Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Miasto gotowe do usypiania dzików

2019-08-26 15:35:23 (ost. akt: 2019-08-26 15:18:45)
Dziki na Zatorzu

Dziki na Zatorzu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jeszcze w tym tygodniu może rozpocząć się akcja usypiania dzików w Olsztynie. Do końca roku z terenu miasta ma zostać odłowionych i uśpionych 50 sztuk.

Temat dzików, które zadomowiły się w Olsztynie, wciąż budzi wiele emocji. Ich częste wizyty stały problematyczne dla wielu mieszkańców, którzy w obawie o własne bezpieczeństwo prosili władze miasta o interwencje. Tylko w tym roku do olsztyńskiego ratusza wpłynęło 221 takich zgłoszeń. Wcześniej zwierzęta były odławiane i wywożone poza teren miasta. Ten sposób pozbywania się nieproszonych "gości" stał się jednak niemożliwy, po tym, jak minister środowiska wydał zakaz odławiania i przewożenia tych zwierząt na terenie kraju. Zakaz wydany został w związku z występowaniem wirusa ASF.

Miasto zaczęło więc szukać rozwiązań. Jednym z nich było usypianie zwierząt. — Wcześniej można było odławiać dziki i wywozić je z powrotem do lasu. Teraz, z powodu występowania ASF w Polsce minister środowiska wydał zakaz odławiania i przewożenia tych zwierząt na terenie kraju z obszarów odległych do 100 km od granicy m.in. z obwodem kaliningradzkim. Prezydent Olsztyna dwukrotnie występował do ministra środowiska o uchylenie zakazu dla Olsztyna. Prośby zostały rozpatrzone negatywnie — mówił w rozmowie z Gazeta Olsztyńską Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta.

Prezydent wystąpił również do Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego o wydanie decyzji, która pozwoli zmniejszyć liczbę dzików w związku z zagrożeniem ASF, ale również ten wniosek nie został uwzględniony. Stąd decyzja, aby zwierzęta były odławiane przez straż miejską i usypiane przez lekarza weterynarii. Po uzyskaniu pozytywnej opinii związku łowieckiego w tej sprawie pojawił się jednak kolejny problem. Jak pisaliśmy w lipcu, w Polsce zabrakło leku, który jest niezbędny przy tej procedurze. — Lek jest już dostępny w hurtowni, więc — w naszym imieniu — lekarze weterynarii już go zamówili — mówiła nam kilkanaście dni temu Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Usypianie dzików może rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu. Na terenach zalesionych strażnicy miejscy ustawili już specjalne odłownie, w które zwabiane są dziki.. — W przypadku złapania się dzika w takiej odłowni na miejsce będzie wzywany lekarz weterynarii i to on będzie decydować, co dalej ze zwierzęciem — dodaje Patryk Pulikowski.

agnPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mag #2782646 | 81.111.*.* 27 sie 2019 21:51

  Jestes dzikiem, jestes dzikiem, powieki masz coraz cięższe, adin dwa tri play dead.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. allensteiner #2782539 | 37.8.*.* 27 sie 2019 16:46

  Nie zawracajcie głowy. Jeszcze niedawno pełno było żądań, żeby coś zrobić z dzikami. Nazwanie środka "lekiem na usypianie" to czysty idiotyzm, ale sposób skuteczny. Jak już można coś z dzikami zrobić - też źle?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kija #2782472 | 88.156.*.* 27 sie 2019 14:14

  Dalej pytam kto je będzie budził z "uśpienia"?. One nikomu nic złego nie robią,a że trochę trawniki przeorają to co?- trawa szybko odrasta...Piszcie wprost,że chcecie je ZABIJAĆ!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hehehe #2782407 | 176.97.*.* 27 sie 2019 11:45

   gdzie są zieloni, jak idzie o lewackie popisy to wszędzie ich pełno, gdy trzeba walczyć o naturę nie ma żadnego. co za eufemizm "usypiać", napiszcie TRUĆ to nie będzie ściemy!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Piotr #2782371 | 5.173.*.* 27 sie 2019 10:16

    Pułapki w lesie. A dziki w mieście :) To co z lasu dziki łapią ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (51)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages