Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

OBO 2020: oceniamy projekty!

2019-10-08 13:07:58 (ost. akt: 2019-10-08 13:44:05)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie potrwa do 15 października. Nasi dziennikarze wybrali wnioski, które im się podobają lub nie. Oto ich subiektywna ocena...

Zobacz także: Zmień miasto i swoje osiedle. Zagłosuj w OBO! Zmień miasto i swoje osiedle. Zagłosuj w OBO! Mieszkańcy Olsztyna mogą już wybierać pośród projektów zgłoszonych do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie potrwa do 15 października.

Paweł Jaszczanin: Eko Stacja
Z tegorocznych projektów Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego na pochwałę – moim zdaniem – zasługuje Eko Stacja. Jest kilka propozycji, ale ja wybrałem tę w śródmieściu. Wydaje się całkiem sensowną propozycją w dobie popularności bycia eko (co ma czasem niewiele związku z ekologią). Projekt zakłada stworzenie naturalnej przestrzeni pełniącej funkcję wypoczynkowo-edukacyjną, czyli: założenie łąki kwietnej, postawienie hoteli dla owadów, budki lęgowe dla ptaków i karmników, tablice informacyjne, automaty z karmą dla ptactwa wodnego, możliwość przeprowadzania zabaw edukacyjnych dla dzieci. Na wizualizacji widnieje też punkt segregacji odpadów. Jeśli chcemy się bawić w ekologię, to zaczynajmy od podstaw. Choć trochę drogo...

Ada Romanowska: 120 metrów ścieżki rowerowej
Miało być 500 metrów, wyszło... 180. Ponad rok temu na ul. Iwaszkiewicza oddano rowerzystom ścieżkę rowerową, która była zwycięskim projektem OBO z 2016 roku. Rowerzyści cały czas nie wiedzą, śmiać się, czy płakać. Ja zresztą też. Na ten projekt przeznaczono 300 tys. zł, ale nie starczyło. Żeby wybudować zaledwie 180 metrów miasto musiało dołożyć jeszcze sporą sumę. Bo cała realizacja kosztowała pół miliona, a 50 tys. sam projekt.
A teraz w OBO pojawił się projekt, który ma dokończyć tę ścieżkę. Chodzi o wybudowanie kolejnych 120 metrów. Tylko! Za 206 tys. zł, bo tyle wynosi szacunkowy koszt realizacji. W dodatku wydłużenie ścieżki do 400 metrów ma zlikwidować miejsca postojowe. Po prostu Eureka! Kierowcy na pewno będą zadowoleni. Rowerzyści niestety… już nie są. I raczej nie będą. Kto wobec tego zyska?

Łukasz Czarnecki-Pacyński: Sposób na bezdomność zwierząt
Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że sterylizacja daje największą efektywność w ograniczaniu populacji bezdomnych zwierząt. Bo nie rozwiąże tego problemu jedynie wyłapywanie ich i umieszczanie w schroniskach. Dzięki sterylizacji zostanie nie tylko ograniczone cierpienie zwierząt, ale także znacząco zmniejszą się wydatki przeznaczane obecnie na opiekę nad bezpańskimi psami i kotami. Dlatego popieram projekt miejski OBO pt. „Kastracja kotów wolno bytujących”. Będzie się ona wtedy odbywała w lecznicach weterynaryjnych, z zachowaniem wszelkich standardów bezpiecznego zabiegu chirurgicznego.

Krzysztof Kucharczak: Sport to zdrowie
Mówi się, że sport to zdrowie. I trudno się z tym nie zgodzić, bo aktywność fizyczna to jeden z podstawowych elementów, który musimy wprowadzić do życia, jeśli chcemy zadbać o swój organizm. Problem jednak w tym, że czasami nie jest to takie proste. Szczególnie w Olsztynie. O stanie infrastruktury sportowej w naszym mieście pisałem już niejednokrotnie. Dlatego wszystkich gorąco zachęcam do głosowania na projekt osiedlowy OBO, czyli na renowację boiska przy ul. Jeziornej. Zdobyte pieniądze pozwoliłyby na wykonanie piłkochwytu, bramy oraz furtki.

Aleksandra Tchórzewska: Wstyd dla osiedla
Zanim zacznie się budować coś wyjątkowego, warto zadbać o to, żeby po osiedlu można było chodzić bez ryzyka połamania obcasów czy utknięcia wózkiem (dziecięcym czy inwalidzkim). Niestety mieszkańcy ul. Gębika nie doczekali się jeszcze równej i bezpiecznej nawierzchni. To wstyd dla całego osiedla, które wręcz słynie z tego, że chodniki są nierówne, kruszą się i mają złuszczenia. Dlatego całym sercem popieram projekt OBO, który zakłada remont nawierzchni chodnika przy ul. Gębika (po stronie budynków o numeracji nieparzystej). Wymiana nawierzchni na polbrukową jest konieczna.
Ulica Gębika jest jednym z ciągów komunikacyjnych na Pieczewie, łączącym ulicę Wilczyńskiego z Kubusia Puchatka. Chodzą nią całe rodziny. Szkoda tylko, że nie mogą komfortowo z niej korzystać.

Igor Hrywna

Olsztyn- Nz. Igor Hrywna, redaktor naczelny Gazety OlsztyńskiejIgor Hrywna: Kwiaty i książki
Nie miałem specjalnego kłopotu z wyborem projektu miejskiego. I zagłosowałem na pomysł założenia na obszarze 11 tysięcy metrów kwadratowych pięciu łąk kwietnych. Dlaczego? Bo jest fanem kultowego filmu-musicalu „Hair” Miloša Formana z 1979, który opowiada o amerykańskich hipisach czyli dzieciach-kwiatach. Zatem kwietne łąki to miłe wspomnienie moich młodych czasów.
Jeżeli chodzi o projekty osiedlowe to najbardziej ujęła mnie idea stworzenia wypożyczalni książek na wolnym powietrzu na osiedlu Kościuszki, koło obserwatorium. To kapitalny pomysł. Po pierwsze dlatego, że w gablocie byłyby też książki Stanisława Lema, a to pisarz mojej młodości. Po drugie i ważniejsze: byłyby wspaniale, gdyby to Olsztyn był pierwszym miastem, w którym książki wyszłyby do ludzi. Nie tylko na osiedlu Kościuszki oczywiście. Takie wypożyczalnie mogłyby się np. pojawić przed urzędami, w przychodniach i tak dalej...

Magdalena Maria Bukowiecka: Jestem za chodnikiem
Wybieram wykonanie chodnika na Zamenhofa (od transformatora przy Zamenhofa 28 do szkoły nr 9 wraz z oświetleniem ścieżki od Zamenhofa 12 do wejścia na Orlika. Za remontem chodników i ulic jestem zawsze, bo uwielbiam chodzić na wysokich obcasach, a, niestety, są w Olsztynie wciąż chodniki, po których nawet idąc wolno i w tenisówkach — też da się skręcić nogę. Jestem natomiast absolutnie przeciwna tworzeniu kolejnych miejsc parkingowych, szczególnie tych kosztem pasów zieleni! Ludzie! Obudźcie się wreszcie i przyjmijcie do wiadomości, że pasek zieleni, nawet najwęższy — to jest trawa, tlen i powietrze. To także koniczyna i inne ziółka — a jak ziółka, to też pszczoły, trzmiele i inne owady zapylające! A miejsce parkingowe — to kolejne auto, które kwiatka nie zapyli żadnego, a tlen nam najwyżej zabierze — dając w zamian wyłącznie smród spalin.
A oświetlenie? Jestem na tak. Zwracam też uwagę wnioskującym, iż w nazwie projektu jest błąd: Ludwik Zamenhof pisał się przez jedno „f”…


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ols #2801807 | 213.184.*.* 9 paź 2019 07:34

  Projekty chodników, miejsc parkingowych i ścieżek rowerowych nie powinny w ogóle być dopuszczone do głosowania. To jest rola miasta, żeby o to zadbać a nie marnotrawić pieniądze z OBO, które można byłoby wydać na dużo ciekawsze realizacje. Miasto wstyd, pomysłodawcy "chodnikowi" też wstyd, bo nie rozumieją idei OBO.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. elka #2801758 | 81.190.*.* 9 paź 2019 00:16

  Nawet te 120 metrów ścieżki na Iwaszkiewicza rozwiązuje problem jej funkcjonalności, z jednej strony będzie można bez przeszkód dojechać do "Łynostrady" z drugiej zachęci uczniów i mieszkańców do bezpiecznego dojazdu rowerem do Szkoły Podstawowej nr 29. Widziałam projekt, to jest przesunięcie miejsc o 2-3. Zagłosowałam na projekt nr 2 z OBO i polecam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nek #2801524 | 178.36.*.* 8 paź 2019 17:36

  znowu chodniki......

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Lemur #2801451 | 83.5.*.* 8 paź 2019 15:53

  Wstyd dla miasta i jego włodarzy, że ludzie muszą zgłaszać remonty chodników do OBO...

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Dziewczyna #2801429 | 83.15.*.* 8 paź 2019 15:24

  Jest bardzo ciekawy projekt na odbudowę stadionu Rugby przy Gietkowskiej . To projekt miejski nr 37. Tam widać, że ludzie działają i to z korzyścią dla młodzieży. Warto się przejechać w to miejsce a później oddać głos, bo stadion będzie dla wszystkich. Ja już głosowałam z rodziną.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages