środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Zamiast pasa zieleni ścieżka rowerowa?

2019-06-21 07:29:15 (ost. akt: 2019-06-21 07:32:39)
Ze względu na koszt na pasie zieleni ścieżki rowerowe nie powstaną

Ze względu na koszt na pasie zieleni ścieżki rowerowe nie powstaną

Autor zdjęcia: arch. GO

Ulica Dworcowa to jedna z głównych arterii Olsztyna. Ma bardzo szeroką jezdnię i chodniki, ale cały czas nie doczekała się ścieżki rowerowej.

Ulicą Dworcową codziennie przemieszczają się tysiące samochodów i pieszych. Powoduje to, że nawierzchnia jezdni jest dziurawa i nierówna. Podobnie wyglądają chodniki. Wystające płyty i sporo ubytków powodują, że piesi nie mają tam łatwego życia.

Łatwo nie mają też rowerzyści, bo cały czas nie ma tam ani metra ścieżki rowerowej. To może dziwić, bo nie ma chyba w Olsztynie innej ulicy, na której wyznaczenie ich byłoby tak proste i stosunkowo tanie. Przy szerokich chodnikach, najprostszym rozwiązaniem wydaje się być po prostu wymalowanie na nich odpowiednich oznaczeń i linii.

Innym rozwiązaniem, które mogłoby się sprawdzić, byłoby wyznaczenie ścieżek rowerowych na pasie zieleni. Takie rozwiązanie kilka lat temu próbowano wprowadzić m.in. w Płocku, ale ostatecznie, ze względu na wysokie koszty z pomysłu zrezygnowano. Właśnie między innymi dlatego na ul. Dworcowej ścieżka na pasie dzielącym dwie jezdnie nie powstanie.

— Taki pomysł jest mało realny ze względu na obowiązujące przepisy, bezpieczeństwo uczestników ruchu czy chociażby olbrzymie koszty związane z koniecznością przebudowy wszystkich skrzyżowań na trasie takich ścieżek. W przypadku ul. Dworcowej planowana jest budowa nowej linii tramwajowej, więc pomysł jest tym bardziej nierealny — powiedział nam Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Przyglądając się realizacjom inwestycji drogowych w stolicy Warmii i Mazur, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że ścieżki rowerowe na ul. Dworcowej pojawią się dopiero wraz... z tramwajami.

Kuch

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. vvv #2750807 | 176.221.*.* 22 cze 2019 09:37

  a co na to FRO? oni są najmądrzejsi. banda nieudaczników

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Olsztyniak #2750794 | 37.248.*.* 22 cze 2019 09:22

  ksywa Betonowicz w końcu do czegoś zobowiązuje. Przejdzie do historii miasta jako prezydent, który zastał Olsztyn zielonym a pozostawił szarym i betonowym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. widz #2750764 | 176.221.*.* 22 cze 2019 07:33

   kręccę się po mieście od rana do wieczora. ścieżka na Pana Tadeusza owszem jest, tylko rowerzystów tam widać jednego w miesiącu. cóż za punkt honoru przyjęto jak największą ilość kilometrów ścieżek. chodnikami się lepiej jeździ i atrakcji więcej

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Szczuj #2750762 | 176.221.*.* 22 cze 2019 07:00

    Kolejny raz ta osiedlowa gazetka staje się szczujnią. Aż dziw, że przy okazji nie napisali, że Dworcowa to ulica biegnąca od dworca, który "trzy lokalne stowarzyszenia chcą obrócić w ruinę". Ale i tak nie jest źle: tytuł sugeruje, że dla rowerzystów zlikwiduje się pasy zieleni. Nie jest to oczywiście prawda, ale jak widać po komentarzach, część czytelników ani nie czytała dalej, ani tym bardziej nie wie jaka jest rzeczywistość. I tak redaktor Hrywna znowu szczuje mieszkańców przeciwko mieszkańcom. A szkoda, bo gdyby gazeta nie była osiedlowym wydawnictwem, a poważną gazetą, toby przycisnęła urzędników dlaczego na jednej z najważniejszych ulic od kilkunastu lat nie ma nawet 1m ścieżki rowerowej. Dlaczego zasłaniają się tramwajem, o którym dobrze wiedzą, że nie powstanie w najbliższych kolejnych kilkunastu latach, w związku z czym sami zrezygnowali z budowy krótkiej odnogi torowiska (żeby potem nie ryć całego skrzyżowania jeszcze raz). A tak, urzędnicy i rezydent mają święty spokój, bo nikt ich poważnie nie przyciska, a mieszkańcy wyzywają się od pedałów. Brawo redaktorku!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Dlaczego Dworcowa jest dziurawa? #2750598 | 95.90.*.* 21 cze 2019 16:51

    Piszecie : "Ulicą Dworcową codziennie przemieszczają się tysiące samochodów i pieszych. Powoduje to, że nawierzchnia jezdni jest dziurawa i nierówna". Śpieszę z podpowiedzią, że Dworcowa jest dziurawa nie ze względu na duży ruch i pieszych (bo tak piszecie), ale ze względu na złe parametry budowanej ulicy. W Europie są setki tysięcy znacznie bardziej ruchliwych i z lepszą nawierzchnią ulic. Czy autorzy tego tekstu nigdy nie wyjeżdżali z Olsztyna? A tak na marginesie, co z tymi chodnikami. Sugerujecie, że piesi są winni dziurawym chodnikom? Cieeeekawe...

    Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    Pokaż wszystkie komentarze (51)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages