Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Sprytny jak... kierowca. Jak w Olsztynie wozi się bagaże? [ZDJĘCIA]

2019-06-19 08:40:45 (ost. akt: 2019-06-19 12:33:30)

Autor zdjęcia: Czytelniczka GO

Jedna z naszych czytelniczek przysłała nam zdjęcia samochodu, który w dość oryginalny sposób przewoził bagaż. Auto z pakunkiem na dachu wzbudzało niepokój kierowców.

— Czasami bezmyślność ludzka nie zna granic i takie ewenementy przydałoby się pokazać opinii publicznej ku refleksji — napisała w mailu do naszej redakcji czytelniczka.

I podesłała zdjęcia samochodu, który po olsztyńskich ulicach jeździł z bagażem na dachu. I nie byłoby w tym niczego niezwykłego, gdyby nie to, że pakunek nie znajdował się ani w specjalnym bagażniku, ani nie był też odpowiednio zabezpieczony. — Przy najmniejszej stłuczce czy gwałtownym hamowaniu przed pasami, mogła wydarzyć się ogromna tragedia — komentowała nasza czytelniczka. I podsumowała: — Ludzie to jednak mają wyobraźnię...

Fot. Czytelniczka GO

Fot. Czytelniczka GO

Fot. Czytelniczka GO


A dla tych, którzy nie pamiętają przepisów związanych z przewożeniem bagaży, mamy wyciąg z prawa o ruchu drogowym:

2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:

1) nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
2) nie naruszał stateczności pojazdu;
3) nie utrudniał kierowania pojazdem;
4) nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.

4. Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.

5. Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

6. Ładunek wystający poza płaszczyzny obrysu pojazdu może być na nim umieszczony tylko przy zachowaniu następujących warunków:

1) ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m, a przy szerokości pojazdu 2,55 m nie przekraczała 3 m, jednak pod warunkiem umieszczenia ładunku tak, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm;
2) ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów; w przypadku przyczepy kłonicowej odległość tę liczy się od osi przyczepy;
3) ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego.

7. Przy przewozie drewna długiego dopuszcza się wystawanie ładunku z tyłu za przyczepę kłonicową na odległość nie większą niż 5 m.

8. Ładunek wystający poza przednią lub boczne płaszczyzny obrysu pojazdu powinien być oznaczony. Dotyczy to również ładunku wystającego poza tylną płaszczyznę obrysu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m.

9. Ustala się następujące oznakowanie ładunku:

1) ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku;
2) ładunek wystający z boku pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50 × 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a ponadto w okresie niedostatecznej widoczności białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym światłem i czerwonym światem odblaskowym skierowanym do tyłu; światła te nie powinny znajdować się w odległości większej niż 40 cm od najbardziej wystającej krawędzi ładunku; jeżeli długość wystającego z boku ładunku, mierzona wzdłuż pojazdu, przekracza 3 m, to chorągiewkę i światła umieszcza się odpowiednio przy przedniej i tylnej części ładunku;
3) ładunek wystający z tyłu pojazdu oznacza się pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub na tarczy na jego tylnej płaszczyźnie albo na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej (np. stożku, ostrosłupie); widoczna od tyłu łączna powierzchnia pasów powinna wynosić co najmniej 1000 cm2, przy czym nie może być mniej niż po dwa pasy każdej barwy; ponadto w okresie niedostatecznej widoczności na najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe; przy przewozie drewna długiego zamiast oznakowania pasami białymi i czerwonymi dopuszcza się oznakowanie końca ładunku chorągiewką lub tarczą barwy pomarańczowej;
4) ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy może był oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 × 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

10. Wysokość pojazdu z ładunkiem nie może przekraczać 4 m.

11. Jeżeli masa, naciski osi lub wymiary pojazdu wraz z ładunkiem lub bez ładunku są większe od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi w przepisach określających warunki techniczne pojazdów oraz określonych w ust. 6, 8 i 10, przejazd pojazdu jest dozwolony tylko pod warunkiem uzyskania zezwolenia.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. janusz #2757683 | 185.138.*.* 5 lip 2019 08:17

  NOL - i wszystko jasne!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zasx #2750046 | 188.146.*.* 20 cze 2019 13:51

  Heh, wyciąg z PRD i żaden punkt nie złamany :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Damian #2750017 | 37.47.*.* 20 cze 2019 13:11

  Ratujmy dworzec główny przed wyburzeniem, zablokujmy budowę kolejnej koszmarnej galerii handlowej w jego miejsce. Dworzec trzeba wyremontować a nie burzyć, kto ma interes postawić kolejną galerię w miejsce dworca. BRAWO STOWARZYSZENIA ŻE WALCZYCIE O DWORZEC.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. DJ #2749881 | 79.185.*.* 20 cze 2019 09:49

   do wszystkich hejterów- zmienicie zdanie gdy ładunek takiego janusza spadnie na wasz samochod i cos sie komuś stanie. gonić takich ludzi co stwarzaja zagrożenie

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. misza #2749835 | 88.156.*.* 20 cze 2019 07:28

   Sensacje baba sobie znalazła,a gazeta nie ma o czym pisać widocznie ;P

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (34)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages