Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Mamy Kopernika, jeziora i najwyższą wieżę telewizyjną, ale... Sprawdzamy mocne i słaby strony Olsztyna

2019-07-19 09:49:16 (ost. akt: 2019-07-19 10:02:26)
Zamek Olsztyński

Olsztyn-olsztyński zamek

Zamek Olsztyński Olsztyn-olsztyński zamek

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyn to brzmi dumnie? Dla wielu to miasto, które rośnie i pięknieje w oczach. Dla innych dziura, w której nic się nie dzieje. Dlatego przyglądamy się z waszą pomocą, jak jest naprawdę. Co jest mocną, a co słabą stroną miasta?

Z czego znany jest Olsztyn? Tu odpowiedź jest prosta. Z jezior. Jest jeszcze kilka nazwisk: Hołowczyc, Pavlović i Enej. Można też wspomnieć Kopernika, ale zabrał go nam Toruń. Chociaż to my mamy tablicę służąca do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej. I toaletę, z której korzystał astronom. Z czym więc jeszcze się kojarzy? Z wieżą telewizyjną, która jest reklamowana jako najwyższa budowla w kraju. Ma aż 360 metrów. Na tym koniec.

Dlatego zapytaliśmy ratusz, co jest największym atutem miasta, a co jest do poprawki?

— Atutów jest mnóstwo. Największy to oczywiście mieszkańcy, którzy są bardzo przywiązani do miasta — odpowiada Patryk Pulikowski, rzecznik ratusza. — Bez wątpienia rozwój ostatnich lat sprawił, że Olsztyn jest po prostu coraz bardziej nowoczesny. Przestrzeń publiczna zmienia się na plus — dzięki powstaniu miejsc do rekreacji i wypoczynku, jak park Centralny, planty, nowe place, obiekty nad Ukielem czy Aquasfera. Olsztyn bez wątpienia zyskał dzięki rozwojowi komunikacji miejskiej. To dało możliwość zainwestowania w nowoczesny tabor, ale jednocześnie remont i budowę kilometrów dróg, chodników, ścieżek rowerowych. A co jest do poprawki? Miasto to żywy organizm. Cały czas trzeba coś poprawiać, usprawniać, proponować nowe rozwiązania. Oczekiwań jest pewnie tyle, ilu mieszkańców.

Zapytaliśmy więc czytelników, z czym Olsztyn się kojarzy, co buduje jego markę, a co go pogrąża? I jak Olsztyn wygląda na tle innych miast?

— Taka większa wiocha. Albo: — To miasto pod Ostródą. — Dziura po prostu.

Doprawdy?

— Jeszcze nie zdarzyło się żeby autobus przyjechał punktualnie — mówi Aleksandra. — Bez przerwy korki i niekończące się remonty dróg.

— Tylko narzekania... A nikt nie wspomni ze mamy piękne lasy, superjeziora — odpowiada Krzysiek. — Tysiące mieszkańców betonowych miast, takich jak Warszawa Kraków czy Poznań, tego nam zazdrości.

— Brak zieleni, skwerów, wycinki drzew, dziurawe chodniki, połatane ulice, kosze na śmieci co pół kilometra, kompletny brak ładu architektonicznego, kolesiostwo — Małgorzata nie daje za wygraną. — No i kościołów bez liku, a ludzi przestrzegających w codziennym życiu zasad dekalogu coraz mniej.

Olsztyniacy cieszą się też z zabytków. A wy puszczacie oko, gdy o nich mówicie. Za największe w mieście uznajecie „stadion, Uranię i dworzec, który straszy”. Zamek Kapituły Warmińskiej niestety nie rzuca się w oczy. Szkoda, bo to wartościowy obiekt. I co najważniejsze, nie straszy.

A z czym kojarzy się Olsztyn poza murami miasta? Z oponami. Lasy też mają się dobrze. Ale w oczy już razi to, że Olsztyn leży na Mazurach. To gdzie podziała się Warmia? Może w głowie nietutejszym zamieszać chociażby nazwa portu lotniczego w Szymanach. To przecież „Olsztyn-Mazury”. Wzrokowcy mogą więc nieźle namieszać sobie w głowie. Jak chociażby Doda, która o Olsztynie leżącym nie tam, gdzie leżeć powinien, mówi w jednej z kwestii w filmie „Pitbull. Ostatni pies”. Albo to samo twierdzi w rozmowie z nami Piotr Kupicha, lider zespołu Feel.

— Na szczęście już coraz mniej jest takich przypadków, ale niestety są. Kiedyś podawano pogodę dla Warmii i Mazur, a teraz osobno dla Warmii i dla Mazur. Również, gdy przy olsztyniaku powie się, że Olsztyn to Mazury, to nóż mu się otwiera w kieszeni — uważa Edward Cyfus, regionalista. — Niemniej ratusz czy starostwo powinny zadbać o to, żeby ta świadomość była.

A co z wielkimi wydarzeniami? Kiedyś był kolarski Tour de Pologne czy prestiżowy Memoriał Huberta Wagnera w siatkówce. Również mistrzostwa w siatkówce plażowej przeniosły się do Warszawy. Stolica regionu straciła kolejną imprezę, która promowała miasto na świecie. Powód? Coraz słabsza frekwencja w Olsztynie, brak atmosfery sportowego święta, zerowa promocja imprezy w samym Olsztynie. Znika też Zlot Miłośników Pojazdów PRL.

— Na zlot mający już siedem lat tradycji miasto nie przeznaczyło pieniędzy. Podobno są cięcia w budżecie i najbardziej oberwała promocja — pisze w mediach społecznościowych organizator Bartosz Gołębiewski. — Jest nam bardzo przykro, że kolejna impreza opuszcza Olsztyn. Za każdym razem było to wsparcie w wysokości 5 tysięcy złotych.

Ale za to bogatsi jesteśmy o Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej, który od lat organizowany był w Ostródzie. Fani disco polo mogą więc zacierać ręce. W ogóle muzyki mamy pod dostatkiem, co cieszy — od naszpikowanego imprezami Olsztyńskiego Lata Artystycznego po Green Festival.

Jeziora oczywiście przyciągają tłumy. Jednak turyści mało wiedzą o Olsztynie. Często traktują miasto jako przelotowe — w drodze na Mazury oczywiście.
— Niedawno jechałem pociągiem z młodymi ludźmi. Wyglądali przez okna i komentowali — opowiada Tadeusz Zaleski, który z Ostródy codziennie dojeżdża do pracy do Olsztyna. — Zszokowała mnie jedna kwestia: — O, to w Olsztynie są wieżowce?!

Jest ich sporo, prawie 70. I buduje się kompleks drapaczy chmur, jaki olsztyniakom nawet się nie śnił. Dwa najwyższe budynki mieszkalne będą miały 17 i 18 pięter, czyli ok. 55 m wysokości. W Polsce wyższych budynków jest grubo ponad sto.

Ada Romanowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (62) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tom #2765593 | 145.237.*.* 22 lip 2019 09:12

  Najlepsza jest nazwa lotniska: Olsztyn Mazury.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Anonymus 777 #2765370 | 5.173.*.* 21 lip 2019 19:13

  Mamy agenta Tomka z żoną kradną miliony i otwierają kolejny dom pomocy ,taki cyrk tylko w Olsztynie niech żyją Sądy i sprawiedliwość w Olsztynie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ewa #2765366 | 37.248.*.* 21 lip 2019 18:58

  A mi się w Olsztynie na tyle podoba że od kilku lat tu przyjeżdżam kosztem morza.Co prawda przy okazji zaliczam też Mrągowo,Ostródę i Iławę na wypadach jednodniowych ale hotel przez cały tydzień mam w Olsztynie.Piękna stsrowka,jezioro Ukiel czy ten park z wysoką estakadą kolejową są cudowne.Id jutra znów w Olsztynie,tym razem aż 10 dni.Jestem z zachodniej Polski,trzeba trochę jechać ale warto.Piękne miasto!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Olsztyniak #2765172 | 37.47.*.* 21 lip 2019 13:08

  patron honorowy LGBTHGW - tak to jest bardzo słaba strona naszego miasta

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. On #2765137 | 195.136.*.* 21 lip 2019 11:53

  Potrzeba remontu kamienic na starówce. Co z wcześniej zapowiadanym jej oświetleniem? Starówka musi być sercem tego miasta. Co z zagospodarowaniem placu Dunikowskiego? Temat ucichł?

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (62)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages