środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Lepiej zapobiegać niż leczyć

2019-06-25 16:15:17 (ost. akt: 2019-06-25 14:30:13)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Liczba zgonów z powodu nowotworów w Polsce przekroczyła już liczbę zgonów z powodu chorób serca i układu krążenia. Rak prostaty rozwija się w naszym kraju w zastraszającym tempie, a większość mężczyzn wstydzi się poddawać badaniom profilaktycznym.

Z rakiem nie ma żartów, a przecież dzięki profilaktyce można wykryć wiele nowotworów. Jednak większość mężczyzn wstydzi się poddawać badaniom profilaktycznym. Dlatego też Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" wraz z fundacją Rak Prostaty w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie po raz kolejny podejmują próbę edukacji zdrowotnej mężczyzn, organizując konferencję edukacyjną na temat "Rak prostaty i inne schorzenia układu moczowo-płciowego".

— Konferencja ma charakter informacyjny, ponieważ informacji o problemach z gruczołem krokowym oraz problemami układu moczowo-płciowego nigdy dość. To niezwykle ważne, aby o tym mówić, bo jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż później leczyć konsekwencje — mówi Władysław Karkulowski, prezes fundacji Rak Prostaty w Olsztynie. Mężczyźni z reguły nie chcą się badać w obawie, że coś zostanie wykryte. Konferencja jest adresowana do mężczyzn po 40. roku życia oraz ich partnerek, bo, jak wiadomo, partnerki mają duży wpływ na swoich maczo. Dlatego pozwoliliśmy sobie także zaprosić studentów uniwersytety trzeciego wieku — z partnerami i partnerkami, tak, żeby każdy mógł skorzystać i się czegoś dowiedzieć — dodaje prezes fundacji.

W czasie konferencji wszyscy chętni otrzymają skierowanie na badanie krwi pod kątem PSA, czyli markerów służących do rozpoznania choroby nowotworowej. Po badaniu organizatorzy umożliwią potrzebującym odbycie wizyty u specjalisty urologa.

— Wykładowcami będą nasi specjaliści w dziedzinach onkologii z Centrum Onkologii w Olsztynie: urolog, pan profesor Marek Roslan, kierujący oddziałem urologii w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii, wybitny specjalista, który uratował mi życie oraz radioterapeuta, chemioterapeuta, a nawet ginekolog, ponieważ poruszany będzie także temat nietrzymania moczu u kobiet. Jeżeli ktoś będzie miał problem — lub jakieś indywidualne pytania — na wszystkie chętnie odpowiedzą nasi lekarze, w tym pani psycholog — mówi Władysław Karkulowski.

Konferencja edukacyjna odbędzie się w czwartek, 27 czerwca o godzinie 17:00 w części administracyjnej — sali konferencyjnej Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii przy al. Wojska Polskiego w Olsztynie. Wstęp wolny.

ms

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages