Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Pracownicy Olsztyńskiego Teatru Lalek skarżą się na warunki pracy i płacy

2019-06-21 14:55:53 (ost. akt: 2019-06-21 12:27:32)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Pracownicy Olsztyńskiego Teatru Lalek napisali list otwarty do prezydenta Piotra Grzymowicza. Podpisali się Dziady Olsztyńskiej Kultury. O co chodzi? O trudne warunki pracy i niespełnione obietnice dotyczące budowy nowej siedziby teatru.

My, pracownicy Olsztyńskiego Teatru Lalek zwracamy się do Pana po raz kolejny, tym razem w formie listu otwartego, ponieważ poprzednie pisma wysyłane do Pana przez ostatnie kilka lat pozostały bez odpowiedzi — tak zaczyna się list otwarty do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

O co chodzi? Jak przypominają pracownicy OTL, obietnica kapitalnego remontu teatru została złożona ówczesnemu dyrektorowi Zbigniewowi Głowackiemu. Za nowego dyrektora Andrzeja Bartnikowskiego ratusz ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej modernizacji OTL.

Większość sprzętu technicznego oraz wyposażenia sceny, piszą pracownicy, pamięta uroczyste otwarcie w 1994 roku ówcześnie nowej siedziby OTL przy ul. Głowackiego, twierdzą pracownicy. Do dziś w teatrze do komunikacji służy pulpit inspicjenta wyprodukowany przez ZUT – Zakład Urządzeń Teatralnych i będący reliktem minionej epoki! Dach mino trzech napraw cieknie — woda kapie na aktorów grających na dużej scenie, a w piwnicy wybija kanalizacja.  

Autorzy powołują się na „Gazetę Olsztyńską” z 13 kwietnia 2017 roku i artykuł zatytułowany „Być może prace budowlane ruszą w połowie 2018 roku”. 

Prace nad projektem architektonicznym przedłużały się ze względu na negocjacje zakresu prac przebudowy budynku OTL z Urzędem Marszałkowskim, który jest właścicielem drugiej jego części. Następnie zostały zawieszone, bo pojawiła się propozycja stworzenia Olsztyńskiego Centrum Kultury. Tam mógłby powstać zupełnie nowy budynek dla OTL.

— My pracownicy teatru dostaliśmy skrzydeł — czytamy w liście. — W końcu ktoś o nas pomyślał, pomyślał o tym, że bez sensu jest remontować stary budynek teatru, bo jest to tylko stary budynek Komitetu Wojewódzkiego (nie Wojewódzkiego tylko Miejskiego — EM) nie jest on i nigdy nie będzie prawdziwym teatralnym budynkiem, nawet po remoncie. Podczas uroczystej gali z okazji obchodów 65-lecia OTL stanął Pan na scenie, powiedział Pan wiele ciepłych słów, złożył najlepsze życzenia z okazji jubileuszu i powiedział Pan, że Olsztyński Teatr Lalek otrzyma nowy budynek w Olsztyńskim Centrum Kultury. My wówczas Panu uwierzyliśmy.

Tymczasem 29 kwietnia w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej prezydent powiedział: — Wiadomo kogo rekomenduje ratusz. Wskazano na Miejski Ośrodek Kultury...

Autorzy listu uważają, że OTL jest najbardziej zaniedbaną instytucją w mieście. — Jesteśmy jedynym teatrem lalek w naszym mieście i woj. warmińsko-mazurskim, a dotacja na naszą instytucję w kwocie 2 782 000 zł jest skandalicznie mała — podkreślają. — Nie pozwala ona na godne życie pracowników oraz normalne funkcjonowanie teatru. Koszty stale przewyższają dotację, przez co powstaje niedofinansowanie w kwocie około 200 000 tys. zł. W 2009 roku dotacja OTL wynosiła 3 064 800 zł. Obecna dotacja jest niższa niż 10 lat temu. Kwota, o jaką powinna zostać zwiększona dotacja, aby teatr mógł z niej pokryć wszystkie koszty stałe i realnie poprawić sytuację materialną pracowników to 535.000 zł. Dotacja na poziomie 3.317.000 zł to naprawdę minimum i jest to niewiele w porównaniu innymi teatrami w Polsce. Białostocki Teatr Lalek otrzymuje 7 250 000 zł, Teatr Groteska w Krakowie 6 269 000 zł a Państwowy Teatr Lalek w Opolu — 4 630 000 zł.

* List przysłany mejlowo otrzymaliśmy 17 czerwca. Podpisały go 34 osoby.
Następnego dnia 18 czerwca wysłaliśmy list z pytaniem o stanowisko prezydenta Piotra Grzymowicza wobec postulatów pracowników OTL. Na odpowiedź na czekamy.

MZG

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. daro74 #2751242 | 83.9.*.* 23 cze 2019 08:17

  łatwiej rządzić idiotami zapitymi.Po co kasa na kulturę żeby ludzie zmądrzeli i wykopali Grzymowicza

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. daro74 #2751240 | 83.9.*.* 23 cze 2019 08:14

  A na kopaczy i kiboli wyklętych 4mln przed wyborami się znalazły. żenada prezydent

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. A na Stomil było kolejne 4 mln #2751158 | 89.228.*.* 22 cze 2019 21:15

  Stomil ciągle doi i doi, ciągle jakieś dotacje- dla kogo? Dla garstki oszołomów, z których prawie połowa to wandale. Po każdym meczu jakieś burdy na mieście. Niewielu miłośników piłki nożnej, którzy chodzą na mecze- ma coś do powiedzenia na inne tematy, jak tylko o piłce. No ale dobra- Stomil dostaje ciągle dotacje, również z moich podatków. Tymczasem kultura leży. Pytacie- dla kogo te kukiełki? Dla Waszych dzieci, każde dziecko było chociaż raz na przedstawieniu w Teatrze Lalek, co roku przedszkola tam jeżdżą. Dla dzieci to wielkie przeżycie, tego nie da im bezmyślna kreskówka na tablecie. "Po co komu kukiełki?"- tak może tylko pisać ktoś, kto do teatru nie chodzi, kto bezmyślnie lajkuje kretyńskie selfie jednej z tysiąca osób, które ma w znajomych, z których nawet połowy nie zna. I tak pewnie ten ktoś nie zrozumie, o czym piszę, bo zdanie wielokrotnie złożone jest zbyt trudne do zrozumienia po wieloletnim przeglądaniu hasztagów. Są pieniądze na Stomil to i powinny się znaleźć na prawdziwą kulturę i rekreację. A dla dociekliwych- pracuję w handlu, ale na teatr również czas znajduję- może rzadziej, niż leży to w gestii moich oczekiwań, ale znajduję. I nie rozumiem tych płaczów, że "szkoda pieniędzy na kukiełki", dla mnie szkoda pieniędzy na Stomil, bo to niczego nie uczy i nie rozwija, ale nie neguję tego zupełnie, chcecie, to macie. Jestem jednak za tym, żeby na Teatr Lalek pieniądze również się znalazły, i to jak najszybciej, zanim stracimy tak cenny obiekt naszej kultury.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jabol #2751104 | 5.173.*.* 22 cze 2019 19:00

  26 lat w MSW, w tym 23 lata w kryminałce, 16 lat z "cywila " -- emerytura - 1720zł

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. AnabolX #2750899 | 2.205.*.* 22 cze 2019 11:39

  Czy ja dobrze zrozumiałem ? Miasto płaci im dodatkowo z moich podatków prawie 3mln zł!? I to każdego roku! A im jeszcze mało? No i komu to potrzebne ? To ile oni tam chcą zarabiać ? Wychodzi średnio 250 000 miesięcznie od miasta plus to co płacą ludzie prywatnie. Pytanie gdzie te pieniadze idą i na co ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (22)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages