Poniedziałek, 16 grudnia 2019. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Wielkie Serce. Kocham to, co robię w życiu

2019-10-07 13:51:14 (ost. akt: 2019-10-07 14:03:03)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Szczęście? Dla Małgorzaty Łakomiak z Olsztyna oznacza robienie w życiu tego, co się kocha. Jej się udaje to każdego dnia. Jest pielęgniarką w hospicjum w Olsztynie. I kandydatką do wyjątkowego tytułu Wielkie Serce.

To, że jest pani pielęgniarką, to nie jest przypadek. Została pani przez kogoś zesłana. To nie służba, ale po prostu powołanie" — Małgorzata Łakomiak, pielęgniarka z olsztyńskiego Centrum Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II na zawsze zapamięta te słowa. Wypowiedział je mąż jednej z jej pacjentek. Długo nie mogła się po nich otrząsnąć. — To było dla mnie ogromne przeżycie — wspomina wzruszona.

Kilka dni temu płakała razem z owdowiałą żoną jednego z pacjentów. Razem z nimi, w sklepie, płakały też ekspedientki. — To było przypadkowe spotkanie — opowiada. — Mam potrzebę wspierać całe rodziny pacjentów. Mój dom jest zawsze otwarty, a na telefonie trwa gorąca linia. Jeśli akurat nie odbiorę, zawsze oddzwonię.

Pani Małgorzata jest pielęgniarką z 27-letnim stażem. Nie wyobraża sobie, żeby mogła robić w życiu coś innego. Już jako mała dziewczynka wiedziała, że będzie się spełniać w tym zawodzie. — Czułam potrzebę opieki nad innymi. Byłam troskliwa wobec ludzi, zwierząt, a nawet swoich pluszaków — uśmiecha się.
Pacjenci są wdzięczni. Czują potrzebę rozmowy, chcą się spotkać. Pani Małgorzata trzyma ich za rękę, pociesza. Jak mówi, najważniejszy jest spokój. Nie ma mowy o pośpiechu. Jej zdaniem pacjent musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie. Na co dzień opiekuje się bardzo chorymi i umierającymi ludźmi. — Praca to mój drugi dom — podkreśla. — Kocham to, co robię.
Pani Małgorzata pierwsze kroki w zawodzie stawiała na oddziale patologii noworodka w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. — Czułam ogromne szczęście, kiedy maluchy wracały do domu — mówi. — Ale były też trudne chwile, kiedy odchodziły...

Jakie cechy powinna posiadać pielęgniarka? Zdaniem pani Małgorzaty najważniejsza jest cierpliwość, asertywność, dobre serce i uśmiech. — Dlaczego? Bo chory odczuwa dyskomfort psychiczny i fizyczny. Trzeba więc go traktować szczególnie. I nie przynosić swoich spraw czy problemów do pracy — zaznacza.
Coraz mniej kobiet jest chętnych do tego zawodu. — Wystarczy spojrzeć, jak przedstawiają go niektóre media czy portale społecznościowe — opowiada pani Małgorzata. — Ciągle słyszymy, że pielęgniarki chcą tylko podwyżek. Że ktoś źle się zajął pacjentem... Same oskarżenia.

Pani Małgorzata podkreśla, że ona w swoją pracę wkłada całe swoje serce i uczucia. Dlatego nie dziwi to, że została nominowana do naszego konkursu Wielkie Serce. — Ta nominacja jest dla mnie ogromną przyjemnością — nie kryje wzruszenia.

W rozmowie z nami przyznaje, że jest bardzo szczęśliwą i spełnioną kobietą. — Mam wspaniałego męża, a córkę wydałam miesiąc temu za mąż. Jestem zdrowa. Niczego więcej do szczęścia mi nie trzeba — kwituje.

Aleksandra TchórzewskaWystartowała nasza akcja Wielkie Serce. Nasi czytelnicy wybiorą w niej lekarzy i placówki służby zdrowia, które cenią i którym ufają.

Patronat nad Wielkim Sercem objęli:
Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski
Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego
Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ

Prosimy o zgłaszanie kandydatur w następujących kategoriach

POWIATOWE
Lekarz
Pielęgniarka/położna
Przychodnia/gabinet

REGIONALNA
Przyjazny Szpital

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres:
powiat bartoszycki: bartoszyce@gazetaolsztynska.pl
powiat braniewski : braniewo@gazetaolsztynska.pl
powiat działdowski: dzialdowo@gazetaolsztynska.pl
powiat ełcki: elk@gazetaolsztynska.pl
powiat giżycki: gizycko@gazetaolsztynska.pl
powiat gołdapski: goldap@gazetaolsztynska.pl
powiat iławski: ilawa@gazetaolsztynska.pl
powiat kętrzyński: ketrzyn@gazetaolsztynska.pl
powiat lidzbarski: lidzbarkw@gazetaolsztynska.pl
powiat mrągowski: mragowo@gazetaolsztynska.pl
powiat nidzicki: nidzica@gazetaolsztynska.pl
powiat nowomiejski: nowemiasto@gazetaolsztynska.pl
powiat olecki: olecko@gazetaolsztynska.pl
powiat ostródzki: ostroda@gazetaolsztynska.pl
powiat piski: pisz@gazetaolsztynska.pl
powiat szczycieński: szczytno@gazetaolsztynska.pl
powiat węgorzewski: wegorzewo@gazetaolsztynska.pl
Elbląg i powiat elbląski: gazeta@dziennikelblaski.pl
Olsztyn i powiat olsztyński: wydawca@gazetaolsztynska.pl


Regulamin dostępny tutaj.

Już teraz możecie państwo zagłosować w kategorii Przyjazny Szpital na stronie gazetaolsztynska.pl i na naszych stronach powiatowych (bartoszyce.wm.pl, braniewo.wm.pl, itd).Przyjazna Przychodnia/gabinet:Wielkie Serce: Pielęgniarka/położnaWielkie Serce: Lekarz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages