środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Pani Maria zaczęła wierzyć w ludzi

2019-10-20 12:04:53 (ost. akt: 2019-10-18 12:47:13)
Maria Skut

Maria Skut

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Nasi Czytelnicy mają wielkie serca! Po tym, jak tydzień temu opisaliśmy sytuację Marii Skut, która marznie w mieszkaniu w starej kamienicy, bo nie ma w nim ogrzewania, wiele osób zgłosiło się do nas z propozycjami pomocy starszej pani.

Maria Skut ma 86 lat. Mieszka przy ulicy Warmińskiej 6A w Olsztynie. Z przerażeniem czeka na zimę i boi się, że zamarznie w swoim mieszkaniu, w którym nie ma centralnego ogrzewania ani nawet pieca na węgiel. Pani Maria dogrzewa się piecykami elektrycznymi, ale raz już popadła w straszne długi przez rachunki za prąd.

Kobieta jest ciężko schorowana. Przeszła udar mózgu. Leczyła się latami na depresję. Rok temu zmarł jej jedyny syn. Zwróciła się do naszej redakcji o pomoc i interwencję u władz miasta, które odwlekają podłączenie jej budynku do sieci centralnego ogrzewania. Opisaliśmy jej dramat. Na reakcję naszych czytelników nie trzeba było długo czekać.

— Chciałabym pomóc na tyle, na ile będę w stanie — pisze w liście do nas jedna z czytelniczek.
— Otwórzmy zbiórkę. Trzeba pomóc tej pani — komentuje pod artykułem na Facebooku Dejv Art
— Czy jest jakaś zbiórka na pomoc dla pani Marii — dopytuje pani Agnieszka
— Ja bym chętnie pomogła tej pani — deklaruje pani Ewa
— Wstyd, żeby coś takiego miało miejsce w XXI wieku w sercu wojewódzkiego miasta — podsumowuje pani Ela.

Swoją pomoc zadeklarowała również olsztyńska posłanka Iwona Arent. Chce nie tylko wesprzeć materialnie panią Marię, ale zadeklarowała, że przejmie jej korespondencję z władzami miasta i będzie naciskała na załatwienie podłączenia centralnego ogrzewania do budynku. — Oczywiście nie ja podejmuję decyzję, ale z doświadczenia wiem, że inaczej jest traktowana korespondencja z biura poselskiego. Wiele razy do tej pory w różnych sprawach udawało mi się pomóc komuś w sprawach, które wydawały się beznadziejne. Mam nadzieję, że i tym razem coś wskóramy — liczy poseł Iwona Arent.

Pani Maria jest wdzięczna wszystkim, którzy chcą jej pomóc. Wśród pomysłów, które przedstawili nasi czytelnicy, jest również zakup energooszczędnego piecyka elektrycznego, który będzie mniej energożerny i pomoże ograniczyć koszta ogrzewania nadchodzącej zimy.

Pani Maria jest bardzo skromną osobą. Żyje jedynie z niskiej renty. Nieco ponad 1300 złotych musi jej wystarczyć na czynsz, na rachunki, na lekarstwa i na jedzenie. To dlatego starszej pani czasem brakuje na zakup najpotrzebniejszych rzeczy i... musi się zadłużać u sąsiadów.

W jej domu nie ma żadnych luksusów. Bardzo skromne, latami nieremontowane mieszkanie jest umeblowane kilkoma starymi krzesłami, łóżkiem i bardzo starą komodą. Pani Maria już teraz z przerażeniem patrzy na rachunki za prąd i drży na samą myśl, że będzie musiała wybierać między marznięciem w domu, a popadnięciem w poważne długi.

— Tej pani naprawdę trzeba pomóc. Jedna rzecz, to doraźna pomoc materialna, tak żeby nie musiała martwić się o zaległe rachunki, ale jeszcze ważniejsze jest takie pokierowanie sprawami, żeby takich wysokich rachunków nie było. I faktycznie będę sprawdzała, jakie są tu możliwości miasta i skąd zatrzymanie przyłącza do tej kamienicy kilka metrów od budynku — mówi poseł Iwona Arent.

Pani Maria odzyskała nadzieję i chęć do życia po tym, kiedy dowiedziała się o reakcjach naszych czytelników. Wcześniej mówiła, że przed chęcią skończenia z sobą powstrzymuje ją jedynie wiara w Boga. Teraz zaczęła również wierzyć w ludzi. — Zawsze wiedziałam, że są dobrzy ludzie, ale nie miałam pojęcia, że jest ich tak wielu — podkreśla Maria Skut.

Stanisław Kryściński

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A Grzymowicz ma to w du..ie #2807450 | 37.30.*.* 21 paź 2019 11:19

  siedząc wieczorami ze szklaneczką whisky i grzejąc nogi przy kominku, to wstyd dla miasta i jego mieszkańców że muszą go wyręczać z podstawowych obowiązków. "Pan prezydent" nie rozumie ludzi i ich podstawowych potrzeb, to nie jest prawdziwy gospodarz. Pani Arent zróbcie z Jarkiem porządek w ratuszu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kasia #2807377 | 213.73.*.* 21 paź 2019 08:19

  BRAWO!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages