Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Pożar w Banku Żywności w Olsztynie. Rzeczniczka BŻ: "To nasz wielki dramat" [VIDEO, ZDJĘCIA]

2019-10-17 07:19:39 (ost. akt: 2019-10-17 10:16:32)
Pożar Bank Żywności

Pożar Bank Żywności

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dzisiaj (17 października) nad ranem doszło do pożaru w olsztyńskim budynku Banku Żywności przy ulicy Marka Kotańskiego. Informacja jest przykra podwójnie, bo budynek był już częściowo wyremontowany. W gaszenie pożaru zaangażowanych było około 60 strażaków.

Jak poinformował nas Sławomir Filipowicz, rzecznik olsztyńskich strażaków, ze wstępnych ustaleń wynika, że pożar powstał na parterze, a następnie przeniósł się na wyższą kondygnację. Na miejscu od godziny 3 pracowała policja i 18 zastępów straży pożarnej, w tym 11 gaśniczych, które korzystały m.in. z dwóch podnośników. Aktualnie trwa dogaszanie, a na miejscu pracuje 6 zastępów.

Pożar Bank Żywności

Pożar Bank Żywności

Budynek, w którym pojawił się pożar, ma kształt litery L. W wyniku pożaru zniszczeniu uległ on na długości około 30 metrów. Strażakom udało się zapobiec przeniesieniu pożaru na dalsze części obiektu.

Niestety, są spore straty. Choć trwają jeszcze szacunki, wiadomo, że uszkodzeniu uległy pomieszczenia biurowe i serwerownia. Nieoficjalnie mówi się, że starty szacuje się na kilka milionów złotych.

- Na tę chwilę jest za wcześnie, by mówić o przyczynach pożaru - powiedział nam Andrzej Jurkun z KMP w Olsztynie. - Policjanci pracują na miejscu i zajmują się wyjaśnianiem okoliczności tego zdarzenia.

AKTUALIZACJA:
O komentarz dotyczący dzisiejszego pożaru poprosiliśmy Edytę Jermakow z Banku Żywności w Olsztynie:


Obecnie straż pożarna kończy akcję gaśniczą. W tej chwili nie wiemy jakie są przyczyny pożaru. Rozmiary są jednak ogromne. Dopiero będziemy szacować straty. Spaleniu, zniszczeniu, zalaniu uległo 2/3 budynku.

Otwarta miesiąc temu Kuźnia powstała dzięki finansowaniu unijnemu, wsparciu sponsorów, darczyńców, dzięki zbiórkom publicznym i ofiarnej pracy wielu ludzi. Miała służyć społeczeństwu i wspierać misję Banku Żywności w Olsztynie. W tej chwili czekamy na decyzje nadzoru budowlanego odnośnie dalszej eksploatacji budynku. Wszyscy jesteśmy w wielkim szoku, to nasz wielki dramat i wszystkich osób, które korzystały z pomieszczeń Kuźni.

W budynku mieściły się biura Banku Żywności w Olsztynie, pomieszczenia, które wynajmowaliśmy, działał cowork, kuchnia warsztatowa, sale konferencyjne. W jednej z ostatnich części budynku trwały ostatnie prace remontowe.Budynek był ubezpieczony.

Pragniemy poinformować, że w Banku Żywności w Olsztynie działa dzisiaj jedynie Dział Dystrybucji. Magazyny żywnościowe organizacji znajdują się w innych miejscu. Żywność będzie przekazywana organizacjom, jak każdego dnia.

Dziękujemy za słowa otuchy. Są nam dzisiaj bardzo potrzebne.

Złe wieści płyną też z redakcji magazynu "Made In Warmia & Mazury", która swoją siedzibę miała w tym samym budynku: - Redakcja fizycznie nie istnieje. I wszystko co namacalne: komputery, archiwum, biurka, cały nakład, sprzęt, wszystko spłonęło - piszą dziennikarze.


Do podobnego nieszczęścia doszło dwa tygodnie temu w Warszawie, gdzie pożar wybuchł w sklepie, a przeniósł się do siedziby redakcji magazynu "Press"Informacja o pożarze jest tym bardziej smutna, że doszło do niego w czasie obchodów jubileuszu przygotowanego przez Banki Żywności.

16 października minęła 40 rocznica utworzenia obchodów Światowego Dnia Żywności. Bank Żywności w Olsztynie, który na co dzień przeciwdziała marnowaniu jedzenia, zorganizował w tym dniu akcje edukacyjne.

Zaprezentowany został m.in. teledysk:Polub nas na Facebooku:

Komentarze (74) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AG #2807451 | 88.156.*.* 21 paź 2019 11:22

  W tym budynku pracowali i nocowali ludzie. Nie był dopuszczony do użytkowania. Większość instalacji ponoć była niesprawna. Gdyby ci ludzie byli podczas pożaru - zginęliby.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z"ikosa" #2806283 | 83.9.*.* 18 paź 2019 14:17

  Coś mi tu śmierdzi drodzy rodacy. Najważniejsze pytanie ..na które Prokuratura MUSI! znaleźć ze 100% pewnością odpowiedź to "Jaka jest przyczyna tego pożaru"?..to sedno całej sprawy ..reszta to sprawy poboczne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. XXX #2806275 | 88.156.*.* 18 paź 2019 13:56

  Wyrazy współczucia płyną do prezesa i banku. A czy ktoś pomyślał o pracownikach tej instytucji. To dzięki ich pracy powstało to dzieło. To jednak tylko mury, choć żal włożonej pracy. Czy ludzie tam zatrudnieni dostaną wypłaty na czas?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mietek #2805954 | 88.156.*.* 17 paź 2019 22:59

  bank żywności, tak jak urząd zatrudnienia nie są w dzisiejszych czasach potrzebny. 20 lat temu to i owszem. dziś biedy nie ma - są tylko lenie i nieroby.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. M #2805914 | 37.47.*.* 17 paź 2019 21:54

   LUDZIE PO CO TEN JAD. Niezależnie jaką macie opinię o P Prezesie (o prezesach zazwyczaj żle sie mówi) Pomyśleliście o ludziach którzy włożyli w kuźnię dużo pracy potu i nerwów. a wypisywanie niesprawdzonych bzdur zaraz po tragedii !!!!! gdzie dopiero sprawdzają co się stało!!! widzę, że wy lepiej znacie się od policji i straży. to co robicie powinno być karane takie moje zdanie 0

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (74)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages