Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

ZDZiT walczy z wandalami. "Powiadom, nie toleruj!"

2019-07-13 14:11:28 (ost. akt: 2019-07-12 18:03:09)

Autor zdjęcia: mat. ZDZiT Olsztyn

Wandale nie odpuszczają biletomatom. Skala zniszczeń jest zatrważająca, a koszty napraw ogromne. Niepokoi również brak reakcji świadków. Dlatego Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie ruszył z akcją „Powiadom, nie toleruj”.

Nie tylko Olsztyńskie Rowery Miejskie obrali sobie za cel wandale w Olsztynie. Zniszczeniom wciąż ulegają biletomaty stacjonarne. W ostatnim czasie uszkodzone zostały trzy takie urządzenia położone wzdłuż linii tramwajowej na przystankach „Witosa”, „Płoskiego” czy „Galeria Warmińska”.

O usterce jednego z nich poinformował nas czytelnik. — Od kilku miesięcy nie mogę zapłacić kartą w biletomacie przy ul. Witosa w Olsztynie — napisał w mailu do redakcji. — Przyznam, że jest to spore utrudnienie. Szkoda, bo te urządzania miały ułatwiać nam życie, a nie do końca spełniają swoją funkcję.

Okazuje się, że tym razem w biletomatach uszkodzone zostały czytniki kart płatniczych. Jak poinformował nas Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, awarie niezwłocznie zostały zgłoszone, przy czym w pierwszej kolejności ma zostać naprawiony biletomat przy ul. Witosa.

O ile wcześniej koszt naprawy biletomatu oceniano na 7 tys. zł to teraz wzrośnie on do 10 tys. zł
Skala zniszczeń i kosztów naprawy przeraża. W całym 2018 roku w ten sposób uszkodzonych zostało 8 biletomatów stacjonarnych, podczas gdy w 2019 roku — tylko do tej pory — aż 12. — W bieżącym roku naprawione zostały już trzy biletomaty, a koszty związane z przywróceniem ich funkcjonalności wyniosły od 4 do 7 tysięcy złotych za jedno urządzenie. Dwa tygodnie temu uszkodzone zostały cztery kolejne biletomaty stacjonarne — w jednym, przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, rozbito szybę na pulpicie, w kolejnych dwóch (przy ul. Limanowskiego oraz skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Pstrowskiego) uszkodzono czytniki kart. W urządzeniach z uszkodzonymi czytnikami do czasu ich naprawy nie będzie możliwości dokonania zapłaty przy użyciu karty płatniczej — podkreśla rzecznik.

I dodaje: — Z kolei przed tygodniem ofiarą wandali padł ponownie biletomat przy ul. Limanowskiego, w którym rozbita została szyba panelu dotykowego. Przypominam, że wcześniej ktoś uszkodził w nim czytnik kart płatniczych. O ile wcześniej koszt jego naprawy oceniano na 7 tys. zł, to teraz wzrośnie do 10 tys. zł — dodaje Michał Koronowski.

Przez 4 lata w Olsztynie rozbito 35 szyb w biletomatach
Przez cztery lata w Olsztynie rozbito 35 szyb w biletomatach. Trudno uwierzyć, że urządzenia te zostały uszkodzone nieświadomie przez użytkowników, bo ilość tego typu zdarzeń i charakter zniszczeń, świadczą o celowości takich działań. — I nie chodzi wyłącznie o wandali niszczących cudze mienie, ale także o osoby, które będąc świadkami takich zdarzeń, nie reagują. Tracimy na tym wszyscy, bo zarówno wygodną możliwość zakupu biletu czy doładowania Olsztyńskiej Karty Miejskiej, jak również dostępu do sprawnych rowerów miejskich. W każdym przypadku ich naprawa słono kosztuje — mówi Michał Koronowski.
Dlatego ZDZiT apeluje do wszystkich świadków niszczenia, czy to rowerów miejskich, czy to biletomatów, by nie przechodziły obok tego obojętnie.

Jeśli ze względu na własne bezpieczeństwo obawiamy się zwrócić takiej osobie uwagę, zróbmy zdjęcie i prześlijmy je do straży miejskiej lub policji albo po prostu chwyćmy za słuchawkę i zadzwońmy do odpowiednich służb.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie przygotował również plakat, który zostanie umieszczony w gablotach informacyjnych na przystankach, których dotyczyły zniszczenia. Plakaty w pierwszej kolejności pojawić się mają na przystanku „Limanowskiego”, „Pstrowskiego”, „Galeria Warmińska” i „Zespół Szkół Ekonomicznych”.

Agnieszka Niebojewska
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. k #2762195 | 89.228.*.* 14 lip 2019 22:46

  Raz zadzwoniłem w podobnej sprawie: wandale włamali mi się do mieszkania i co, i policja umorzyła sprawę. Innym razem widziałem jak na parkingu pani cofająca uderzyła w inny samochód, podałem gdzie, był monitoring, ale numerów brak, za to ja byłem kilkanaście razy ciągany na policję, sprawa podobnie umorzona. Nie dziękuję następnym razem nie zadzwonię. I niby co powiem więcej niż monitoring? "Łysy pan bije biletomat. CHCECIE SZYBKICH INFORMACJI O TYM ŻE COŚ NIE TAK TO ZAINSTALUJCIE KAMERKI W BILETOMATACH.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ogrodniczka #2762141 | 88.156.*.* 14 lip 2019 19:08

  Wandale niszczą bankomaty ,a hordy dzików niszczą uprawy na działkach u zbiegu Rataja i Sybiraków .Straż Miejska rozkłada ręce ,a pani z zarządu poradziła pokochać zwierzątka !!!! Rów melioracyjny ,fatalnie wykonany przez fachowców ''wybranych'' przez UM wylewa na działki przy każdym opadzie deszczu. Płacimy niemałe pieniądze na utrzymanie terenów działek ale efektów brak.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Janosik #2762011 | 82.139.*.* 14 lip 2019 12:34

  Każdy biletomat powinien mieć wmontowana z góry kamerkę która by obejmowała całe urządzenie wraz z osobą przy nim stojącą, jak w bankomatach. Przecież to nie trudne. Rowery aplikacja, wiadomo kto ostatni korzystał z roweru. Trzeba w aplikacji się zarejestrować. Widać gdzie rower stanął i stoi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nie powiadomię #2761976 | 61.74.*.* 14 lip 2019 11:17

  nie mam kłopotu to nie chcę mieć to wiąże się z powiadomieniem , potem wezwania 100 razy się ciemne łby pytają o to samo jakby sklerozę mieli i zaniki pamięci , wont !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pit1978 #2761970 | 37.47.*.* 14 lip 2019 11:08

  Jaki jest problem zainstalować kamerę ????

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (30)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages