Partnerzy już od 20 lat

2019-09-18 10:26:33(ost. akt: 2019-09-18 10:40:27)

Autor zdjęcia: archiwum starostwa

Dla czytelników prasy regionalnej to skojarzenie jest dobrze znane. W tym roku zaprzyjaźnione samorządy obchodzą 20-lecie partnerstwa przypieczętowanego w 1999 r. we Wspólnej Deklaracji Współpracy.
Integracyjne obozy młodzieżowe, współpraca między poszczególnymi gminami, wymiana grup zawodowych, poczynając od pracowników samorządowych przez służby mundurowe po nauczycieli i studentów, weterynarzy, rolników, artystów, muzyków, dziennikarzy, członków związków i stowarzyszeń, pracowników opieki społecznej, przedstawicieli kościoła z grupą Caritas na czele, aż po byłych mieszkańców przedwojennego powiatu olsztyńskiego (Allenstein) — to tylko mały przekrój wspólnych działań partnerskich powiatów. A wszystko zapoczątkowały kontakty dwóch gmin: Barczewa i Hagen a.T.W., które w 1994 r. podpisały umowę o współpracy.

— Na początku wielkiego sukcesu zawsze stoi ta pierwsza, często nieśmiała, acz niebanalna myśl — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. — Tu zamysłowi mieszkańców dwóch gmin przyświecała idea trwałego pokoju i żywej przyjaźni między narodami. Pragnienie to narastało po wojnie po obu stronach granicy, a trafiając na wielu zaangażowanych ludzi zaowocowało nie tylko podpisaniem jednej międzygminnej deklaracji współpracy.

Szybko pojawił się pomysł rozszerzenia wzajemnych kontaktów na większą skalę. W 1998 r. przewodniczący Warmińskiego Związku Gmin Andrzej Szeniawski oraz starosta powiatu Osnabrück Manfred Hugo podpisali wspólną deklarację o współpracy między Warmińskim Związkiem Gmin a powiatem Osnabrück, która rok później, po reformie administracyjnej w Polsce i powstaniu powiatów, została podpisana przez powiat Olsztyński.

Już pierwszy rok współpracy przyniósł wymierne efekty. Przede wszystkim zorganizowano pierwszy wspólny obóz młodzieżowy.

— Młodzież to przyszłość i dlatego zawsze stanowić będzie jeden z najważniejszych filarów naszej współpracy — zapewnia starosta.
Warto wspomnieć, że partnerskie obozy młodzieżowe organizowano nie tylko w wersji „podstawowej”. Od samego początku odbywają się też obozy dla młodzieży strażackiej, wymieniają się między sobą poszczególne szkoły i stowarzyszenia. Powiaty nie zawsze pełnią rolę organizatora, często udzielają po prostu wsparcia lub są współorganizatorem, ciesząc się z każdej oddolnej inicjatywy. Obecnie w październiku planowany jest wyjazd młodzieży sportowej z Dobrego Miasta do gminy Quakenbrück.

Organizowano też spotkania dla studentów i nauczycieli, wspólne projekty muzyczne i teatralne, konferencje prawa porównawczego, wyjazdy studyjne dla poszczególnych grup zawodowych. Już w 1999 r. odbył się np. wyjazd dla członków straży pożarnej o specjalistycznej tematyce, w latach późniejszych spotkania poświęcone gospodarce odpadami. Kolejne lata przynosiły kolejne projekty. Zawiązały się też przyjaźnie między poszczególnymi gminami obu powiatów. Teraz już prawie każda gmina powiatu olsztyńskiego ma swojego partnera w powiecie Osnabrück

— Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zaistnienia tego partnerstwa — mówi Andrzej Abako. — Przede wszystkim starostom Sierzputowskiemu i Hugo za to, że potrafili przełamać stereotypy i wzajemne uprzedzenia i weszli na drogę partnerstwa, które od 20 lat jest podtrzymywane przez kolejnych starostów po polskiej i po niemieckiej stronie (po polskiej stronie po Adamie Sierzputowskim byli to Mirosław Pampuch, Małgorzata Chyziak i urzędujący starosta Andrzej Abako, po stronie niemieckiej po Manfredzie Hugo urzędującym starostą jest Michael Lübbersmann — red.). Partnerstwo to umożliwiło zawiązanie się wielu przyjaźni. Mogliśmy lepiej poznać swoje obyczaje i kulturę. Czerpała z tego młodzież, członkowie związków i stowarzyszeń, straży pożarnej, policji, koła gospodyń wiejskich i wielu innych. Niedawno zawiązało się polsko-niemieckie Forum Kobiet, które za rok spotyka się po raz trzeci. Mam nadzieję, że na przełomie tych 20 lat nauczyliśmy się czerpać z pozytywnych wzorców i będziemy nadal rozwijać partnerstwo, że obok bardzo dobrych relacji międzyludzkich uda nam się też połączyć nasze powiaty gospodarczo, czyniąc polsko-niemiecką przyjaźń jeszcze bardziej stabilną.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5