Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Ranking miast: jak żyje się w Olsztynie?

2019-07-26 18:00:20 (ost. akt: 2019-07-26 14:44:58)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Tygodnik Polityka wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą przygotował ranking miast. Pod uwagę wzięto m.in. pracę, bezpieczeństwo, komunikację czy ofertę zagospodarowania czasu wolnego. Jak na tle innych miast wypadł Olsztyn?

Choć wiele osób, szczególnie młodych, narzeka na nasze miasto, to okazuję się, że poziom życia jest w nim naprawdę wysoki. Przynajmniej taki wniosek można wyciągnąć z opublikowanego niedawno rankingu miast, w którym stolica Warmii i Mazur zajęła 10 miejsce. Jeszcze lepiej jest w rankingu miast wojewódzkich. W tym przypadku Olsztyn zajął 8 miejsce, wyprzedzając m.in. Łódź, Szczecin czy Białystok.

Co brano pod uwagę tworząc ranking? Miasta oceniano w kategoriach: edukacja, czas wolny, mieszkania, samorząd, praca, środowisko, społeczność, bezpieczeństwo, zdrowie, komunikacja. Łatwo się domyśleć, że nasze miasto zostało najwyżej sklasyfikowane w kategorii środowisko. W tym przypadku Olsztyn zajął trzecie miejsce i musiał uznać wyższość jedynie Sopotu i Gdyni. Wysoko zostaliśmy sklasyfikowani również w kategorii mieszkania. W tym przypadku brano pod uwagę głównie koszty mieszkaniowe, a Olsztyn zajął wysokie, siódme miejsce.

Co ciekawe, te dwie kategorie są jedynymi, w których nasze miasto zostało sklasyfikowane w pierwszej dziesiątce. Nie przeszkodziło to jednak Olsztynowi w zajęciu dziesiątego miejsca w ostatecznym rankingu podsumowującym wszystkie kategorie.

Zadowolenia z tego faktu nie krył Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. "W ostatnich dniach pojawiły się dwa rankingi dotyczące samorządów i w obu wypadamy co najmniej dobrze. W „Rankingu zamożności”, przygotowanym przez pismo „Wspólnota”, w kategorii miast wojewódzkich utrzymujemy stabilną ósmą pozycję, a w „Rankingu jakości życia” opracowanym przez AGH i Politykę dziesiąte miejsce w wśród 66 miast na prawach powiatu" — komentuje Piotr Grzymowicz. I dodaje: — Cieszyć może fakt, że za nami lokują się większe i bogatsze stolice regionów, do których często jesteśmy porównywani. Już wiemy, że nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów i to raczej my możemy je rodzić u innych.

A w którym mieście według rankingu żyje się najlepiej? Na czele znalazł się Sopot, przed Warszawą i Krakowem. Pierwszą dziesiątkę uzupełnił: Poznań, Rzeszów, Gdańsk, Wrocław, Opole, Gdynia i oczywiście Olsztyn.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pani Basia #2769506 | 82.132.*.* 30 lip 2019 08:03

  Taki jest super, że nawet emigranci omijają szerokim łukiem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pyta #2768592 | 37.30.*.* 27 lip 2019 17:09

  Kraków trzecie miejsce? Chyba o smogu zapomnieli...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Xx #2768546 | 46.83.*.* 27 lip 2019 14:29

  Jestem przeszczęśliwy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kto robi te rankingi #2768504 | 37.30.*.* 27 lip 2019 11:57

  Ciekawe kto oceniał ???? i czy spytano się mieszkańców ??? Olsztyn - dziurawe drogi w mieści, fatalny system komunikacyjny po mieście, układy, brak nowczesnych firm, jak wyjadą letni turyści olsztyń świeci pustkami, drogo w kanjpach jak na takie miasto (np lublin) itd

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. nek #2768414 | 178.36.*.* 27 lip 2019 09:01

  Ciekawe które miejsce zajął Olsztyn w kategorii praca?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages