środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

W Olsztynie żłobek jest na wagę złota

2019-09-28 10:00:00 (ost. akt: 2019-09-29 21:15:15)
W Olsztynie co roku do żłobków nie dostaje się kilkaset dzieci

W Olsztynie co roku do żłobków nie dostaje się kilkaset dzieci

Autor zdjęcia: Pixabay

Olsztyński działacz lewicy i radny osiedla Kormoran Bartosz Grucela stro krytykuje politykę władz miasta dotyczącą dostępności miejsc w żłobkach. Według jego informacji szansę mają jedynie dzieci urodzone do końca września.

Po wpisie polityka lewicy na twitterze rozgorzała burza. Bartosz Grucela nie pozostawił w nim suchej nitki na władzach miasta. Jego zdaniem w samym Olsztynie brakuje około 400 miejsc dla dzieci.
— Dodatkowo część dzieci odrzucana jest z przyczyn formalnych — do 1 września nie skończyły roku. Dlatego dziecko, które w październiku kończy roczek (jak moja Ida), do rekrutacji żłobkowej przystąpić może dopiero w maju następnego roku — napisał Bartosz Grucela.

Grucela zauważa, że brak miejsc w żłobkach publicznych to skazanie rodziców na dużo większe wydatki na żłobek prywatny. W tym roku jest 230 miejsc w miejskich żłobkach dla nowych milusińskich na 348 wszystkich miejsc. Problem w tym, że wnioski o przyjęcie swojego dziecka do miejskiego żłobka złożyło 589 rodziców.

Co roku z rekrutacji do miejskich żłobków odpada około 400 dzieci
Rzecznik prasowy miasta Marta Bartosiewicz stanowczo zaprzecza informacji o ograniczeniu rekrutacji do żłobków według kryterium podanego przez Bartosza Grucelę. Z podanej przez nią informacji wynika, że kryterium jest rocznik, a nie miesiąc urodzenia. Nie zmienia to jednak krytycznego braku miejsc w miejskich żłobkach.

Sam Bartosz Grucela uważa, że niedobór miejsc w miejskich żłobkach jest całkowicie niezrozumiały wobec lansowanej polityki prorodzinnej państwa i rządzącej nim partii. Z jednej strony państwo promuje dzietność, wypłacając zachęty finansowe w postaci 500+, a z drugiej rodzice nie mogą uzyskać opieki w miejskich żłobkach nad urodzonymi już dziećmi.

W Olsztynie są cztery miejskie żłobki. Otwarcie piątego spaliło na panewce. Jedno dziecko w prywatnym żłobku jest dofinansowywane ze strony miasta kwotą 240 złotych miesięcznie.

Jednak przedstawiciele klubu związanego z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowicza są dalecy od bicia na alarm.
— Miasto ma wiele niezrealizowanych lub niezaspokojonych w pełni potrzeb. Przydałoby się wiele nowych inwestycji, nie tylko nowe żłobki. Na przykład nowa hala sportowa. To też na takiej zasadzie, że zawsze znajdą się nowe oczekiwania i nowe wymagania. Niestety tak krawiec kraje, jak mu materiału staje. Musimy operować według osiągalnych w danej chwili możliwości budżetowych, a z oczekiwaniem na nowe miejsca w żłobkach trzeba będzie jeszcze długo poczekać — powiedział nam Mirosław Gornowicz z klubu radnych Ponad Podziałami.

W Olsztynie są zaledwie 4 żłobki miejskie
Inaczej patrzy na sprawę były kandydat na prezydenta Olsztyna, a obecnie radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości Michał Wypij. Polityk jest świeżo upieczonym ojcem, więc ma na problem żłobków w Olsztynie spojrzenie od strony osób bezpośrednio zainteresowanych tą sferą polityki władz miasta.
— Oczywiście, że trzeba działać w zgodzie z możliwościami miasta, ale właśnie w interesie miasta jest, żeby rodzice mogli pracować i opieka zapewniana przez żłobki jest w tym wielką pomocą. Dostępność do niej jest jednym z bardzo ważnych wyznaczników poziomu usług miejskich, a co za tym idzie niezwykle istotnym punktem w ocenie władz Olsztyna — mówi Michał Wypij, z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Spojrzenie przedstawicieli klubu radnych Platformy Obywatelskiej odbiegają od bicia w na alarm przez polityka lewicy, który rozpoczął dyskusję na problemem dostępności miejsc w olsztyńskich miejskich żłobkach na swoim twitterze. Jednak radni z tego klubu dostrzegają problem
— O tym, że miejsc jest zbyt mało, świadczy jednoznacznie fakt, że co roku z rekrutacji do miejskich żłobków odpada około 400 dzieci. Miasto robi co może, jednak potrzeby są większe i trudno tego nie zauważyć. To sprawa, z którą miasto będzie musiało się zmierzyć. Tym bardziej że wydatki na dofinansowanie w żłobkach prywatnych wcale nie są takie małe — uważa Ewa Zakrzewska z klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

Stanisław Kryściński


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ona 35 #2797635 | 5.173.*.* 30 wrz 2019 15:29

  Coś podobnego? Miejsca powinny być, skoro nie przyjmują dzieci nieszczepionych.... A tych jest coraz więcej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kos #2797389 | 37.248.*.* 30 wrz 2019 08:48

  powiem krótko w Olsztynie rządzi Partia Oszustów i pan grzymowicz czyli ci co byli popierani przez gazetę niemiecką miejcie wiec pretensje do nich zwłaszcza że już zbliżają się wybory a Partia Oszustów zmieniła na czas wyborów nawet nazwę aby po wyborach znowu zrobić pracą niewolniczą za 5 zł bez żadnych praw pracowniczych a paliwo po 6 zł. Pytajcie polityków innych parti czy nie zrobią referendum aby przywrócić w tym mieście normalność

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ciemnogród #2797158 | 83.31.*.* 29 wrz 2019 12:42

  Właśnie twarz dziecka na zdjęciu dobrze obrazuje jego szczęście, że mamusia i tatuś chcą je oddać w obce ręce.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kamil #2797126 | 83.5.*.* 29 wrz 2019 11:04

   Dlaczego nie piszecie że miasto od nowego roku ucina dofinansowanie do żłobkow 240 zł?? Moim zdaniem to jest tragiczna sytuacja. Nie ma miejsc w miejskich a publiczne 250 do góry. Czas uciekać z tego miasta!!!!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. @@@@@ #2797105 | 37.8.*.* 29 wrz 2019 10:00

    Co tam żłobki Ważne ,że jest 500+ I MOŻLIWOŚĆ PŁODZENIA KOLEJNYCH OBDAROWYWANYCH PRZEZ PiS DZIECIAKÓW I ICH PRDUCENTÓW

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (34)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages