Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

W Olsztynie zaparkować coraz trudniej!

2019-09-01 09:57:05 (ost. akt: 2019-08-30 14:23:11)

Autor zdjęcia: Pixabay

Samochodów w Olsztynie przybywa każdego roku. Niestety miejsc, które można przeznaczyć na urządzenie nowych parkingów, jest coraz mniej. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w największych olsztyńskich spółdzielniach.

Według raportu CEPiK z 31 grudnia 2017 roku w Olsztynie zarejestrowanych było ponad 127 tys. pojazdów, a 31 grudnia 2018 roku — już ponad 134 tys. Samochodów przybywa, a o miejsce parkingowe jest coraz trudniej. Wiedzą o tym doskonale kierowcy poruszający się po mieście, a także mieszkańcy osiedli. Niestety, wiele wskazuje na to, że lepiej już nie będzie.

Największe spółdzielnie mieszkaniowe wykorzystały już praktycznie wszystkie miejsca, które można było przeznaczyć na parkingi. W poprzednich latach kierowcy otrzymywali kilkaset takich miejsc rocznie, teraz przybywa ich zaledwie kilkanaście czy kilkadziesiąt.

O tym problemie wspominają m.in. władze spółdzielni Jaroty. — W minionych latach rocznie przybywało u nas okołu stu nowych miejsc parkingowych. Niestety miejsc, gdzie są możliwości lokalizowania takich stanowisk jest coraz mniej — powiedział nam Piotr Wałecki, wiceprezes ds. technicznych spółdzielni Jaroty. — W tym roku wykonanych zostało 10 miejsc postojowych na Pieczewie, a w planie mamy jeszcze 21 nowych na Nagórkach.

Jak zauważa Andrzej Mróz ze spółdzielni Pojezierze, ważną sprawą przy planowaniu jest zachowanie równowagi między parkingami a terenami zielonymi. — Przed kilkoma latami wyczerpały się tereny, które można było wykorzystać pod taką zabudowę. Spółdzielnia wybudowała miejsca postojowe i parkingi wszędzie, gdzie było to możliwe. Należy zwrócić uwagę na zachowanie właściwych proporcji pomiędzy terenami zielonymi, które służą wypoczynkowi mieszkańców oraz miejscami postojowymi dla samochodów. Nie można zabrukować każdego wolnego skrawka zieleni i dopuścić do stworzenia betonowej pustyni.

W roku 2019 nie na terenie spółdzielni Pojezierze nie wybudowano żadnych nowych miejsc parkingowych.

Jak sytuacja wygląda w Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Tu także, jak poinformował nas prezes Jerzy Okulicz, spółdzielnia wykorzystała już większość terenów z przeznaczaniem na miejsca parkingowe. W tym roku udało się jednak zbudować 64 miejsca, a do końca roku planowanych jest jeszcze 15.

Jak wygląda sytuacja na terenie miasta? — Przykładem miejsca, gdzie liczba miejsc postojowych wyraźnie się zwiększyła, jest bez wątpienia otoczenie Muzeum Nowoczesności. Tam liczba nowych miejsc postojowych — łącznie z miejscami dla niepełnosprawnych — to około 100 stanowisk. Ta liczba dotyczy wyłącznie miejsc na nowo utworzonych zatokach postojowych i parkingu przy Secesji — mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Jak dodaje Koronowski, w mieście jest realizowanych wiele inwestycji, przy okazji których powstają nowe miejsca postojowe. Dokładną liczbę poznamy po ich zakończeniu, a więc pod koniec tego roku.

agn

Co zrobić, żeby rozwiązać problem parkowania w Olsztynie?


Robert Szewczyk, radny Koalicji Obywatelskiej: — To zależy, w którym miejscu. Jeśli chodzi o centrum to przede wszystkim musimy się skupić na prawidłowym funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania, która ma wymusić rotację na miejscach parkingowych. Chodzi też o to, żeby podwórka, place i miejsca w centrum nie były zastawiane przez osoby wjeżdżające do miasta. Tych miejsc musi być wystarczająco dużo. Druga sprawa to przede wszystkim bardzo dobra komunikacja publiczna. Cały czas trzeba propagować korzystania z niej, bo prawda jest taka, że nigdy nie będzie wystarczającej liczby miejsc parkingowych w mieście. Zresztą te tereny należą często do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych i to one muszą rozwiązywać swoje problemy. Miasto nie jest od tego, żeby każdemu pod domem zapewnić miejsce do parkowania. Kiedyś ulice na osiedlach były projektowane według zupełnie innych standardów urbanistycznych, na mniejszą liczbę samochodów. Stąd biorą się dzisiaj takie, a nie inne problemy.

Michał Wypij, radny niezrzeszony: Parkingi w naszym mieście to często podnoszony temat na moich dyżurach. Problemem jest ich lokalizacja. Brak ich w otoczeniu centrum skutkuje dużymi problemami dla naszych mieszkańców. Z drugiej strony nie powstały rozwiązania dla parkingów typu Parkuj i Jedź, które pozwalałyby na pozostawieniu samochodów na obrzeżach miast. Generalnie wydaje się, że miasto nie ma pomysłu na politykę parkingową. Nie ma pewnie też na to środków, bo wszystko idzie na tramwaje. Ja uważam, że Olsztyn zasługuje na zrównoważony transport i dyskryminacja kierowców w tym nie pomaga. Cała polityka parkingowa miasta wymaga niezwłocznej i gruntownej przebudowy.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (55) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wypi...j! #2785291 | 188.147.*.* 2 wrz 2019 15:49

  Spółdzielnia Pojezierze to kpina, panuje tu podział na mieszkańców lepszych i gorszych - Dworcowa, Żołnierska wieżowce dwu, trzy klatkowe, A pod blokiem 10 miejsc blokowanych słupkiem. Z jakiej racji ktoś może mieć miejsce, a inny nie? Zlikwidować ten relikt PRLu w pi...du, dopuścić rotację miejsc parkingowych. Na koniec najlepszy wynalazek: Żołnierska 41 - niebieskie miejsca inwalidzkie zablokowane słupkami, czy ktoś to potrafi wytłumaczyć? Miejsce inwalidzkie chyba powinno być ogólnie dostępne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom #2785177 | 145.237.*.* 2 wrz 2019 11:07

  To przez studenciaków głownie. U mnie na małej wspólnocie wynajmuje się kilkanaście mieszkać. W każdym 3-5 studentów i każdy ma szrota pod blokiem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Damski Bokser #2785141 | 213.73.*.* 2 wrz 2019 09:42

  co to będzie jak przybędzie MILION obiecanych samochodów elektrycznych :D

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do Wypija #2785139 | 81.15.*.* 2 wrz 2019 09:40

  Człowieku, przecież Ty kompletnie nie rozumiesz co to jest transport zrównoważony.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Wybraliście Osla Ratuszoweg ? #2785136 | 176.52.*.* 2 wrz 2019 09:33

  Będziecie jeździć autobusami jak szprotki w oleju. Albo w sosie własnym.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (55)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages