Pokaż wszystkie komentarze (29)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages