Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Nowa szkoła na mapie Olsztyna

2019-09-07 16:02:16 (ost. akt: 2019-09-06 12:58:05)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Wraz z reformą edukacji w Olsztynie pojawiło się zapotrzebowanie na nową podstawówkę. Dlatego Rada Miasta powołała do życia Szkołę Podstawową nr 12 z siedzibą przy ul. Turowskiego 3 na Nagórkach w dawnej siedzibie ZSO 4.

Nowa szkoła została powołana 27 czerwca 2018 roku, a swoją działalność rozpoczęła z początkiem września. W okresie między powołaniem a uruchomieniem szkoły Wydział Inwestycji Miejskich w Olsztynie zrealizował projekt adaptacyjny pn. „Dostosowanie budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Turowskiego 3 w Olsztynie na potrzeby Szkoły Podstawowej nr 12”.

— Dla pierwszoklasistów przewidziana jest odrębna bryła budynku, która zapewni im poczucie bezpieczeństwa oraz pozwoli tworzyć własną społeczność szkolną. Ponadto budynek będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt do edukacji wczesnoszkolnej — mówi Alicja Pogorzelska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 w Olsztynie. — W tej chwili mamy jednak warunki zastępcze, ponieważ czekamy, kiedy wykonawca zakończy prace.

W każdej klasie pierwszej są prowadzone innowacje pedagogiczne z języka angielskiego oraz matematyki. Zajęcia rozwijają badawcze postawy uczniów poprzez projektowanie, odkrywanie i przeprowadzanie własnych eksperymentów. Nauka kreatywnego i logicznego myślenia, kształtująca umiejętności formułowania hipotez, a także umiejętności pracy w zespole to atrybuty nowoczesnej szkoły.

Placówka jest wyposażona w dwie sale gimnastyczne, boisko szkolne, aulę ze sceną, salę konferencyjną, bibliotekę z czytelnią oraz pracownię informatyczną. W szkole w godz. 6.30-16.30 funkcjonuje także świetlica, w której rodzice mogą zostawić swoje dzieci oraz stołówka przygotowująca uczniom smaczne obiady. Nauka w szkole odbywa się w systemie jednozmianowym. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9.

— Jako rada pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 12 czujemy zobowiązanie wobec pokładanych w szkole oczekiwań przez władze miasta, rodziców oraz uczniów. Dołożymy starań, żeby codzienność wypełniać jakością pracy pedagogicznej, a potrzeby dziecka wyznaczały kierunki pracy szkoły — mówi dyrektorka szkoły. I dodaje: — Misja szkoły będzie wypracowana wspólnie z radą rodziców, samorządem uczniowskim oraz radą pedagogiczną. Jej celem będzie przygotowania młodego człowieka do życia, rozbudzanie w nim pasji nauki i umiejętności dokonywania wyborów. Tworzenie spokojnej, bezpiecznej szkoły, zapewnienie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, twórcza współpraca nauczycieli i uczniów, partnerska współpraca z rodzicami to fundamentalne zasady nowej Szkoły Podstawowej nr 12.

Obwód SP 12 tworzą ulice Barcza, Krasickiego (numery należące do Jarot), Turowskiego oraz Paukszty, przynależne wcześniej do obwodu SP 25. W tym roku ruszyły dwie pierwsze klasy po 20 uczniów w każdej.

W budynku szkoły uczą się jeszcze uczniowie ostatnich klas, pracują nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 30, a swoje siedziby mają Pałac Młodzieży, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1. — W tej chwili najważniejsze dla nas jest przejście do nowego budynku dostosowanego do potrzeb dzieci. Prace remontowe przekroczyły półmetek — mówi Alicja Pogorzelska. — Oprócz przestrzeni, w nowej szkole musimy pogodzić ze sobą zadania wszystkich jednostek, które znajdują się w budynku przy Turowskiego 3.

Uroczyste otwarcie szkoły odbyło się 2 września w obecności wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk, przewodniczącego Rady Miasta Roberta Szewczyka, przewodniczący rady osiedla Nagórki Piotra Duliszewskiego, radnego Mariana Zdunka oraz dyrektorów placówek znajdujących się w budynku.

— Przez 18 lat byłam dyrektorem Gimnazjum nr 14 na Dajtkach, które również założyłam. Szkoła miała bardzo dobre wyniki. Zgodnie z reformą jednak została zamknięta, a teraz mam przyjemność brać udział w tworzeniu tej. Chcę swoim doświadczeniem służyć nowej szkole oraz dzieciom i czuć się dumna z tego, jak dzieci będą się rozwijały i jak szkoła będzie nad tym czuwała i pokazywała swój jakościowo dobry wizerunek — podkreśla Alicja Pogorzelska.

ms


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ... #2788695 | 176.221.*.* 9 wrz 2019 19:22

  może tak w końcu inwestycje w SP 10

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rumianek #2788460 | 31.6.*.* 9 wrz 2019 12:58

  Jaka ku..a 12? To SP 27! Legenda! Dwóch późniejszych Prezydentów miasta tam uczyło czy 3 nawet!?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. POGO #2788331 | 77.253.*.* 9 wrz 2019 09:58

  DA SIĘ - DA BRAWO !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. emtec #2788261 | 213.184.*.* 9 wrz 2019 07:10

  tam była SP27 czemu nazwy nie zostawili; LOVIII i jakieś tam gimnazjum

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. to nie jest nowa szkoła #2787985 | 188.146.*.* 8 wrz 2019 11:56

  A jedynie szkoła tworzona od nowa. Szkoda, że nie napisali, ze tylko pierwsze klasy są i co roku będa dochodzić kolejne. Chcielismy zapisać dziecko po przeprowadzce do Olsztyna i okazalo sie ze tylko pierwsze klasy sa a w dawnej obwodowej szkole nie chcieli przyjąć, bo "macie teraz wlasną szkołę". Dla jednego dziecka klasy nie utworzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages