Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Będą pieniądze dla nauczycieli za czas strajku

2019-06-22 09:59:38 (ost. akt: 2019-06-21 15:53:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyński ratusz znalazł sposób, żeby zapłacić strajkującym w kwietniu nauczycielom. Odpowiednią uchwałą radni będą przyjmowali 26 czerwca.

Ósmego kwietnia — przypomnijmy — rozpoczął się strajk nauczycieli, w którym wzięło udział ponad 15 tysięcy placówek. Po trzech tygodniach strajk zawieszono, ale wtedy też nauczyciele zmierzyli się ze smutną rzeczywistością. Za każdy dzień strajku tracili prawie 100 zł z wypłaty. Najgorzej mieli stażyści, którzy i tak mają niskie pensje (1751 zł netto).

W trakcie strajku powstał więc fundusz społeczny. Darczyńcy wspierający protest wpłacili łącznie ponad 8,5 mln zł. Nauczyciele niezrzeszeni w związkach mogli dzięki temu liczyć na 500 zł zapomogi.

Olsztyn, podobnie jak inne miasta, nie chciał zostawić nauczycieli na lodzie — stąd deklaracja prezydenta Piotra Grzymowicza z 16 kwietnia, w której zapewnił, że miasto wypłaci strajkującym nauczycielom pensję za czas strajku. I tu zaczęły się schody, bo 29 kwietnia odbyło się spotkanie dyrektorów miejskich placówek oraz przedstawicieli związków zawodowych.

W sumie możliwych było pięć rozwiązań. Dwa z nich dotyczyły podpisania porozumienia i wypłaty wynagrodzenia w całości bez potrącania kwoty za okres strajku. Ale te propozycje zostały odrzucone, bo dyrektorzy obawiali się kar za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Wszystko tłumaczy ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Ostatecznie dyrektorzy zgodzili się więc na trzy możliwe rozwiązania. Potrącenie wynagrodzenia w całości, jednorazowo. Potrącenie w ratach na wniosek pracownika — ustalenia indywidualne na linii dyrektor-pracownik. Trzecią opcją było podpisanie porozumienia na wniosek pracownika o potrącenie w ratach z możliwością ich pomniejszenia o kwoty odrabianych przez nauczyciela zajęć.

Miasto się jednak nie poddaje i przygotowało projekt uchwały, nad którym radni zagłosują podczas czerwcowej sesji Rady Miasta (26 czerwca). Będą też głosować nad absolutorium dla prezydenta. Miasto czeka jeszcze na opinię Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych w sprawie pensji nauczycieli.

Olsztyn chce się wzorować na Warszawie, gdzie Rada Miasta zdecydowała o podniesieniu dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, na co pójdą pieniądze z wynagrodzeń niewykorzystanych w czasie strajku.

pj


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (138) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zygfryd #2761615 | 178.235.*.* 13 lip 2019 15:43

  Strajkowałeś nie pracowałeś ,nie otrzymujesz wynagrodzenia - proste. a co dostaną nauczyciele w tym czasie pracujący ,nagrodę,premię ,dodatek motywacyjny .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rodzic #2751693 | 89.228.*.* 24 cze 2019 10:39

  Tą obietnicą zapłacenia nauczycielom za strajkowanie z kasy miasta prezydent zachęca ich do podjęcia strajku we wrześniu.To jest wybitnie polityczne posunięci.Czekam na opluwanie mojej opinii przez naszych "wybitnych nauczycieli"

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ja #2751683 | 37.30.*.* 24 cze 2019 10:25

   Nie przyszli do roboty i jeszcze Grzymowicz im z naszych pieniędzy za to zapłaci.... super sprawiedliwość, ja jak nie przyjdę do roboty to żaden ratusz mi nie zapłaci tylko won za drzwi!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Nauczyciel #2751469 | 83.6.*.* 23 cze 2019 17:51

    Przecież wszyscy wiemy, że strajk był typowo POlityczny by na arenie międzynarodowej osłabić rządy znienawidzonego przez Europejskie elity( pederastów, zwolenników lgbt, tęczowych i ateistów) PiS. Prawdą jest również to, że o Strajku zdecydowało ścisłe grono ZNP z Broniarzem na czele a nauczyciele jak ślepe stado baranów musiało temu się podporządkować bo w życiu nigdy nie podejmują samodzielnie decyzji. Smutne ale prawdziwe

    Ocena komentarza: warty uwagi (33) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Ja #2751398 | 31.0.*.* 23 cze 2019 13:37

     Chodźmy strajkowac wszyscy niech nam zapłacą za nierobstwo fajnie nic nie robić i dostać wypłatę za darmo

     Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (138)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages