Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Naukowiec z olsztyńskiego uniwersytetu usłyszał wyrok

2019-08-27 12:23:20 (ost. akt: 2019-08-27 12:55:26)

Autor zdjęcia: GerardM/wikipedia.pl

W poniedziałek (26 sierpnia) Dariusz K., pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego został uznany za winnego szeregu nieprawidłowości przy realizacji projektu badawczego nad sztucznym rozrodem węgorza.

Zobacz także: Zamiast wielkiego odkrycia jest akt oskarżenia. Naukowcy z UWM usłyszeli zarzuty Zdjęcie jest ilustracją do treści Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm naukowcom z UWM. Chodzi o głośną sprawę prac nad sztucznym rozrodem węgorza.
Zobacz także: Ruszył proces naukowca z UWM Ruszył proces naukowca z UWM Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie 26 maja rozpoczął się proces naukowca z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oskarżonego o działanie na szkodę UWM przy...
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarżyła Dariusza K., o popełnienie w latach 2011–2013 pięciu przestępstw w związku z realizacją na uniwersytecie I etapu projektu dotyczącego innowacji w akwakulturze ryb ze szczególnym uwzględnieniem rozrodu ryb, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Dariusz K. jako kierownik projektu nie dopełnił swoich obowiązków i nadużył udzielonych mu uprawnień, przez co Uniwersytet Warmińsko-Mazurski utracił refundację kosztów w kwocie 2 403 078,97 zł

Proces w tej sprawie rozpoczął się 26 maja 2017 roku przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Sprawa miała bardzo skomplikowany charakter. W sumie odbyło się 37 terminów rozprawy, w trakcie których zostało przesłuchanych blisko 80 świadków.

Mężczyzna od samego początku nie przyznawał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu czynów. Oskarżony w trakcie rozprawy złożył obszerne wyjaśnienia, a w ostatnim słowie wniósł o uniewinnienie — informuje Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

W poniedziałek, 26 sierpnia 2019 roku, Sąd Okręgowy w Olsztynie ogłosił wyrok w powyższej sprawie. Naukowiec został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat. Sąd ukarał oskarżonego także grzywną w kwocie 10 tys. zł oraz zasądził od niego 50 tys. zł nawiązki na rzecz pokrzywdzonej uczelni. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages