środa, 25 listopada 2020. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Młodzież w obronie klimatu strajkowała w Olsztynie

2019-09-23 07:17:13 (ost. akt: 2019-09-23 07:21:47)
W piątek pod ratuszem

W piątek pod ratuszem

Autor zdjęcia: Mirosław Arczak

Miliony uczniów i uczennic na całym świecie wyszły w piątek (20 września) ze szkół na ulice. To była największa akcja klimatyczna w historii, w całej Polsce w ponad 60 miastach. W Olsztynie nastolatki manifestowały na placu pod ratuszem.

Na transparentach można było zobaczyć hasła „Nie mamy innej planety”, „Klimat – wszyscy w nim jesteśmy”, „Musimy działać teraz!”, „To MY powinniśmy płonąć ze wstydu”. — Po pierwsze, żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o raporty Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu powołanego przez ONZ — stwierdziła Ewelina. — Domagamy się także, by polski rząd ogłosił kryzys klimatyczny, ponieważ postępujące problemy nie mogą być przedmiotem ideologicznych sporów — dodała Laura. — Po trzecie, oczekujemy umieszczenia rzetelnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji. Po czwarte, wzywamy media do podjęcia działań zwiększających świadomość społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.

Kolejny postulat to żądanie powołania Rady Klimatycznej złożonej z niezależnych ekspertów, która ma opracować strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040. Oczekujemy także podjęcia natychmiastowych kroków w kierunku sprawiedliwej transformacji gospodarki, mającej zredukować emisję gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich, a szczególnie osób zatrudnionych w energetyce, rolnictwie, przemyśle i transporcie.

„Mamy tylko jedną planetę i to od naszego pokolenia zależy, czy za kilkanaście lat będziemy umierali w suszy i smogu, czy nie.” - można przeczytać na stronie internetowej organizatorów strajku. Wiele ruchów rewolucyjnych w historii przyjmowało za swój symbol zaciśniętą pięść, jako symbol niezgody na status quo ich świata. Pięść symbolizująca Młodzieżowy Strajk Klimatyczny dzierży zielony listek – ten znak przyrody, którą wszyscy pragniemy uratować. Jak piszą na swojej stronie internetowej: „Działając, wyrażamy swój sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej. Nie jesteśmy ekspertami ds. ekologii i zmian klimatu, lecz młodzieżą świadomą zagrożenia jakim jest katastrofa klimatyczna i walczącą o prawo do swojej przyszłości.”

W piątek pod ratuszem
Fot. Mirosław Arczak
W piątek pod ratuszem

Kiedy ma się naście lat, można mówić o bardzo poważnych sprawach używając do tego „lżejszych” form wyrazu. Takich jak na przykład okrzyk: „Riki, tiki chroń tropiki”, który można było usłyszeć w piątek pod olsztyńskim ratuszem.
Młodzieżowym aktywistom towarzyszyło także kilku przedstawicieli olsztyńskiej polityki. Janusz Cichoń przybył pod ratusz, jak stwierdził, przede wszystkim jako osoba zaangażowana w ochronę pszczół. Sam jest autorem podręcznika akademickiego dotyczącego hodowli tych owadów i, jak zauważył: — Moją legitymacją do bycia tutaj jest potrzeba życia w zgodzie z naturą. Pszczoły nie mają się w dzisiejszych czasach najlepiej, co jest poważnym ostrzeżeniem dla nas wszystkich.

— Jestem tutaj, aby dać wyraz poparcia dla takiej aktywności olsztyńskiej młodzieży — dodał Mirosław Arczak. — Wśród postulatów strajkującej młodzieży są takie, których realizację można podjąć na poziomie samorządu miasta. Uważam, że jako dorośli pełniący wysokie stanowiska publiczne musimy poważnie traktować to młodzieżowe wezwanie do natychmiastowego działania.
Piątkowy protest w całej Polsce to nie koniec młodzieżowego działania w obronie klimatu.

Przez tydzień 20-27.09 (z przerwą 22.09) będzie działało na warszawskim Placu Defilad Miasteczko Klimatyczne w który będą się odbywały najróżniejsze wydarzenia edukacyjno-kulturalne - wykłady, warsztaty, spotkania, a wieczorami koncerty i projekcje filmów.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest częścią ogólnoświatowego ruchu Fridays for Future.

Łukasz Czarnecki-Pacyński


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sum #2794929 | 88.156.*.* 23 wrz 2019 18:44

  Droga młodzieży, streaming zabija planetę! Wyłączycie? Zrezygnujecie? Nie widzę tego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. planeta #2794902 | 51.15.*.* 23 wrz 2019 16:44

  Droga młodzież niech zbojkotuje produkty made in China -to wtedy tylko coś da .Ale jak oni wytrzymają bez chińskich trampeczek, spodenek z dziurami i smartfona nowego co pół roku ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. PZ #2794841 | 46.170.*.* 23 wrz 2019 14:06

   Kolejny strajk zorganizujcie w sobotę, punkt 9:00 pod ratuszem. Wtedy przyjdą prawdziwi ekolodzy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kudo #2794822 | 188.147.*.* 23 wrz 2019 13:21

   Odebrać priorytet tramwajów i po korkach a co za tym idzie mniej zanieczyszczeń

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. wot #2794771 | 83.9.*.* 23 wrz 2019 11:57

   Młodzi słusznie dopominają się o poważne, a nie udawane działanie dorosłych w sprawie ochrony klimatu. Przypisywanie im, że manifestują "dla draki" jest niepoważne. Oni chcą żyć w przyjaznym człowiekowi środowisku. Czy to tak trudno zrozumieć?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages