środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Czy olsztynianie segregują śmieci? Sprawdzamy!

2019-09-14 16:27:00 (ost. akt: 2019-09-13 17:38:13)
Od stycznia do końca lipca ubiegłego roku do ZGOK w Olsztynie trafiło ponad 8 tys. ton śmieci posegregowanych, czyli tych z kolorowych pojemników, a od stycznia do lipca tego roku już ponad 10 tys. ton.

Od stycznia do końca lipca ubiegłego roku do ZGOK w Olsztynie trafiło ponad 8 tys. ton śmieci posegregowanych, czyli tych z kolorowych pojemników, a od stycznia do lipca tego roku już ponad 10 tys. ton.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Z segregacją śmieci nadal nie jest za dobrze. Tracimy na tym nie tylko ekologicznie, ale i finansowo. Gorzej będzie od 2020 roku, gdy w życie wejdą unijne przepisy dotyczące segregacji. Sprawdzamy, jak sytuacja wygląda teraz.

Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie przyjmuje odpady z 37 gmin tzw. Regionu Centralnego województwa warmińsko-mazurskiego. Od stycznia 2019 roku do końca czerwca do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych i Stacji Przeładunkowych trafiło 78,31 tys. ton odpadów ogółem, z czego 60,72 tys. ton (77,5 proc.) to odpady komunalne zmieszane.

ZGOK szacuje, że ok. 25 tys. ton, które znajdują się obecnie w śmieciach zmieszanych, powinno trafić do zakładu jako posegregowane. Dzięki temu gminy mogłyby zaoszczędzić ok. 10 mln zł, bo za tonę odpadów zmieszanych gminy płacą dziś 418 zł netto, a za tonę odpadów po selektywnej zbiórce... tylko złotówkę.

Do tej pory w Olsztynie ponad 92 proc. mieszkańców deklarowało segregację śmieci, a robiło to jedynie ok. 30 proc. Ale widać także pozytywne zmiany, bo...
— Od stycznia do końca lipca ubiegłego roku do ZGOK w Olsztynie trafiło ponad 8 tys. ton śmieci posegregowanych, czyli tych z kolorowych pojemników, a od stycznia do lipca tego roku już ponad 10 tys. ton. — mówi Paweł Gęsicki, rzecznik ZGOK.

W sprawozdaniu ze swojej działalności, które ZGOK przedstawił niedawno olsztyńskim radnym, czytamy np., że w I półroczu 2019 r. odzysk surowców wtórnych z odpadów komunalnych zmieszanych wyniósł 1,13 proc. Ale...

— To nie jest całość selektywnej zbiórki. Wygląda to tak, że gdy do zakładu przyjeżdżają odpady zmieszane, to ze 134 tys. ton rocznie jesteśmy w stanie wybrać jeszcze do 3 proc. — wyjaśnia Paweł Gęsicki. — Mamy tendencję wzrostową. Olsztyniacy faktycznie segregują więcej odpadów, ale nie ma co ukrywać, że trend powinien być większy. W 2020 roku zgodnie z dyrektywami UE musimy osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. Nie wiemy jednak, jak to będzie liczone — przyznaje. — Czy od całości odpadów, czy od frakcji selektywnie zebranej. Ostatnio usłyszeliśmy, że od całości. Jeśli tak będzie, to zadanie może się okazać bardzo trudne do wykonania. I gminy będą płacić kary, jeśli tego progu nie osiągniemy.

W I półroczu 2019 roku odzysk surowców z selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych ogółem wyniósł 64,5 proc. Odzysk papieru to 80,5 proc., odzysk tworzyw 36,6 proc., a odzysk szkła 98,4 proc.

ZGOK wykonuje też badania. Wiemy, że analizy i pomiary nie wykazują przekroczeń parametrów emisji do środowiska, z wyjątkiem okazjonalnego przekroczenia zawartości azotu amonowego w ściekach zrzucanych do sieci miejskiej. Podwyższona zawartość tego związku jest jednak wynikiem skutecznie działającej instalacji oczyszczania powietrza, niedopuszczającej do wydostawania się amoniaku do atmosfery i oddziaływania na okolicznych mieszkańców.
Jak mówił nam na początku września Sławomir Kasiński z Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, nie istnieje coś takiego, jak gospodarka bezodpadowa. Bo nawet przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów generuje odpady. Dlatego nie możemy mówić, że uda się je całkowicie wyeliminować, a próbować zmienić sposób życia, żeby produkować ich jak najmniej.

Na szczęście dla samej ekologii — staje się po prostu bardziej modna. Zwłaszcza wśród młodych.

— Nikt przecież nie mówi, żebyśmy przestali wytwarzać odpady. Apelujemy, byśmy wytwarzali ich mniej. Każdy z nas może zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia. Na przykład może wziąć torbę materiałową i nie kupować kolejnej plastikowej reklamówki — mówił w rozmowie z nami Kasiński.

A mity na temat segregacji? Najbardziej znany jest ten, że wszystkie odpady trafiają do jednej ciężarówki. Tak naprawdę firma odbierająca odpady optymalizuje odbiór odpadów we własnym zakresie i segregację przeprowadza we własnym magazynie. Jedna śmieciarka przyjeżdża po plastik, inna po papier, jeszcze inna po szkło. ZGOK przyjmuje posegregowane odpady — trafiają do specjalnych boksów. Ale i tak są przeglądane i np. gdy w posegregowanym szkle znajdzie się plastikowa reklamówka... transport może być niedopuszczony do odbioru.
Paweł Jaszczanin

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. arnold #2847873 | 188.147.*.* 12 sty 2020 10:42

  a gdzie segregacja odpadów bio w Olsztynie? Oczywiscie nikt nic nie wie a to najwiekszy problem. W Olsztynie brak jest instalacji do przetwarzania takich odpadów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. haha #2791812 | 185.138.*.* 16 wrz 2019 16:42

  Sprawa z segregacją będzie u nas dotąd przegrana dopóki nie wprowadzimy takich samych (prostych) zasad: Wystarczy wstawić w sklepach maszyny do zbierania puszek, butelek, etc., a na opakowania nałożyć kaucję. Niby wszyscy tacy mądrzy, a jeszcze nikt na to nie wpadł?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Babcia #2791546 | 178.36.*.* 16 wrz 2019 10:00

  Skup opakowan szklanych, plastikowych czy metalowych to kompletne dno. Juz za komuny bylo lepiej. A bez rozwiazania tego problemu cala ta segregacja to pic.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ja #2791510 | 212.160.*.* 16 wrz 2019 09:09

  Segregowałam odpady, ale juz tego nie robię spółdzielnia naliczyła mi w czynszu jakbym ich nie segregowała :( a dodatkowo nie ma nawet pojemników na segregowane śmieci a potem piszą, ze nie segregujemy a robia wszystko, żeby człowieka zniechęcić

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Danka #2791503 | 193.16.*.* 16 wrz 2019 08:57

  Na moim osiedlu pojemniki na papier i plastik są permanentnie przepełnione, więc mieszkańcy zmuszeni są wrzucać te odpady do pojemników na pozostałe odpady, więc nawet jeśli jest wola segregacji to możliwości są ograniczone...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (44)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages