Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Skala likwidacji grobów może być większa

2019-09-01 12:00:00 (ost. akt: 2019-09-06 07:40:52)
Przegląd grobów, które nie zostały opłacone może potrwać nawet do końca września

Przegląd grobów, które nie zostały opłacone może potrwać nawet do końca września

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Zarządca olsztyńskiej nekropolii do połowy września przeprowadza przegląd grobów, które nie zostały opłacone. Pamiętajmy, że jeśli zbyt długo zwlekamy z zapłatą, grób zostaje przeznaczony do likwidacji, a my tracimy do niego wszelkie prawa.

— Na ogrodzeniu cmentarza Poprzeczna pojawiły się banery informujące o przeglądzie, ponieważ w wielu przypadkach, jest to jedyny sposób, by dotrzeć do opiekunów grobu — tłumaczy Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.— Zarządca cmentarza, przyjmując osobę zmarłą do pochowania, pobiera opłatę za miejsce grzebalne na okres 20 lat. Po tylu latach baza teleadresowa osób, które mogłyby wnieść opłatę, często jest już nieaktualna. Banery, tablice informacyjne, artykuły w prasie czy ulotki, które przed 1 listopada rozkładamy na grobach, mają przypomnieć, że opłata za miejsce wygasa po 20 latach i trzeba uiścić ją ponownie.


Przegląd grobów, które nie zostały opłacone może potrwać nawet do końca września. W ostatnich latach coraz więcej zarządców nekropolii decyduje się na likwidację grobów, których od wielu lat nikt nie odwiedza.

Przypominamy, że opłata podstawowa (miejsce podstawowe na grób ziemny jednopoziomowy o wym. 1 x 2 metry, bez prawa rezerwacji dodatkowych miejsc) wynosi 930 zł za 20 lat, a więc 46,50 zł rocznie. Wysokość opłat wynika wyłącznie z rzeczywistych kosztów utrzymania cmentarzy, a powierzchnia olsztyńskich cmentarzy komunalnych wynosi około 80 hektarów.

Obsługa tak dużej powierzchni wymaga niestety poniesienia znacznych nakładów. Jak dodaje dyrektor, koszt utrzymania nekropolii rośnie z roku na rok lawinowo, m.in. przez podwyżki podatku od nieruchomości, energii, wody i przede wszystkim kosztów usług zewnętrznych tj. utrzymanie czystości, utrzymanie zieleni czy wywóz odpadów oraz ich zagospodarowanie. Koszty te są pokrywane z opłat za miejsca grzebalne oraz za przedłużenie na 20 lat.

— Skala likwidacji grobów nieopłaconych, zaniedbanych i opuszczonych może być większa, gdyż konieczne jest również wygospodarowanie miejsca na kolejne pochówki — dodaje Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. — W tej chwili brakuje pieniędzy na prace przy powiększeniu powierzchni cmentarza Dywity, gdzie powinien zostać zagospodarowany teren rezerwowy, a nie może być tak, że pochówki będą wstrzymane.

Brak opłaty, którą może wnieść nie tylko rodzina zmarłego, ale każda osoba zainteresowana, oznacza rezygnację z miejsca grzebalnego, a co za tym idzie docelowo prowadzi do likwidacji grobu. Nagrobek jest w takim przypadku rozbierany i zdeponowany u zarządcy cmentarza. Natomiast szczątki są przenoszone do ossarium — mogiły zbiorowej, która także mieści się na olsztyńskich nekropoliach.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages