Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Międzynarodowa matura w Olsztynie stała się faktem

2019-10-12 08:30:46 (ost. akt: 2019-10-12 09:14:31)
Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor Lo I w Olsztynie

Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor Lo I w Olsztynie

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie jako pierwsze w naszym regionie daje uczniom możliwość zdawania międzynarodowej matury. Do ogłoszenia pełnego sukcesu brakowało tylko wpisu do ministerialnego rejestru. W końcu się udało.

— Jest to projekt, który realizowaliśmy przez trzy lata i właśnie go finalizujemy. To kolejna oferta szkoły, która jest również bardzo ważna dla Olsztyna. Ludzie są zainteresowani i oczekują takiej klasy w Olsztynie. Do tej pory byliśmy jednym z czterech wojewódzkich miast, które nie posiadały międzynarodowej matury. Najbliższym miastem była Gdynia, ewentualnie Warszawa. Dlatego pomyślałam, że warto zainwestować — powiedziała nam dyrektorka I LO, Jolanta Skrzypczyńska.

Program Matury Międzynarodowej IB Diploma Programme jest dwuletnim przeduniwersyteckim cyklem kształcenia przeznaczonym dla młodzieży w wieku 16-19 lat i realizowanym przez dwa ostatnie lata szkoły ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej. Nauka kończy się sesją egzaminacyjną, przygotowującą uczniów do podjęcia studiów na uczelniach na całym świecie.

Pod koniec maja szkołę odwiedziła specjalna komisja, która podjęła decyzję o przyznaniu placówce certyfikatu i możliwość realizacji programu międzynarodowej matury. 14 czerwca szkoła otrzymała oficjalne potwierdzenie od organizacji International Baccalaureate Organization, iż I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie dołączyło do grona IB World Schools i może oferować naukę w programie IB Diploma Programme.

Aby procedura mogła się zakończyć potrzeba było jeszcze opinii Kuratora Oświaty, uchwały Rady Miasta, uchwały Rady Pedagogicznej oraz wpisu do ministerialnego rejestru. I właśnie brak uzyskania zgody Ministerstwa Edukacji Narodowej pokrzyżował plany i marzenia uczniów...

Chociaż uczniowie powoli tracili nadzieję, dyrektor Jolanta Skrzypczyńska nie dawała za wygraną. Wbrew niepowodzeniu, w szkole powstały pierwsze oddziały międzynarodowe, które ruszyły z początkiem września.
— Pierwsze klasy realizują polską podstawę językową, więc właściwie niczego nie ryzykowaliśmy. Międzynarodowa podstawa programowa obejmuje ostatnie dwa lata nauki — mówi pani dyrektor.

W czwartek prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, na swoim profilu na Facebooku podzielił się z mieszkańcami radosną nowiną:
— Jest decyzja Ministra Edukacji Narodowej! W LO I im. A. Mickiewicza prowadzone będzie nauczanie w systemie międzynarodowej matury. Szkoła spełniła wszystkie wymogi i ta długo, i z nadzieją, oczekiwana decyzja jest dla niej pozytywna! Pani dyrektor Jolancie Skrzypczyńskiej i wszystkim, którzy nie szczędzili wysiłku, żeby doprowadzić „jedynkę” do tego niewątpliwego sukcesu serdecznie gratuluję i dziękuję. Trudno o lepszą informację w przededniu Dnia Edukacji Narodowej.

— Nadzieja zawsze umiera ostatnia. Jak zobaczyłam to, co przysłał pan prezydent, to bardzo się wzruszyłam. Jednak warto było walczyć do końca — podsumowała dyrektor Skrzypczyńska. — Bardzo się z tego cieszymy!

Pierwsza międzynarodowa matura odbędzie się w 2022 roku.

ms

Organizacja Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Organization) powstała ponad 50 lat temu, oferując system nauki skierowany do podróżujących uczniów. Do Polski dotarł w 1993 roku i od tamtej pory maturzyści mogą zdobyć międzynarodowy dyplom. Realizuje go blisko 3000 szkół w ponad 140 krajach (w tym 45 szkół w Polsce). Dlaczego warto go mieć? Otwiera drzwi do najlepszych uczelni świata (jest honorowany np. przez Oxford i Cambridge), ułatwia aplikację na uczelnie amerykańskie. W samej Polsce matura IB traktowana jest jak świadectwo dojrzałości. Wiele uczelni stosuje korzystne przeliczniki ocen dla osób zdających właśnie ten egzamin.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages