Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Jaroty będą miały swój teatr

2019-07-20 10:03:41 (ost. akt: 2019-07-19 13:24:36)
Przed nami jeszcze dużo pracy

Przed nami jeszcze dużo pracy

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

Mateusz Mirczyński, absolwent Szkoły Podstawowej nr 34 na Jarotach, prezes Stowarzyszenia Kloszart, przyjął propozycję dyrekcji szkoły i pracuje nad stworzeniem w jej podziemiach prawdziwego teatru niezawodowego dla dzieci i dorosłych.

— Widać tu właściwie stan surowy: betonowa podłoga i ściany oraz styropianowe ocieplenie na suficie. Tak na oko to remont kapitalny się wręcz kłania…
— No tak. Mamy tutaj takie „undergroundowe” wnętrze. Nam się ono bardzo podoba. Także dlatego, że możemy wszystko zaaranżować tu od podstaw i stworzyć zupełnie nową przestrzeń. Składamy wielkie podziękowanie dla szkoły, która zamówiła kontener i zaangażowała swoich pracowników w uprzątnięcie tej straszliwej rupieciarni. Teraz musimy tylko tę przestrzeń zaaranżować.

— A jak to się rozegra w czasie?
— Mamy dwie opcje. Albo dostaniemy dofinansowanie — i to jest ta bardziej optymistyczna wersja — i wtedy przystąpimy do ich wydawania na potrzeby remontu. Albo ich nie dostaniemy i wtedy odmalujemy te ściany własnym sumptem, położymy dywany, zrobimy po prostu to, co będziemy w stanie zrobić. Pragniemy, aby powstała tu przestrzeń służąca dzieciom ze szkoły oraz dzieciom z osiedla, w której mogą się spotykać i uczestniczyć w różnych zajęciach teatralnych. Będziemy „zarażać teatrem” kolejne pokolenia.

— Jak wiele osób będzie mogło skorzystać z prowadzonych przez pana zajęć w Teatrze pod Szkołą?
— Na pewno dziesiątki, a może nawet setki dzieci przychodzących tutaj przez cały rok przy różnych projektach. Liczę, że także inne grupy teatralne dołączą do nas w tej przestrzeni. W większych miastach w Polsce czy w Europie każde osiedle ma taką swoją przestrzeń kulturalną i teraz trzeba taką zaaranżować także na Jarotach.

— A dzieciaki w jakim wieku pan zaprasza?
— Teraz prowadzę grupę teatralną Po Słowie, w której są dzieci od 5 do 13 lat. Ale to nie są żadne ramy wiekowe. Liczę także na osoby dorosłe w różnym wieku, w tym seniorów. Teatr jest przecież dla każdego. Każdy ma jakąś historię do opowiedzenia, każdy ma jakąś wrażliwość oraz nowe pomysły na to, jak zrealizować dane zamierzenie.

— Jak napisał Stanisław Wyspiański: „Teatr mój widzę ogromny”. Tutaj ogromnej przestrzeni nie ma, ale stworzony przez pana teatr może mieć naprawdę ogromny wpływ na całe Jaroty. I nie tylko.
— Wielkie rzeczy zdobywa się ideą, a nie przestrzenią. A idea jest wielka: stworzyć tutaj przestrzeń kulturalną, która będzie żyła dla mieszkańców. Najważniejsze jest to, że tu będzie prawdziwa scena teatralna, której bardzo na Jarotach brakuje. I w budynku, i plenerowej. Na razie stawiamy pierwszy krok w tym kierunku.
Na tym ogromnym osiedlu mieszka mnóstwo ludzi, którzy potrzebują kontaktu z kulturą. Historia wsi Jaroty sięga XIV wieku i to miejsce ma ogromny potencjał kulturowy. Nawet mała salka teatralna, która pomieści raptem 40 osób, jest tutaj bardzo potrzebna. A poza tym to będzie przecież dopiero początek. Potem rozwiniemy przysłowiowe skrzydła i mam nadzieję, że więcej tego typu miejsc powstanie nie tylko na Jarotach, ale w całym mieście.

łcp

Od autora: Bardzo podoba mi się to, co słyszę z ust pani dyrektor. To nie Mateusz Mirczyński dostał kawałek piwnicy i teraz musi sobie poradzić z jego zaaranżowaniem, ale szkoła jest jego partnerem, który służy radą i pomocą.

Mateusz Mirczyński: Prezes stowarzyszenia prowadzącego w niezawodowy teatr „Kloszart” w Olsztynie. Przez rok uczył się aktorstwa oraz reżyserii w prywatnej szkole w Krakowie. Uczestniczył też w pracy różnych niezawodowych grup teatralnych, dużo także doszkalał się samodzielnie. Jak mówi o sobie: — Przekazuję teraz tę skromną wiedzę moim współtowarzyszom: dzieciom oraz studentom biorącym udział w organizowanych przeze mnie inicjatywach.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Babcia Hela #2765237 | 88.156.*.* 21 lip 2019 15:11

  Re-we-la-cyj-ny pomysł. Trzymam kciuki żeby się udało. Takie lokalne teatry powinny być w każdej większej dzielnicy. Wielkim błędem jest budowanie obrazu Starówki jako centrum kultury Olsztyna. Kultura powinna żyć na każdej ulicy i dzielnicy miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. underground #2765225 | 213.73.*.* 21 lip 2019 14:42

  Najgorsze jest nicnierobienie albo granie na kompie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Brawo #2765220 | 213.73.*.* 21 lip 2019 14:37

  Brawo za inicjatywę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Dogosiam #2765210 | 89.228.*.* 21 lip 2019 14:16

  jakbys sie uczyla w 34 to bys wiedziala ile tam miejsca jest, az za duzo....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Gosiam #2765128 | 5.173.*.* 21 lip 2019 11:31

  Lepiej niech szkola zapewni lepsze warunki do nauki bo dzoeci ucza sie w ciasnych salach stołówce szatni

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages