Piątek, 21 lutego 2020. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Busy stoją dłużej niż im wolno

2019-10-05 11:56:00 (ost. akt: 2019-10-04 17:39:33)
Na przystanku przy ul. Dworcowej busy mogą stać tylko kilka minut

Na przystanku przy ul. Dworcowej busy mogą stać tylko kilka minut

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Mogą stać maksymalnie pięć minut. Potem muszą odjechać. Tyle teoria, bo niektórzy kierowcy busów pasażerskich zrobili sobie parking na przystanku przy ulicy Dworcowej. A niedaleko dworca z myślą o busach powstał wielki parking.

Zadzwonił do nas jeden z mieszkańców ulicy Dworcowej ze skargą na kierowców prywatnych busów pasażerskich.
— Codziennie oglądam je ze swoich okien — mówi olsztyniak, który mieszka niedaleko przystanku (kiedyś w tym miejscu był przystanek MPK, a teraz miejsce to służy prywatnym przewoźnikom; zabierają stad pasażerów — red). — Niektórzy kierowcy z przystanku zrobili sobie parking. Stoją i czekają na odjazd. Dlaczego nie parkują na parkingu za dworcem. Po to tam został zbudowany. Ale nie, stoją i smrodzą, bo teraz jest zimno, to często silniki w busach są włączone. A do tego jeszcze blokują jeden pas jezdni — dodaje.

Sprawę zna Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu. Co więcej, są umowy, które regulują tę kwestię.
— Budowę węzła przesiadkowego przy dworcu Olsztyn Główny, poprzedziły trzy spotkania przy licznym udziale prywatnych przewoźników. Podczas nich wypracowano rozwiązanie, które zyskało akceptację zarówno przewoźników, jak i zapewniło jak najkorzystniejsze rozwiązanie dla pasażerów — przypomina Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT. — Wystarczy wspomnieć o rozdzieleniu przystanków ze względu na kierunki tras: południowy (przystanek przy ul. Dworcowej), północny (obsługiwany z przystanku na samym węźle).

— W umowach zawartych z prywatnymi przewoźnikami znajduje się zapis ograniczający czas zarówno postoju pojazdów na przystankach dla pasażerów wsiadających (do 5 minut), jak również na przystanku dla pasażerów wysiadających (do 3 minut) — dodaje rzecznik ZDZiT. — W przypadku stwierdzenia niestosowania się przez kierowców do tego zapisu na przewoźnika nakładane jest upomnienie. Trzy upomnienia skutkują rozwiązaniem umowy na korzystanie z przystanków.

Jak dodał rzecznik obecnie, jedno upomnienie otrzymało 10 przewoźników, a ZDZiT regularne prowadzi tam kontrole.

Sprawdziliśmy, kto ma rację. W środę o godz. 17.11 na przystanku przy ul. Dworcowej stały cztery busy. Dwa odjechały po 5-6 minutach. Ale dwa pozostałe nie odjechały nawet po kwadransie. W tym czasie podjeżdżały na przystanek inne busy, które odjeżdżały z pasażerami już po 2-3 minutach.

Obecnie umowy na korzystanie z przystanków w rejonie węzła przesiadkowego ma 26 prywatnych przewoźników. I na razie z żadnym z przewoźników nie została rozwiązana. Co do blokowania jednego pasa ruchu, ZDZiT odpiera ten zarzut. Zdaniem rzecznika lokalizacja tego przystanku nie wpływa na korkowanie się ul. Dworcowej na tym odcinku, jak również nie wpływa negatywnie na ruch na samym węźle przesiadkowym.

Tylko że to w przypadku, kiedy ruch na przystanku jest płynny, busy podjeżdżają i odjeżdżają, a nie wystają — jak sami się przekonaliśmy — po kilkanaście minut. I racje ma olsztyniak, że podczas postoju niektóre mają włączone silniki. A to już łamanie przepisów ruchu drogowego. Za postój z włączonym silnikiem przepisy przewidują 100 zł mandatu.
— Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że częściowe wygaszenie i zmiany w PKS, a tym samym konieczność zapewnienia transportu pasażerom podróżującym do i z Olsztyna, spowodowały wzrost liczby prywatnych przewoźników. Odgrywają oni zatem bardzo ważną rolę w transporcie zbiorowym gmin ościennych — podkreśla Michał Koronowski.

Andrzej Mielnicki


Od autora:: To że busy są potrzebne, tego nikt nie kwestionuje, bo ludzie muszą jakoś dojechać do pracy, szkoły i wrócić do domu. Ale też busy muszą jeździć zgodnie z prawem.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jeż #2800866 | 85.219.*.* 7 paź 2019 17:04

  jakie upomnienie? gonić tych dziadów śmierdzących, a jak będą brzęczeć coś to prądem razić.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. OBSERWATOR #2800471 | 88.156.*.* 6 paź 2019 20:18

   SZYBKI ODJAZD SZYBSZE PRZEMIESZCZNIE SIE, CZASAMI MYSLE PO CO STOJO TAK DŁUGO ,, JESLI MAJO KOMPLET , WOCHAJAC WYDECHY PIJAKOW PALACZY CZOSNKU ITD

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. NOlek #2800267 | 91.160.*.* 6 paź 2019 10:07

   Bo Olsztyn to PGR Czy wy tego nie widzicieeeeeeee czy nie chcecie

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Były pasażer #2800241 | 5.173.*.* 6 paź 2019 09:19

   Kiedy inspekcja i policja skontroluje te trumny na kołach i sanepid

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. mariusz #2800199 | 83.9.*.* 6 paź 2019 07:51

   kolejny przyklad na NIEUDOLNE RZĄDY grzymowicza POKO-PSL -SLD ! DALEJ NA NICH GŁOSUJCIE !!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (41)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages