Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Wojsko wróci do Olsztyna?

2019-08-21 18:25:08 (ost. akt: 2019-08-21 18:40:26)
Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Z okazji święta Wojska Polskiego prezydent Olsztyna umieścił na Facebooku dość enigmatyczny wpis, który... może oznaczać powrót wojska do Olsztyna po kilkunastu latach absencji. Sprawdzamy czy to prawda.

Tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego zostały zorganizowane w Olsztynie trzy dni po właściwej dacie. Wszystko po to, żeby terminy obchodów krajowych i wojewódzkich nie kolidowały ze sobą i umożliwiły uczestniczenie zainteresowanym w obu wydarzeniach. Główne uroczystości rozpoczęła msza w konkatedrze św. Jakuba. Po mszy uczestnicy przeszli na plac Solidarności. Z okazji wydarzenia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, zamieścił na Facebooku wpis:
„Wojsko wraca do Olsztyna, co zapewne cieszy olsztynian pamiętających wojskową historię miasta. Jednym z potwierdzeń tego faktu były dzisiejsze wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, które odbyły się na placu Solidarności i którym miałem przyjemność patronować.
Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a współgospodarzem był dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, generał dyw. Krzysztof Radomski. Po defiladzie złożyliśmy wieńce przy tablicy upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Mam nadzieję, że organizacja tego wyjątkowego, patriotycznego święta w Olsztynie stanie się tradycją, zwłaszcza, że „jaskółki ćwierkają”, iż sztab 16 Dywizji ma być zlokalizowany w Olsztynie”.

O komentarz w sprawie, którą opisał na Facebooku Piotr Grzymowicz, poprosiliśmy zarówno samego prezydenta, jak i Ministerstwo Obrony Narodowej.

— Uprzejmie informujemy, iż kwestia umiejscowienia dowództwa 16. Dywizji Zmechanizowanej jest obiektem analiz pod kątem wojskowym, ekonomicznym i społecznym. Na tym etapie nie możemy mówić o potwierdzeniu lub nie tej lokalizacji — odpowiedziało nam MON.

Temat w zasadzie nie jest nowy, bo o ewentualnym powrocie wojska do stolicy Warmii i Mazur głośno zrobiło się już w ubiegłym roku. Wówczas o możliwości powrotu dowództwa Wojska Polskiego do Olsztyna również informował na swoim blogu prezydent miasta: „Ostatnio coraz częściej mówi się o konieczności sformowania jeszcze jednego związku taktycznego, zlokalizowanego na flance wschodniej. To wynika z naszej strategii obronnej i oceny potencjalnych zagrożeń. Te zamiary stwarzają szansę staraniom o to, żeby Olsztyn był siedzibą jego dowództwa. Oczywiście w tych staraniach nie będziemy jedyni, ale warto próbować, bo rzeczowe argumenty za wojskiem w Olsztynie z pewnością się znajdą (...) Dlatego apeluję do rządzących i władz wojskowych wszelkiego szczebla o przychylność i działania umożliwiające powrót wojska do naszego miasta!”

Przypomnijmy, że 15 Warmińsko-Mazurska Dywizja Zmechanizowana sformowana została 1 września 1993 roku, a jej patronem został król Władysław Jagiełło. Pierwszym dowódcą dywizji został gen. bryg. Józef Kuczak. Niestety, dywizja znajdowała się w Olsztynie tylko kilka lat. W wyniku zmniejszania liczebności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w 2000 roku została ona rozformowana, a część jednostek została podporządkowana innym jednostkom.
Do tematu będziemy wracać.

Paweł Jaszczanin

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Iewt #2802002 | 176.221.*.* 9 paź 2019 13:14

  Bardzo dobra decyzja, Dowództwo dywizji powinno być przy jednostkach, które są ulokowane w woj. W-M. Wpłynie to pozytywnie na rozwój miasta, morale i modernizacje w podległych jednostkach. Wystraszeńców, pragnę poinformować, że podczas działań wojennych, wojsko opóści miasto.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Oto kilka propozycji #2782000 | 83.9.*.* 26 sie 2019 14:34

  Infanterieregimenter Nr. 150 i 151, Dragonerregiment Nr. 10, Feldartillerieregiment Nr. 73 :-D

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Leontyna #2781784 | 93.207.*.* 25 sie 2019 23:56

  A jakie mogloby byc logiczne uzasdnienie dla powolywania kolejnej zbednej jednostki wojskowej na tzw. Flance wschodniej,, skoro NIKT Polsce nie zagraza i nie ma chetnych do MORDOWANIA Ludzi?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. @#$#@ #2781634 | 37.8.*.* 25 sie 2019 13:08

  Gdyby tak jeszcze znalazł się człowiek pokroju byłego nadburmistrza Olsztyna Pana OSKARA BELIANA I ZASTĄPIŁ TA MIERNOTĘ BETONIARZA . może Olsztyn by jeszcze odżył?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. teraz wojsko zbija gruchy #2780842 | 195.189.*.* 23 sie 2019 11:12

  w razie potrzeby ich ponad połowy nie będzie ,pochowają się

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (42)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages