Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Jak przebiegają prace na Żurawiej? [ZDJĘCIA, VIDEO]

2019-08-22 12:26:04 (ost. akt: 2019-08-23 07:16:18)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prace związane z budową ulicy Żurawiej łączącej Łupstych z Gutkowem dobiegają końca. Sprawdziliśmy, na jakim są etapie.

Budowa ulicy Żurawiej, która docelowo łączyć ma DW527 (ul. Bałtycka) z DK16 jest realizowana w ramach budowy tzw. węzła Olsztyn Zachód. Co prawda połączenie to było dostępne dla kierowców już wcześniej, ale jak zaznaczył prezydent Piotr Grzymowicz „szutrowa nawierzchnia nie zachęcała do korzystania”.

Otwarcie tej ulicy z nową, asfaltową nawierzchnią miało nastąpić 1 listopada 2018 roku. Nadal jednak prowadzone są na niej różnego rodzaju prace, a droga budzi obawy okolicznych mieszkańców. Do tej pory ul. Żurawia nie była mocno obciążona ruchem samochodowym. Teraz mieszkańcy martwią się o swoje dzieci, które chodzą tędy do pobliskiej szkoły. Obawiają się także, że połączenie ul. Bałtyckiej z DK16 może skutkować zwiększonym ruchem samochodów ciężarowych zarówno w dzień, jak i w nocy, co byłoby uciążliwe dla osób mieszkających w tych rejonach.

Wątpliwości mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa i wzmożonego ruchu rozwiewa Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta w Olsztynie:
— Na całej ulicy będzie obowiązywać znak B5, czyli „Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych” (tabliczka dla pojazdów powyżej 5 ton). Wzdłuż całej ulicy powstaje chodnik, stąd nie będzie potrzeby poruszania się pieszych po jezdni.
Obok chodnika dostępna będzie też ścieżka rowerowa, z której bezpiecznie będą mogli korzystać rowerzyści, w tym również dzieci.


W okolicy budowana jest obecnie pętla autobusowa. Mieszkańcy zastanawiali się, czy zostanie wprowadzona nowa linia kursująca w to miejsce. Napisał do nas czytelnik, pan Mateusz, z pytaniem "Czy macie informacje, jak będzie wyglądało kursowanie autobusów MPK po wyremontowanych ulicach Żurawiej i Kresowej? Pojawiły się już zatoki autobusowe, podejrzewam, że są już jakieś plany jaka linia, gdzie i jak będzie kursowała po osiedlu Gutkowo i przede wszystkim dokąd".

Zapytaliśmy o to Michała Koronowskiego, rzecznika Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.
— Na ul. Żurawiej trwały prace drogowe, a na ten czas zlokalizowana w pobliżu pętla autobusowa „Łupstych” była wyłączona z użytkowania. Od 3 sierpnia 2019 r. ponownie korzystają z niej autobusy linii nr 107. W związku z powyższym, jednocześnie przestała funkcjonować tymczasowa pętla "Perkoza", która znajdowała się w okolicy skrzyżowania ul. Perkoza z ul. Orła Białego — mówi rzecznik, i dodaje: — Wychodząc jednak naprzeciw prośbom pasażerów, punkt ten nie zniknie z trasy linii autobusowej. Wręcz przeciwnie, w miejscu tymczasowej pętli powstały na stałe nowe przystanki w obu kierunkach dla linii nr 107.


Poglądowy schemat trasy linii 107, na którym fragment do Łupstycha zaznaczony jest jeszcze jako "wyłączony z użytkowania". Od 3 sierpnia 2019 roku autobusy linii 107 kursują już na pełnej trasie

A czy Zarząd ma w planach utworzenie połączenia autobusowego, łączącego ulice Żurawią i Kresową z ul. Bałtycką? — Nie wykluczamy takiej możliwości w przyszłości — mówi rzecznik.

Jak informuje Urząd Miasta, roboty są już w fazie końcowej, a ulica zostanie oddana do użytku najprawdopodobniej we wrześniu.
Fot. Zbigniew Woźniak

fc, ms

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olix #2780938 | 37.47.*.* 23 sie 2019 14:54

  usunięte komentarze , o co chodzi .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z Gutkowa #2780579 | 88.156.*.* 22 sie 2019 19:08

  Czy to prawda że mieszkańcy Łupstycha i ulicy Żurawiej chcą zablokować tą drogę bo boją się nasilonego ruchu. Przecież to niezgodne z prawem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Polska Z #2780569 | 37.8.*.* 22 sie 2019 18:44

  Dziękujemy za dojazd do posesji-Wykluczeni z Gutkowa :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. msm #2780429 | 213.73.*.* 22 sie 2019 14:54

  Serce rośnie jak tylko czytam ten artykuł i widzę zdjęcia. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages