Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Nowa galeria na 30 urodziny

2019-06-23 14:06:14 (ost. akt: 2019-06-21 17:36:18)
W nowej galerii przy Liceum Plastycznym można oglądać prace 10 wybitnych absolwentów szkoły

W nowej galerii przy Liceum Plastycznym można oglądać prace 10 wybitnych absolwentów szkoły

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie świętowało swoje 30 urodziny. To najlepsza tego typu szkoła w Polsce. Na urodzinach gości było bardzo wielu, a jubileusz uświetniło otwarcie nowej galerii, zbudowanej tuż przy szkole.

Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica (te wersję imienia przyjęła szkoła) Mendelsohna powstało w 1988 roku. Ale obchody jubileuszu przesunięto o rok. — To przez remont ulicy Partyzantów, kiedy do naszej szkoły trudno było się dostać — tłumaczył Aleksander Kuberski dyrektor „plastyka”. — Teraz prace dobiegają końca. Prawie gotowa jest też nasza galeria, w której gościom możemy zaprezentować prace najwybitniejszych absolwentów szkoły. Galeria to spełnienie naszych marzeń — podkreśla. I dodaje: — Do tej pory prace naszych uczniów zajmowały korytarze szkoły, a wystawy dyplomów organizowaliśmy w sali gimnastycznej. Teraz mamy salon artystyczny.

Przez ponad 30 lat liceum, nazwane dzisiaj przez Kuberskiego Stajnią Pegazów, ukończyło ponad 1000 osób. Z Olsztyna idą w świat, studiują w akademiach sztuk pięknych lub na politechnikach. Czasem wracają do szkoły jako nauczyciele.

O poziomie „plastyka” świadczy między innymi to, że od dwóch lat jego uczniowie zajmują pierwsze miejsce w ogólnopolskim przeglądzie rysunku, malarstwa i rzeźby. Startuje w nim 75 szkół artystycznych. Olsztyńskie Pegazy wygrywają też konkursy indywidualnie, zdobywają ministerialne stypendia oraz — bez egzaminu — indeksy na uczelnie artystyczne.

Szkoła może pochwalić się naprawdę wybitnymi wychowankami. Bartosz Świątecki, pracujący w liceum jako nauczyciel, jest znanym w Polsce i na świecie twórcą streetartowym.
Grzegorz Gwiazda to wybitny rzeźbiarz wystawiający za granicą, adiunkt na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Damian Cyryl Kotwicki należy do najbardziej wziętych architektów. Współpracuje z pracowniami światowej sławy.
Adam Smoczyński zbudował kilkaset kamer otworowych z pudełek po zapałkach i zrealizował unikatowy na skalę światową film poklatkowy. Prowadzi Studio Ruchome Obrazki.
Mateusz Kozieracki jest kuratorem w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.
Piotr Nowak mieszka i pracuje w Oslo. Zajmuje się rzeźbą, instalacjami video i projektowaniem, pracuje ze sztuką w przestrzeni publicznej.
Tomasz Radziewicz jest autorem wielu pomników, w tym pomnika Kazimierza Deyny w Warszawie.
Anna Drońska zajmuje się malarstwem i tkaniną eksperymentalną.
Adam Cieślak uczy w PLP rzeźby, rysunku i malarstwa.
Tomasz Poznysz jest z wykształcenia konserwatorem sztuki. Uprawia malarstwo, łącząc dawną ikonografię ze współczesną popkulturową wyobraźnią. — Jak wspomina pan lata nauki w liceum plastycznym? — zapytaliśmy.
— Ta szkoła rozwija skrzydła — powiedział nam. — Nauczyciele otwierają myślenie młodych ludzi. Dają im wolność większą niż w innych liceach. Ja wspominam tę szkołę z ogromnym sentymentem.

Na jubileuszu — oprócz wybitnych absolwentów — byli też ważni oficjalni goście reprezentujący m.in. ministra kultury Piotra Glińskiego. List od niego odczytał Jarosław Wartak. Minister pochwalił szkołę za osiągnięcie i podkreślił, że świętowanie jubileuszu jest jak najbardziej zasłużone.

List nadesłał także Zdzisław Bujanowski, dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej, marszałek Gustaw Marek Brzezin, wojewoda Artur Chojecki oraz prezydent Piotr Grzymowicz.

Na zakończenie części oficjalnej przedstawiciele Rady Rodziców przekazali czek na 10 tysięcy złotych. Pieniądze są przeznaczone na potrzeby uczniów. A potem otwarto nową szkolną galerię. Jest to imponująca kubaturą klimatyzowana przestrzeń, dzięki szklanym ścianom otwarta „na miasto”, czyli na ulice Linki i Partyzantów. Na wystawy będzie można wejść z ulicy. Można je też oglądać z ulicy. Jest to pierwszy tego typu salon wystawienniczy w Olsztynie i do tego położony w centrum miasta. Jego powierzchnia wynosi 300 mkw., a wysokość sięga 7 metrów. Projekt powstał w biurze architektonicznym Gadomscy. Jednak, jak powiedział dyrektor Kuberski, szkole nadal potrzebne są pieniądze na wyposażenie galerii w sprzęt audiowizualny oraz w krzesła.

Jubileuszowi towarzyszy świetne, bogato ilustrowane wydawnictwo „30 lat PLP”. Jest to praca dyplomowa Mateusza Zakrzewskiego, przygotowana pod kierunkiem Karoliny Lewandowskiej.

Ewa Mazgal


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2751596 | 37.47.*.* 24 cze 2019 07:02

  Pomijając wszystko inne, to ten jubileusz i otwarcie galerii były 14 czerwca. Olsztyńska znowu na czasie ;)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakie 30-te urodziny? #2751577 | 88.156.*.* 24 cze 2019 00:17

  Plastyk znajduje się w dawnym gimnazjum nr1 a to z kolei znajdowało się w dawnej podstawówce nr 17. Mam 32 lata i kiedyś tam ukończyłem gimnazjum nr1 (normalnym wówczas systemem). Skoro plastyk świętuje 30 lat (rozumiem, że powstał po zamknięciu gimnazjum) to ja musiałbym ukończyć gimnazjum przynajmniej w wieku dwóch lat.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. As #2751576 | 87.187.*.* 23 cze 2019 23:56

   To żaden plastyk.tylko szkola wybudowana na 1000 lecie państwa polskiego.nr 17 a nie masońska zalosna podróbka

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Nick #2751555 | 95.223.*.* 23 cze 2019 22:46

   Czy te Liceum Plastyczne nie jest przypadkiem w bylej Szkole Podstawowej Nr. 17 ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Miś #2751475 | 5.173.*.* 23 cze 2019 18:01

    "Trzydziesta pierwsza okrągła rocznica" ;-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (9)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages