Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Sąd odrzucił skargę wojewody. Obowiązkowe szczepienia jako warunek przyjęcia do miejskiego żłobka

2019-09-25 14:32:57 (ost. akt: 2019-09-25 15:06:18)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie odrzucił skargę wojewody warmińsko-mazurskiego, który uważał, że przyznawanie pierwszeństwa w naborze do żłobka zaszczepionym maluchom jest niezgodne z prawem.

Zobacz także: Do żłobka miejskiego tylko z obowiązkowym szczepieniem Do żłobka miejskiego tylko z obowiązkowym szczepieniem Dzieci bez obowiązkowych szczepień nie zostaną przyjęte do miejskiego żłobka — taką decyzję podjęli radni Olsztyna podczas środowej sesji.
Coraz więcej samorządów decyduje się na stosowanie kryterium związanego ze szczepieniem dzieci przy rekrutacji do żłobków i klubów dziecięcych. Problem w tym, że niektórzy wojewodowie uznają ten warunek za sprzeczny z prawem i kierują skargi do sądów. Tak też stało się w przypadku regulacji przyjętych przez radnych Olsztyna.

Pod koniec marca tego roku rada miasta przyjęła poprawkę wprowadzającą konieczność posiadania obowiązkowych szczepień jako warunek przyjęcia do miejskiego żłobka. Zgodnie z tym, rodzice starający się o przyjęcie dziecka do żłobka miejskiego muszą przedstawić oświadczenie o tym, że dziecko zostało zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień, ewentualnie o tym, że dziecko jest chore i nie może być szczepione.

Wojewoda warmińsko-mazurski zaskarżył uchwałę, argumentując, że "przyjęty warunek godzi w zasadę równego traktowania przez władze publiczne wynikającą z konstytucji i prowadzi do dyskryminacji dzieci niepoddanych szczepieniom przy naborze do placówek opieki." — podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak informuje DGP w poniedziałek (23 września) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie odrzucił skargę wojewody uznając, że uchwała nie narusza przepisów prawa.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ksiązka dla inteligentnych #2796167 | 31.213.*.* 26 wrz 2019 13:30

  Kto z Januszy i Grazynek plujących na wojewodę przeczytal ksiązkę -"Szczepienia. Przegląd ważnych badań. Streszczenie 400 artykułów naukowych dla rodziców i badaczy " Autor: Miller Neil Z. ????????????????? Bieda umysłowa zainwestuje w piwo i dziesiąty lakier do paznokci, ale ksiązki w empiku za 36 zl na pewno nie kupi, a już przeczytanie jej przekracza możliwości umysłowe Januszy, Sebastianów i Nikolek.... Do czytania nieuki !!!! https://www.empik.com/szczepieni a-przeglad-waznych-badan-streszczenie-40 0-artykulow-naukowych-dla-rodzicow-i-bad aczy-miller-neil-z,p1127065055,ksiazka-p

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. olsztyński #2796118 | 81.190.*.* 26 wrz 2019 11:52

   Panie WOJEWODO- czy oprócz STANU UMYSŁU wszystko ze zdrowiem u Pana w PORZĄDKU ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. JaBol #2796030 | 79.188.*.* 26 wrz 2019 08:33

    Ciekawe, czy wojewoda był szczepiony? A tak na marginesie: teraz pewnie wstawi się za kierowcami, co jeżdżą bez obowiązkowego OC.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Wojewoda martwi się równymi prawami?! #2795987 | 5.172.*.* 26 wrz 2019 07:26

    Bardzo dobra decyzja sądu!!! Szczepienia obowiązkowe- przyjęcie do żłobka. A ciemnota niech siedzi cicho!

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Pan Zbyszek #2795911 | 88.156.*.* 25 wrz 2019 21:07

    Oświadczenie rodziców?! Nie rozśmieszajcie mnie. Dopóki ktoś nie będzie egzekwował kar za złożenie oświadczenie niezgodnego z prawdą, będą oświadczać, że szczepione. Tak jak oświadczają, że samotna matka itp.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (28)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages