Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Miłośnicy pchlego targu w Olsztynie obawiają się o jego przyszłość: Ten flumark to nasz folklor!

2019-10-12 13:10:07 (ost. akt: 2019-10-12 09:13:02)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Blady strach padł na miłośników flumarku odbywającego się co niedziela w Olsztynie przy ul. Sybiraków. Chodzą pogłoski, że ma on przestać istnieć. Czy to prawda? Sprawdziliśmy, ile prawdy jest w plotce przekazywanej z ust do ust.

Scyzoryki, lornetki, kosze wiklinowe, kasety, kryształy, płyty winylowe — te skarby można znaleźć na stoisku pana Marka. Od 6 lat sprzedaje na flumarku przy ul. Sybiraków w Olsztynie. — Ludzie są tutaj z różnych powodów — opowiada. — Jedni dla zarobku, drudzy z biedy, trzeci z pasji. A jeszcze inni po prostu chcą wyjść do ludzi.

Na flumarku idzie wszystko. Zdaniem pana Marka błyskawicznie znikają artykuły spożywcze takie jak kawa, soki z granatu czy ryby. On u siebie takich rzeczy nie ma. Wyprzedaje rzeczy użytkowe i starocie. — Traktuję to jako hobby, bo ja pracę mam — opowiada.

Do pana Marka dotarły słuchy, że chcą zlikwidować flumark. — To byłoby niepoważne. Przecież my nikomu nie przeszkadzamy, nie szkodzimy — podkreśla. — Obie strony tego targu potrzebują: i kupujący, i sprzedający. Dużo Ukraińców się u nas pojawia. Zawsze kupią coś taniej.

Pana Ryszarda można spotkać co niedzielę pod wiatą. Jest już o 6. 30 rano. Rozkłada militaria, zabytkowe bagnety, monety kolekcjonerskie, łyżeczki i wiele innych skarbów, które zainteresują niejednego pasjonata. Jak mówi, starociami zajmuje się już od 50 lat. — Swego czasu jeździłem do Elbląga, Tczewa, Gdańska — opowiada. — Olsztyn może nie jest metropolią, ale są ludzie, którzy chcieliby postawić sobie na stole cukiernicę Norblin czy posłuchać Beatelsów z winyli.

Pan Ryszard miał słyszeć opinie, że na flumarku nie jest zbyt higienicznie, żeby kupować produkty spożywcze. — Ale kto każe im kupować? — zastanawia się. — Poza tym wystarczy zobaczyć, jak się sprzedaje w takich miejscach w Indiach czy w Meksyku. Ja byłem w Berlinie i widziałem jak Turek robi grilla na targu. I dobrze było...

Świadomość, że flumark mógłby zniknąć z mapy Olsztyna napawa pana Ryszarda smutkiem. — Szkoda by było, gdyby nagle zlikwidować ten folklor — mówi.

Plotka o likwidacji pchlego targu dotknęła nie tylko sprzedających, ale także kupujących. Wśród nich jest aktorka olsztyńskiego Teatru Jaracza —Wiesława Niemaszek. — Z ust kupujących słyszałam, że grunt ma zostać sprzedany, a pchli targ zlikwidowany — opowiada. — Słyszałam też, że ma zostać przeniesiony na Dywity. Uważam to za bezsens. Bo w naszym flumarku nie chodzi tylko o to, żeby kupić- sprzedać. To są kontakty, to taka niedzielna pogaducha. Flumark wtopił się już w krajobraz Olsztyna.

Wiesława Niemaszek podkreśla, że wielkie światowe miasta takie jak Berlin, Paryż czy London mają swoje flumarki. — Jest taka potrzeba — zaznacza.
Sama lubi przyjść w niedzielę, porozmawiać i poszukać skarbów. — Kupuję drobiazgi, jakieś ozdoby do domu — mówi. — Są osoby, które czekają na tańszą chemię z Niemiec czy kawę i makaron z Włoch.

Zdaniem aktorki na flumarku wytworzyła się społeczność ludzi życzliwych, takich, którzy chcą spędzić ze sobą czas i porozmawiać. — Szkoda by było to stracić.

Dzierżawcą stadionu przy ul. Sybiraków jest Klub Sportowy Warmia. Spytaliśmy prezesa tego Klubu, czy prawdą jest, że flumark zostanie zlikwidowany. — Nic mi nie wiadomo na ten temat — odpowiedział Marcin Wincel. — Wiem, że OSIR miał plany wybudowania ośrodka piłkarskiego, ale na razie są to mrzonki, bo przecież miasto nie ma pieniędzy. Na razie są to tylko plany. Wy tylko wynajmujemy teren, nie zamierzamy wypowiedzieć umowy. Nie planujemy wprowadzić żadnych zmian.

Z kolei wiceprezes Robert Urban podkreśla: — Mamy podpisaną z OSiR-em umowę na trzy lata. I nic nie wiadomo na ten temat, żeby się skończyła. To są jakieś plotki.

AT
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paragraf #2805769 | 37.201.*.* 17 paź 2019 17:25

  Polacy nie gęsi , też swój język mają ! Flumark to przecież nie polskie słowo. Nie wiem kto tak pisze. Bo Flohmarkt to niemieckie słowo tak pisane - Floh to pchła, a markt to targ, sklep itd... itd... razem pchli targ po polsku . Nie słyszałam , żeby Niemcy używali polskich słów. Ostatnio wszędzie się czyta słowa niemieckie .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ola #2804551 | 79.185.*.* 15 paź 2019 21:34

  ja jwarzam że flomark.to dobry jest ,bo najskromniejsi ludzie kupją tam ubranja jedzienie i to co im potrzeba soujrzcie na ludzi ubogich ,bo takich nie brakuje tam nawet bezdomnj z olsztyna kupuja

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. L. Staroń pomoże? #2803554 | 5.172.*.* 14 paź 2019 10:41

  Lidia Staroń znów bezapelacyjnie wygrała wybory do senatu. Ni przeszkodziły w tym paskudne zabiegi propagandystów funkcyjnej spółdzielczości z warszawsko- warmińskiej grupy ujadaczy. Wręcz odwrotnie. GRATULACJE dla Pani Senator!!! W pełni zasłużone, bo poparte wielu skutecznymi działaniami na rzecz obywateli. Chyba w tej sytuacji interwencyjne działania Pani senator nie będą konieczne?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jaki #2803528 | 83.6.*.* 14 paź 2019 10:18

  Żeby tylko ludzie z okolicznych miejscowości przyjeżdżający na ryneczek nie przywozili ze sobą nieposegregowanych śmieci w bagażnikach do miejskich śmietników, nie parkowali na trawnikach i nie zastawiali garaży ("ja tylko na godzinkę") to byłoby o wiele przyjemniej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Asia #2803415 | 213.73.*.* 14 paź 2019 07:40

  Flumark do likwidacji- zastawione pobocza, ludzie przez ulice chodzą, jak chcaą. Tylko wstyd dla Olsztyna. Flumark -precz !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages