Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Są kolejne wybudzenia w olsztyńskim "Budziku"

2019-07-03 17:55:39 (ost. akt: 2019-07-03 18:00:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ich bliscy mówią, że ani przez chwilę nie zwątpili, że do nich wrócą. W istniejącej od 2 lat klinice „Budzik dla Dorosłych”, działającej przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie, wybudziło się kolejnych dwoje pacjentów.

W klinice „Budzik dla Dorosłych” przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie ze śpiączki wybudziło się kolejnych dwoje pacjentów: kobieta i mężczyzna. To już czternasta i piętnasta osoba, które wybudziły się w działającej od dwóch lat olsztyńskiej placówce. Samo wybudzenie pacjenta ze śpiączki nie przypomina w niczym obrazów znanych nam zwykle z filmów. Nie dzieje się to nagle. To na filmie pacjent otwiera oczy i już jest obudzony.

W rzeczywistości to jest proces. Aktywność chorego nasila się aż dochodzi do wybudzenia, jest kontakt. I pacjent zaczyna mówić tak jak 27-letni Jakub Czekień z Gdańska, który właśnie teraz wybudził się ze śpiączki.

7 maja doznał wylewu krwi z tętniaka i od tego czasu pozostawał w śpiączce. — Stało się to nagle. Nic na to nie wskazywało. To był zdrowy chłopak, wysportowany, bo uprawiał różne sporty — opowiada pani Magdalena, narzeczona Kuby. — Ale nigdy nie straciłam wiary, że Kuba wróci, odzyska pełnię sprawności. Będzie taki jaki był.

Do Olsztyna mężczyzna trafił dziewięć dni temu i stał się cud. — Mówi, zrobił pierwsze kroki, widać, że jest już po tej stronie  — podkreśla prof. Wojciech Maksymowicz, kierownik Katedry Neurochirurgii w strukturach, której działa oddział kliniczny leczenia śpiączki u dorosłych „Budzik dla Dorosłych” .

Kuba mówi, odpowiada na pytania. — Jeszcze tylko nogi są słabe, ale powolutku uczy się chodzić, wszystko idzie do przodu — dodaje pani Magda. — Ważna jest tu chęć, siła walki, ale Kuba zawsze dążył do celu.

Drugą z wybudzonych jest 62-letnia Halina Kalinowska, którą w kwietniu potrącił samochód. Kobieta mówi, jest pełna energii. — Ja jestem z domu Bączkowska — powitała nas pani Halina. — Każde wybudzenie to wielka radość i za każdym razem wielkie wzruszenie — nie kryje prof. Maksymowicz. — To tylko pokazuje jak potrzebna jest taka placówka, bo takich zdarzeń jest naprawdę dużo, wiele osób czeka , żeby się nimi zaopiekować, pomóc.

Bliscy wybudzonych pacjentów mówią, że ani przez chwilę nie stracili wiary, nadziei że sprawy przybiorą dobry obrót. — Cały czas wiedziałyśmy, że Kuba wróci — mówi Anna Czekień, mama Jakuba. — To nie mogło się skończyć inaczej.

Matka Kuby nie straciła nadziei, choć ma za sobą bolesne wspomnienia. Jej ojciec był przez pół roku w śpiączce, ale niestety nie wybudził się i zmarł. Jednak pani Anna nie poddała się. —  I choć różne przeciwności losu nas spotkały, słyszeliśmy różne opinie, także te najstraszniejsze — mówi mama Jakuba. — Ale cały czas mówiłyśmy sobie z Magdą: idziemy do przodu, wszystko będzie dobrze.

Teraz chorych czeka jeszcze rehabilitacja nim staną w pełni na swoje nogi, ale ten pierwszy krok, najważniejszy, został już zrobiony. Wrócili do świata. — Teraz marzę, żeby pójść z Kubą i Marysią (10-miesięczna córeczka Magdy i Kuby) na spacer — mówi pani Anna.

Obecnie w klinice „Budzik dla dorosłych” jest osiem łóżek. Wkrótce będzie dostępnych kolejnych siedem, bo właśnie zaczęła się rozbudowa placówki. Tak bardzo potrzebnej, bo na przyjęcie czeka długa kolejka pacjentów. A niewiele osób stać na to, żeby zapłacić 17 tys. zł miesięcznie za pobyt chorego w prywatnej klinice, zresztą tam też trzeba czekać na przyjęcie.

Andrzej Mielnicki
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cóż #2758856 | 89.228.*.* 8 lip 2019 10:12

  To skandal tak kłamać -wstyd ta pani nie była w budziku ani chwili tylko na reportaż i do zdjęcia ją tam przywieźli. Wstyd tak kłamać i oszukiwać społeczeństwo dla wyłudzenia kasy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. GO #2758198 | 176.221.*.* 6 lip 2019 12:46

  Sondaż, przeprowadzony niedawno przez Gazetę Olsztyńską, wykazał że większość ludzi uważa, iż mamy prawo do śmierci w sytuacji uporczywego leczenia.... Bo leżenie np. od wieku 6 lat do póżnej dorosłości i pozostawanie obiektem badań i eksperymentów to nie to co życie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. DONPEDRO #2758025 | 79.184.*.* 5 lip 2019 21:44

  Piękny interes. Pacjenci podpięci pod sondy. Cisza spokój. Kasa płynie stałym strumieniem. Chętnych więcej niż miejsc. Niech pacjenci jeszcze sobie pośpią .....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xxxx #2757927 | 79.184.*.* 5 lip 2019 17:30

   Wybudzili to teraz w końcu będą mieli co robić.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. gość UWM #2757684 | 88.156.*.* 5 lip 2019 08:17

    Brawo Panie prof. Maksymowicz! Jest Pan Wielkim człowiekiem! B.dobrze, że rozstał się Pan z prof.Góreckim, bo zasługi to Pan odnosił i odnosi! WIELKI CZŁOWIEK Z PANA!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (33)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages