środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Kolejne ataki metodą "na policjanta" w Olsztynie

2019-09-17 13:09:18 (ost. akt: 2019-09-17 19:27:35)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

W ubiegłym tygodniu przestępcy działający metodą „na policjanta” próbowali oszukać dwie mieszkanki Olsztyna i ukraść ich wszystkie oszczędności. Policjanci pracują nad ustaleniem tożsamości oszustów.

Zobacz także: Kolejny atak oszustów podszywających się za policjantów. 82-letnia mieszkanka Olsztyna straciła prawie 60 tys. zł Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu W środę (28 lipca) po godzinie 14:00 do 82-letniej mieszkanki Osiedla Jaroty w Olsztynie, na numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za „kuriera...
Do jednej z mieszkanek Olsztyna zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Twierdził, że zajmuje się zwalczaniem korupcji oraz hakerów, którzy działają w porozumieniu z pracownikami placówek bankowych. Przekonywał kobietę, że wszystkie jej urządzenia elektroniczne zostały zajęte przez przestępców.

Oszust podał kobiecie również swój numer identyfikacyjny, jednak powtarzając go podał odmienne cyfry, co wzbudziło niepokój kobiety. Mężczyzna, kilkakrotnie i nachalnie, namawiał kobietę, aby zweryfikowała jego tożsamość dzwoniąc na numer 997, a słysząc jej asertywność, stawał się coraz bardziej agresywny. Twierdził, że jeżeli rozmówczyni nie będzie z nim współpracować, straci swoje oszczędności lub zostanie zaciągnięty kredyt na jej dane osobowe.

Kobieta od samego początku wiedziała, że ma do czynienia z oszustem i postępowała zgodnie z instrukcjami z policyjnych kampanii informacyjnych. Oznajmiła, iż osobiście uda się na komendę i sprawdzi wiarygodność przeprowadzanej akcji. Rozsądna postawa kobiety obroniła ją przed oszustwem „na policjanta”.

Pamiętajmy, że funkcjonariusze podczas wykonywanych działań nigdy nie proszą ani nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.
Tego samego dnia doszło do podobnego zdarzenia, jednak z odmiennym skutkiem. Do seniorki zadzwonił mężczyzna, który podawał się za pracownika „policji ochrony banków” pytając, czy posiada rachunek bankowy, a następnie się rozłączył. Po chwili kobieta odebrała drugi telefon – mężczyzna, który podał się za oficera CBŚP, twierdził, że kobieta padła ofiarą oszustów, a on chce pomóc w zatrzymaniu przestępców.

Dzwoniący mężczyzna chcąc uwiarygodnić swoje zamiary, polecił kobiecie sprawdzić swoją tożsamość pod numerem 997. Telefonująca kobieta rozmawiała z mężczyzną, który podawał się za funkcjonariusza i utwierdził seniorkę, że uczestniczy w policyjnej akcji. Następnym krokiem oszustów było przekazanie szczegółowych instrukcji o sposobie, w jaki kobieta ma im przekazać swoje oszczędności.

Mieszkanka Olsztyna wybrała ze swojego konta bankowego 25 tysięcy złotych i oddała je w ręce oszusta, który po odebraniu pieniędzy zniknął bez śladu.


Po raz kolejny przypominamy, że policjanci, którzy podejmują czynności służbowe po cywilnemu i nie są umundurowani mają obowiązek podania stopnia, imienia i nazwiska, a także okazania legitymacji służbowej w taki sposób, aby osoba, wobec której wykonywane są czynności służbowe miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwisko policjanta.

W trosce o oszczędności starszych osób policjanci apelują o szczególną ostrożność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do wiarygodności dzwoniącej osoby – nie bójmy się przerwać rozmowy, a o całej sytuacji porozmawiajmy z członkiem rodziny czy zaufanym sąsiadem.

W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji, osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Źródło: KMP Olsztyn


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #2792629 | 79.124.*.* 18 wrz 2019 09:33

  chciałoby się powiedzieć ; wnuczku zabierz babci telefon ....stacjonarny telefon a w to miejsce kup jej zwykłą komórkę jaką można kupić w sklepie i babcia nie będzie nękana przez oszustów którzy podszywają się pod policjanta i diabli wiedzą pod kogo jeszcze taki oszust może się podszywać - kupując babci zwykłą komórkę to babcia na pewno będzie wdzięczna takiemu wnuczkowi - w końcu taka komórka to żaden majątek

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. OBSERWATOR #2792538 | 88.156.*.* 18 wrz 2019 07:24

  , USIASC NA KRZESLE I NIE TRZEBA DŁUGO CZEKAC GIENY NIE DAJO SPOKOJU W AKCJI POPO MOGŁ OPROZNIC KASE

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ziomal #2792474 | 80.41.*.* 17 wrz 2019 22:10

  banda buraka

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Uwaga! #2792468 | 83.9.*.* 17 wrz 2019 22:00

  Uwaga! Pomachanie komuś przed nosem podróbką legitymacji policyjnej nie jest żadnym problemem. Nie rozmawiaj z obcymi, nie wpuszczaj "policji" do domu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Z"ikosa" #2792433 | 83.9.*.* 17 wrz 2019 20:43

  Jedyna rada na każdego "gada". Przywrócić karę śmierci za niektóre przestępstwa ...w tym za oszustwa i jazdę pod wpływem C2H5OH i narkotyków. Jeżeli ktoś chce oszukać ( ty starszego człowieka) ..lub chla wódę i siada za kierownicą pojazdu ,ryzykując swoim i cudzym życiem ...to jego problem. Sprawa jest tak oczywista że dyskusja jest bezprzedmiotowa. Kara ma mieć moc odstraszającą , by np. żaden bankster , cwaniak z amber a nawet mały opryszek , nie pomyślał o kradzieży , oszustwie na "franka" ," wnuczka" ,"policjanta " itp. A i policja , prokuratorzy i sądy będą miały mniej pracy...a efekt nieporównywalnie większy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages