Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Kolejna atrakcja powstanie na Górce Jasia w Olsztynie

2019-07-13 16:03:58 (ost. akt: 2019-07-12 18:09:31)
Górka Jasia

Górka Jasia

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

Po długich staraniach rady osiedla Podleśna projekt pumptracku na Górce Jasia, skwerze u zbiegu ul. Poprzecznej i Jagiellońskiej, wszedł w fazę realizacji. Miłośnicy ekstremalnej jazdy z Zatorza będą mieli prawdziwy tor przeszkód.

Starania rady osiedla Podleśna o zagospodarowanie Górki Jasia trwały około 10 lat — mówi Elżbieta Osenkowska, od dwóch kadencji przewodnicząca rady osiedla Podleśna, zaangażowana w pracę rady już 26 lat. — Przez wiele lat składaliśmy w ratuszu kolejne pisma w tej sprawie. I wreszcie pewnego dnia przedstawiono nam projekt spełniający nasze oczekiwania, jeśli chodzi o zagospodarowania Górki Jasia. Był bardzo przyjazny dla wypoczynku całych rodzin — podkreśla.

I dodaje: — Oprócz pumptracka dla młodzieży szalejącej na deskorolkach, znalazł się w nim także plac zabaw dla dzieci oraz siłownia na świeżym powietrzu dla osób dorosłych. Tym bardziej teraz, kiedy na osiedlu Podleśna zbudowano nowe domy mieszkalne, przybędzie w naszej społeczności rodzin z małymi dziećmi. Chylę głowę przed prezydentem, że nie zapomniał o nas i obiecana inwestycja zostanie dokończona.

— Nam generalnie brakowało takiego miejsca na Zatorzu, gdzie można by było pojeździć — nie kryje Tymon, 16-letni mieszkaniec osiedla. — Musieliśmy więc jeździć na pumptrack aż na Grunwaldzką. Czasem wybieraliśmy się też do skyteparku w parku Kusocińskiego.

Tymon przez kilka lat szalał na hulajnodze, teraz przesiadł się jednak na rower, także z tego względu na to, że wszędzie jest tak daleko. Tymczasem Las Miejski i wycieczki rowerowe po nim ma prawie tuż za rogiem. Docenia jednak wagę nowej inwestycji i jej znaczenie dla jego kolegów uwielbiających szaleństwa na rolkach czy na hulajnogach. — Moi koledzy, którzy nadal jeżdżą, na pewno będą chętnie korzystali z tego nowego toru — uważa.

Na rowerze można pojeździć także, więc Tymon zapewne pojawi się tam na swoim nowoczesnym dwukołowcu, żeby poszaleć w gronie kolegów.

— Był to przez lata teren bardzo zaniedbany — dodaje przewodnicząca Osenkowska. — I z tego powodu stał się miejscem spotkań osób nadużywających alkoholu. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo nasze osiedle zaczyna teraz funkcjonować w innym tempie. Rozbudowuje się i przybywa wielu nowych mieszkańców, z czego się bardzo cieszę. Te młode rodziny mają też dzieci w różnym wieku i taki teren zagospodarowany z myślą o nich jest tu bardzo potrzebny.

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie robót budowlanych, które są częścią zadania pod nazwą „Budowa placu zabaw, siłowni na świeżym powietrzu oraz toru rowerowego pumptrack na terenie Górki Jasia w Olsztynie” zostało przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego z możliwością składania ofert częściowych na każde z trzech zadań wchodzących w skład ten inwestycji. Jak wynika z zawiadomienia o wyniku postępowania, żaden wykonawca nie był zainteresowany ani budową placu zabaw, ani budową siłowni zewnętrznej. W kwestii budowy pumptracku jedyna ofertę złożyła poznańska firma BT Project, która wkrótce przystąpi do realizacji tej inwestycji. Powinna ją zakończyć — i to jest dobra wiadomość dla osiedla — jeszcze w tym roku.

Jak informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa olsztyńskiego ratusza: „Zgodnie z wyceną w przetargu koszt pumptracka to 430 500 zł. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 85 proc. środków kwalifikowanych (również na siłownię i na plac zabaw)”.

Dodaje jeszcze, że ratusz jest obecnie w przededniu podpisania umowy na plac zabaw, a ogłoszenie przetargu na siłownię jest planowane w najbliższym czasie. „Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli i uda się wyłonić kolejnych wykonawców, wówczas do końca roku zakończymy prace” — podsumowuje rzeczniczka ratusza.

Łukasz Czarnecki-Pacyński


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zatorze to nie dzielnica to stan umysłu #2778799 | 95.160.*.* 19 sie 2019 15:03

  dlatego obawiam się ,że to wszystko i tak zostanie zniszczone przez lokalnych patologów

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. prawda #2762046 | 88.74.*.* 14 lip 2019 14:02

  Super, moje mieszkanie tuz obok nabiera wartosci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jakub #2762001 | 176.221.*.* 14 lip 2019 12:04

   Dzięki tym atrakcjom wzrośnie wartość mieszkań budowanych przez Arbet. Nad jez. Długim było podobnie. Przypadek?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kudo #2761876 | 188.147.*.* 14 lip 2019 05:41

   Nie za dużo tych atrakcji ? Niedługo zamiast do las Vegas będą turyści

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Kudo #2761875 | 188.147.*.* 14 lip 2019 05:41

   Nie za dużo tych atrakcji ? Niedługo zamiast do las Vegas będą turyści

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages