środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

FRO drwi z mieszkańców Olsztyna?

2019-06-28 08:58:00 (ost. akt: 2019-06-28 14:16:33)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W przypadku olsztyńskiego dworca Forum Rozwoju Olsztyna wzięło sobie najwyraźniej za punkt honoru robienie na złość mieszkańcom Olsztyna.

Z badań opinii publicznej, których wykonanie zlecił olsztyński Ratusz jasno wynika, że zdecydowana większość mieszkańców Olsztyna popiera projekt budowy nowego dworca. 91% mieszkańców Olsztyna chce nowego dworca.

Z kolei Forum Rozwoju Olsztyna twierdzi, że olsztyński kompleks dworcowy stanowi zabytkową całość.

Według Forum to "jeden z najlepszych przykładów powojennego funkcjonalizmu, stanowiącego odłam modernizmu międzynarodowego na terenie Warmii i Mazur".

Niedawno wojewódzki konserwator zabytków po raz trzeci uznał, że budynki tworząca olsztyński kompleks dworcowy (dworce PKP, PKS i biurowiec) nie są zabytkami. FRO zapowiedziało na FB kolejne odwołanie. Jednak do tej pory nie odebrało nawet decyzji konserwatora. Sięgnęło za to po kruczek prawny, który ma na celu odwleczenie ostatecznej decyzji o tym, że kompleks dworcowy nie jest zabytkiem.

FRO zażądało mianowicie od konserwatora, aby ten "podzielił" kompleks na dwie części. Skierowało bowiem do niego nowy wniosek, w którym chce, aby konserwator oddzielnie rozpatrzył kwestię uznania za zabytek obu dworców, oddzielnie zaś zajął się biurowcem.

Wydaje się, że stoi to w oczywistej sprzeczności z głównym argumentem, jakiego używało FRO, dla którego (do tej pory) kompleks dworcowy stanowił całość oraz:

"wartościowe dzieło artystyczne, posiadające klarowną kompozycję przestrzenną. Układ litery „L” (na wolnym planie), ustanawiający dwie czytelne pierzeje placu przed dworcem, wraz z charakterystyczną wertykalną dominantą w postaci budynku biurowego jest najbardziej udanym założeniem urbanistycznym w tej części miasta".

Jak się dowiedzieliśmy w biurze wojewódzkiego konserwatora zabytków decyzja o tym co stanie się z nowym wnioskiem FRO zapadanie po konsultacjach, przede wszystkim z prawnikami.

Przypomnijmy, że budowa nowego dworca PKP ma być sfinansowana z pieniędzy unijnych. Te pieniądze mogą jednak odjechać, jeżeli nie będzie ostatecznej decyzji w tej sprawie

- Jeśli przepadnie dofinansowanie na to, co planują kolejarze, to bardzo dobrze. Być może wtedy dyskusja na temat obecnego obiektu będzie toczyć się bez zbędnych emocji - to opinia administratora strony Forum Rozwoju Olsztyna na FB, którą ten opublikował biorąc udział w dyskusji wokół zapowiedzi FRO o odwołaniu się od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków.

FRO z takim uporem broni obecnego dworca, bo....
Leży to w interesie mieszkańców Olsztyna
17.91%
Działacze FRO są przekonani o własnej nieomylności i nie liczą się z opinią mieszkańców Olsztyna
82.09%Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (65) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. marco #2754921 | 83.9.*.* 29 cze 2019 14:22

  Do momentu, kiedy zaczęto mówić o budowie nowego dworca z galerią nikt nie mówił o aktualnym dworcu, że to obiekt zabytkowy. Nagle w 2017 r stowarzyszenie FRO dojrzało w nim zabytek! Śmieszne. Pytanie główne brzmi: KTO JEST WŁADNY PODJĄĆ DECYZJĘ O ZBURZENIU I BUDOWIE NOWEGO DWORCA? Bo przecież o tym nie decyduje FRO. Konserwator zabytków 3 razy stwierdził, że budynek nie jest zabytkiem. ILE RAZY MUSI TO JESZCZE POWTARZAĆ ? To jakiś chaos prawny. Niech jakiś decydent to w końcu przerwie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jestem za nowym dworcem #2754891 | 195.136.*.* 29 cze 2019 13:21

  A dlaczego PKP i PKS nie wystąpi do konserwatora z wnioskiem z Art. 108 KPA Nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności??? Wtedy decyzja będzie od razu ostateczna. (§ 1. Decyzji, od której służy odwołanie, może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego albo dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami bądź też ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony. W tym ostatnim przypadku organ administracji publicznej może w drodze postanowienia zażądać od strony stosownego zabezpieczenia.)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. emmawws #2754878 | 88.156.*.* 29 cze 2019 12:30

  Dosyć często jeżdżę pociągami, widziałam wiele dworców....Olsztyn jest tragiczny....obskórny...wielka meliniarnia...co prawda menele są przeganiani przez SOKistów ale wszechobecny brud i zapach uryny jest nie do przyjęcia na dworcu stolicy województwa...strach pójsc do toalety, strachwalizkę postawić zeby sie nie przykleić dogołębich odchodów czy innego świństwa...Przykre, że garstka ludzi działą na niekoirzyść miasta, szkodżąc tym samym turystom, którzy na "dzień dobry"zniechęcają się do miasta.... Stolica województwa a taki zaścianek....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zagadka #2754868 | 81.190.*.* 29 cze 2019 12:08

  kiedy parking przy dworcu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Damian #2754711 | 37.47.*.* 29 cze 2019 00:29

  Brawo STOWARZYSZENIA ratujcie dworzec przed jego wyburzeniem i postawieniem kolejnej kiczowatej galerii handlowej, wystarczy go wyremontować przywrócić mu dawny blask, pewnie cenzor gazety zwany moderatorem nie puści tego komentarza, nic zamieszczę pod innymi artykułami. RATUJMY DWORZEC PUKI CZAS, NA MIEJSCU KINA KOPERNIK POWSTAŁA SZKARADA. KTO MA INTERES POSTAWIĆ GALERIĘ W MIEJSCU DWORCA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (65)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages