Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Kolejową z centrum na Zatorze?

2019-06-30 08:00:00 (ost. akt: 2019-06-28 16:57:08)

Autor zdjęcia: Kuch

Kilka tygodni temu na łamach „Gazety Olsztyńskiej” pisaliśmy o problemie komunikacyjnym na Zatorzu, który w najbliższych latach może się tylko pogłębić. Po publikacji tekstu skontaktował się z nami czytelnik z ciekawą propozycją.

Zatorze niemal codziennie w godzinach szczytu przeżywa paraliż komunikacyjny. Patrząc na szybki rozwój tej części miasta oraz budowane osiedla za torami łatwo się domyślić, jak będzie wyglądał ruch w północno-wschodnim Olsztynie za około 2 lata. Pomysły na odkorkowanie Zatorza są, ale albo na ich realizację brakuje pieniędzy, albo nie pozwala na to zwarta infrastruktura okolicy. Tak jest chociażby z trzecim wiaduktem nad torami czy budową północnej obwodnicy Olsztyna, która wymaga gigantycznego wkładu finansowego i w najbliższym czasie raczej nie możemy mieć nadziei, że droga powstanie.

Z ciekawym pomysłem zwrócił się jednak do nas jeden z czytelników. Zaproponował on połączenie ul. Limanowskiego z al. Wojska Polskiego ulicą Kolejową. Czy to możliwe? Na ten moment nie, ponieważ wzdłuż ul. Kolejowej ustawionych jest kilka pawilonów handlowych. Na to jednak nasz czytelnik również znalazł rozwiązanie i zaproponował, żeby przedsiębiorców przenieść do wymierającej powoli Zatorzanki.

I trzeba przyznać, że mogłaby to być sytuacja tzw. win-win, bo hala targowa w końcu ponownie zostałaby zapełniona (obecnie prawie całe piętro Zatorzanki jest puste), a sklepikarze z ul. Kolejowej mieliby lepsze warunki pracy.

Po zwolnieniu terenu wzdłuż ulicy miasto mogłoby przebudować jezdnię, a dzięki temu powstałoby ważne „gardło” łączące Zatorze, praktycznie ze ścisłym centrum Olsztyna. I nieważne, czy ulica byłaby jedno czy dwukierunkowa, ruch na pewno byłby płynniejszy.


Właściciele pawilonów położonych wzdłuż ul. Kolejowej również nie powinni protestować ewentualnym przenosinom do Zatorzanki, bo mogłaby być to szansa na nowych klientów. Bo tych z roku na rok jest coraz mniej. — Jest bardzo słabo. Tak szczerze, to w ogóle tu nie ma klientów. Jedna osoba czasami przyjdzie — powiedziała w rozmowie z nami właścicielka jednego z pawilonów. — Jak już ktoś przychodzi, to tylko ludzie starsi — dodaje sklepikarka.

— Jest o wiele słabiej niż kiedyś. Myślę, że wykańczają nas dyskonty. Teraz ubrania można już kupić nawet w marketach — dodaje kolejny właściciel pawilonu.

Z roku na rok sklepikarzy również ubywa. Rozbierane są też budki, w których kiedyś były sklepy czy punkty usługowe. Miasto niedawno ogłosiło nawet przetarg na wyburzenie kolejnych. — W momencie gdy budynki są zamykane, to one stoją i niszczeją. My wzywamy właścicieli do tego, żeby je rozebrali, ale jak tego nie robią, to my robimy to sami, a potem kosztami obciążamy właścicieli — tłumaczy w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz.

I dodaje: — To się dzieje sukcesywnie i nie będzie tam żadnej rewolucji.
Jak przekonuje Patryk Pulikowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie, temat ewentualnego przeniesienia przedsiębiorców z ul. Kolejowej do Zatorzanki już kiedyś był poruszany, ale... nie przyniosły efektu. Poza tym regularnie ogłaszane są aukcje na najem powierzchni handlowych w Zatorzance. Zainteresowanie jest niestety żadne. Każdy z handlowców z pawilonów przy ul. Kolejowej ma możliwość wzięcia udziału w takiej aukcji — powiedziała rzecznik ratusza.

I wiele wskazuje na to, że z nowej ulicy łączącej dwie części Zatorza nic nie będzie, bo sklepikarze nie chcą się przenieść, a miasto... — W aktualnych dokumentach strategicznych nie ma planów połączenia al. Wojska Polskiego z ul. Limanowskiego poprzez ul. Kolejową — powiedział Patryk Pulikowski.

Krzysztof Kucharczak


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (68) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan #2758030 | 176.221.*.* 5 lip 2019 21:54

  Co jest ważniejsze bezpieczeństwo ludzi czy budki przedpotopowe. BARDZO MĄDRZE POŁĄCZYĆ ZATORZE!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotek z Dajtek #2757189 | 90.212.*.* 3 lip 2019 23:25

  te zdjęcie powiinno być w kalendarzu z miastami Polski. SAMO PIEKNO ps, dostawiłbym tylko swoją taczkę

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zgibniew Ztonoga #2756790 | 195.136.*.* 3 lip 2019 10:05

  Zatorze zaorać i zasadzić szczaw.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. damian #2756649 | 37.47.*.* 3 lip 2019 00:52

  Cenzor gazety olsztyńskiej zwany moderatorem nie puścił tego komentarza łamiąc drastycznie prawo wypowiedzi w artykule o dworcu w celu zafałszowania opinii, więc jest tutaj. Brawo stowarzyszenia ratujmy dworzec przed jego wyburzeniem i postawieniem w to miejsce następnej galerii handlowej, to jest bardzo funkcjonalny dworzec kolejowy z autobusowym spełniający potrzeby podróżnych trzeba go tylko wyremontować a nie w czyimś interesie stawiać całotygodniową galerię handlową z dworcem wielkości szaletu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. z zatorza jestem #2755591 | 83.28.*.* 1 lip 2019 11:55

  UWAGA !! To by mogło zbyt ułatwić życie na zatorzu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (68)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages