Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Te miejsca w Olsztynie będą bezpieczniejsze

2019-10-02 12:42:00 (ost. akt: 2019-10-02 13:04:57)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Część przejść dla pieszych w Olsztynie jest słabo oświetlona. Skarżą się na to głównie kierowcy, którzy twierdzą, że piesi są na nich niemal niewidoczni. Wkrótce ma się to zmienić.

Bezpieczeństwo pieszego i rowerzysty, to jeden z celów strategii bezpieczeństwa ruchu drogowego dla Olsztyna. To właśnie dzięki temu cześć przejść dla pieszych w naszym mieście zostanie doświetlona.

Które dokładnie? Przede wszystkim te, na których osoby znajdujące się na pasach są bardzo słabo widoczne. Chodzi o dwa przejścia w ciągu alei Sybiraków: przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz na skrzyżowaniu z ulicą Rataja. Pozostałe czterech przejścia, które staną się bezpieczniejsze znajdują się na Alei Wojska Polskiego: na skrzyżowaniu z ul. Oficerską, dwa przy poliklinice i jedno przy Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego.

Nowe światła zostaną zamontowane na sześciometrowych słupach aluminiowych, na których znajdzie się lampa LED, "z prawą i lewą optyką, z zastosowaniem wizyjnego czujnika ruchu współpracującego ze sterownikiem w słupie oświetleniowym, który przeznaczony jest do wideo detekcji kontroli ruchu i obecności" — czytamy w komunikacie Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Całkowity koszt inwestycji to blisko 143 tysiące złotych, a 100 tysięcy miasto pozyskało z dofinansowania. Projekt, dzięki któremu postanie nowe oświetlenia zakłada również przeprowadzenie działań edukacyjnych w Szkole Podstawowej nr 5 w Olsztynie. Będą to m.in. warsztaty z zakresu zasad ruchu drogowego i kurs pierwszej pomocy.

Przypomnijmy, że w 2018 roku na drogach Olsztyna doszło do 85 niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych. Ponad 90 procent zdarzeń dotyczyło sytuacji na przejściu. I, co gorsze, niemal 7 na 10 z tych zdarzeń wynikało z tego, że kierowcy nie ustępowali pierwszeństwa pieszemu.

Kuch


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. endrju #2798995 | 46.171.*.* 3 paź 2019 09:57

  Aby na Sybiraków było bezpieczniej, to najpierw trzeba nawierzchnię naprawić. Dziury i koleiny są takie, że gdy autem jedziesz to plomby z zębów wypadają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Obrońców Tobruku/Iwaszkiewicza #2798872 | 88.156.*.* 2 paź 2019 20:49

   Obrońców Tobruku/Iwaszkiewicza i z Gałczyńskiego jedno z najniebezpieczniejszych skrzyzowań w Olsztynie

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Fotoradar #2798845 | 81.190.*.* 2 paź 2019 19:52

    Fotoradar przydałby się na skrzyżowaniu zaraz za Uniwersytetem w kierunku Warszawa...Zaraz za kortowem... Tam jest bardzo nie bezpieczne skrzyżowanie...wyjazd z Bartąga, bardzo duży ruch w stronę Tomaszkowa.... niestety niektórzy jadą bardzo szybko...a tam jest 70....a jeżdżą niektórzy ponad grubo 100 i to naprawdę grubo....trudne skrzyżowanie.... Uważam,że tam powinno być 60 i fotoradar bo naprawdę bardzo duży ruch i łatwo tam o błąd przy takim ruchu a fotoradar dużo kierowcom by pomógł zdjąć nogę z pedału gazu.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Skoro #2798840 | 81.190.*.* 2 paź 2019 19:45

    Skoro już mowa o bezpieczeństwie to niech Prezydent Grzymowicz postoi z Policją że dwie godziny na skrzyżowaniu Carrefour.....Z jednej i drugiej górki formuła 1. Jeżdżę tym skrzyżowaniem codziennie kilka razy dziennie i to ilu kierowców codziennie się tam rozpędza to włos się jeży...... Codziennie widzę kilku kierowców na tym skrzyżowaniu jak dają na mocnym czerwonym bez opamiętania. Rozpędzają się na maxa.. Gdzie są fotoradary !!!! Ostatnio widziałem jak na tym skrzyżowaniu kierowca by zabił drugiego kierowcę bo oczywiście przejechał na bardzo późnym czerwonym i do tragedii brakowało 5,10 cm....jak nie doszło do tragedii to naprawdę nie wiem...kierowca na zielonym nawet nie miał szans na reakcję......a jakby dostał to od swojej strony w drzwi i proszę sobie wyobrazić skoro kierowca na czerwonym jechał szybko i uderzenie było by w bok...... Gdzie są Panie Prezydencie fotoradary do cholery...!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Olsztyniak osiedle Bartąg #2798830 | 81.190.*.* 2 paź 2019 19:33

     KURCZE ... A NP.PRZEJŚCIE NA OSIEDLU BARTĄG....CIEMNO STRASZNIE.... SAMOCHODÓW MNÓSTWO ... .DUZO RODZIN Z WÓZKAMI Z DZIEĆMI.. NAPRAWDĘ BARDZO CIEMNO I DUŻY RUCH PIESZYCH NA TYM PRZEJŚCIU. DO WŁADZ.. ZAMONTUJCIE RÓWNIEŻ TU..... NAPRAWDĘ BARDZO SLABA WIDOCZNOŚĆ....

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (24)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages