Piątek, 27 listopada 2020. Imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Olsztyn walczy z upałami: pustoszeją szkoły, urzędy i ulice

2019-06-12 11:01:21 (ost. akt: 2019-06-12 13:10:16)

Autor zdjęcia: Kuch

Niemal w całym kraju obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Temperatura powyżej 30°C towarzyszyć nam będzie jeszcze przez kilka dni. W Olsztynie w szkołach skracane są m.in. lekcje i godziny pracy w niektórych urzędach.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach czy placówkach. Taką decyzję podejmuje dyrektor. Może on zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli wystąpiły na danym terenie zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie. W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć. W Olsztynie lekcje skrócone zostały m.in. w SP 15 i SP 29.

Krócej pracować będą także urzędnicy Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Z powodu upałów w dniach 13-19 czerwca starostwo będzie otwarte do godz. 14:00.

— Na wysokie temperatury panujące w budynku skarżą się nasi petenci, szczególnie ci załatwiający sprawy urzędowe na wyższych piętrach. Mieliśmy też przypadek omdlenia. Stąd decyzja o skróceniu czasu pracy urzędu o godzinę. Przepraszamy za ewentualne utrudnienia — czytamy w komunikacie starostwa.

Urząd Wojewódzki pracuje zgodnie z planem, do godz. 15.30. W Urzędzie Miasta część pracowników może wyjść godzinę wcześniej, ale ciągłość pracy poszczególnych biur i wydziałów jest zapewniona — każdą sprawę w godzinach pracy urzędu można bez problemu załatwić.

— 12 czerwca 2019 roku z powodu utrzymujących się upałów i bardzo wysokich temperatur w pomieszczeniach biurowych w czasie wykonywania pracy, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mogą zakończyć dzień pracy o godz. 14. Decyzję w tej sprawie podejmą dyrektorzy departamentów i kierownicy równorzędnych komórek organizacyjnych zapewniając właściwą organizację pracy w departamencie — informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Upały dają się nam we znaki, o czym świadczy też fakt, że starówka, która zwykle tętni życiem, dziś opustoszała. A jak wy radzicie sobie z tym skwarem? Piszcie w komentarzach!Dla tych wszystkich, którym wysoka temperatura daje się we znaki, przygotowaliśmy kilka informacji o typowych oraz całkiem nowych, ale przede wszystkim sprawdzonych sposobach radzenia sobie z upałem.

Przede wszystkim nawadnianie

Dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz wszyscy z obniżoną odpornością są szczególnie narażeni na odwodnienie oraz przegrzanie. Podczas upałów możemy utracić spore ilości wody, a warto wiedzieć, że nawet spadek 3% wody w organizmie powoduje spore obniżenie jego wydajności. Dlatego też uzupełnianie płynów jest bardzo ważne.

Zobacz także: Upał wpływa na wzrost obowiązków... pracodawcy. Sprawdź, co ci się należy Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Kiedy rośnie temperatura, spadać może nie tylko nasza motywacja do pracy, ale i wydajność. I to nie tylko dlatego, że wielu z nas marzy już o urlopie,...
Gorąca herbata z solą
Zamiast lodów i zimnych napojów, powinniśmy wybrać np. gorącą herbatę z solą. Jest to stara metoda, stosowana chociażby przez marynarzy czy mieszkańców pustynnych terenów, która nie powoduje sztucznego obniżenia temperatury ciała, dzięki czemu wysokie temperatury na zewnątrz nie są tak mocno odczuwane, jak w przypadku spożywania zimnych napojów. Sól dodana do takiej herbaty, zapobiega także nadmiernej utracie wody oraz uzupełnia minerały i elektrolity odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, będące wydalane wraz z potem. Należy tylko pamiętać, by nie przesadzić z ilością soli, gdyż skutki mogą być odwrotne do zamierzonych.

Minimum 1,5 litra wody dziennie
Tyle właśnie powinien wypijać przeciętny człowiek w ciągu dnia, a w upalne dni ilość ta powinna zostać zwiększona nawet do 3 litrów! Jednak aby spożywana przez nas woda została w organizmie na dłużej, warto pić ją nie w czystej postaci, ale najlepiej z czymś zmieszaną. Poza herbatą czy sokami warto sięgnąć również po arbuzy czy ogórki. Niezawodnym sposobem na upał jest również świeży sok z kokosa, który nie tylko gasi pragnienie, ale również zapewnia sporą dawkę witamin i mikroelementów.

Zobacz także: Olsztyn walczy z upałami. Na ulicach stanęły kurtyny wodne Olsztyn walczy z upałami. Na ulicach stanęły kurtyny wodne Od początku tygodnia termometry w cieniu pokazują blisko 30 stopni. Na słońcu jest jeszcze goręcej, dlatego na ulicach rozstawione zostały kurtyny wodne,...
Unikanie kawy, alkoholu oraz napojów gazowanych
Należy pamiętać, że podczas upałów nie jest wskazane spożywanie dużej ilości kawy, alkoholu ani napojów gazowanych, ponieważ kawa działa moczopędnie i powoduje wypłukiwanie się magnezu z naszego organizmu, a alkohol poprzez obniżenie ciśnienia może doprowadzić do utraty przytomności i omdleń. Unikajmy również picia napojów gazowanych oraz tych mocno dosładzanych, ponieważ po nich będzie nam się chciało pić jeszcze bardziej.

Kąpiel w kąpielisku
Nie tylko słoneczne, ale również i wodne kąpiele są przez całe wakacje sensem prawdziwego wypoczynku. Gdzie jak gdzie, ale na Warmii i Mazurach – krainie tysięcy jezior – miejsc do plażowania i pluskania w wodzie nie brakuje. Jeśli możemy wskoczyć do wody, to rzecz jasna to robimy. Będąc nad wodą, możemy zrobić jeszcze jedną przydatną rzecz, a mianowicie namoczyć po prostu ubrania, które mamy na sobie. Ubrania te schnąc na nas, będą jednocześnie chłodziły naszą skórę. Niestety jednak bardzo często upały sprzyjają rozwojowi sinic, czyli organizmów, które wytwarzają groźne toksyny sinicowe, mogące powodować mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne. Dlatego też jeśli zauważymy, że woda, do której chcemy wejść jest mętna i zielona, lepiej nie ryzykować i skorzystać z innej metody na ochłodę.

Przypominamy, że olsztyńskie kąpieliska zostaną uruchomione 19 czerwca.

Częste chłodne natryski i kąpiele chłodzące
W razie problemów z dostępem do jeziora czy morza, można skorzystać z jednego z najprostszych i najskuteczniejszych sposób na obniżenie temperatury ciała w czasie upałów, jakimi są chłodne natryski i kąpiele chłodzące. Mimo, iż jest to pomoc doraźna, to pozwala poczuć się lepiej i przynosi ulgę na jakiś czas, zwłaszcza dla tych osób, które wyjątkowo źle znoszą upały. Oprócz tego możemy również od czasu do czasu zanurzyć stopy w misce wypełnionej zimną wodą, polewać nadgarstki zimną wodą z kranu lub wykorzystać butelkę z dozownikiem do spryskiwania twarzy i ciała.

Okłady z wilgotnych ręczników
Woda parująca z nich może nas ochłodzić tak, jak pot, ale bez narażenia organizmu na odwodnienie. Znany jest również egipski sposób radzenia sobie z upałem, polegający na zwilżeniu ręcznika lub prześcieradła i użycia ich zamiast kołdry. Pomaga to ochłodzić organizm i przyczynia się do lepszego snu w upalne noce.

Letnia wersja termoforu z butelki
Woda zamrożona w plastikowej butelce może na nas działać niczym chłodny kompres. Stopniowo rozmrażająca się woda, będzie nas przyjemnie chłodzić, a po całkowitym rozmrożeniu pomoże nam ugasić pragnienie.

Fontanna
W miastach podczas upału dodatkowym nieprzyjemnym czynnikiem są rozgrzane prawie do czerwoności asfaltowe ulice i wszechobecny beton. Kiedy z nieba leje się żar, warto chociażby na chwilę przysiąść i odpocząć przy miejskiej fontannie, która może ochłodzić nasze rozgrzane ciała. Pamiętajmy jednak, że należy unikać kąpieli w takiej fontannie, ponieważ może się to źle skończyć zarówno dla naszego portfela, jak i zdrowia. Sanepid ostrzega, że woda z miejskich fontann to doskonałe siedlisko niebezpiecznych bakterii. W niektórych miastach do schłodzenia się w upalne dni służą specjalne kurtyny wodne i pitniki.

Parasol
Parasol może nas ochraniać nie tylko od deszczu, ale równie dobrze sprawdzi się podczas upałów, zapewniając nam cień i ochronę naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dodatkowym atutem parasola jest to, że można się pod nim schronić praktycznie wszędzie, nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwy do przenoszenia.

Wyprawa do lasu
Dla tych, którzy mają w pobliżu las, idealny może się okazać spacer pośród drzew. Upał nie dosięga miejsc, w których jest cień, więc można spokojnie spacerować, lub też usiąść na trawie i odpocząć w przyjemnym chłodzie.

Jak zapewnić odpowiednie warunki w domu?

W celu ochłodzenia domowej przestrzeni, najlepiej byłoby zaopatrzyć się w urządzenia, które wprawiają powietrze w ruch, takie jak wentylator, wachlarz czy klimatyzacja. Ale jeśli nie posiadamy takich urządzeń, są również i na to odpowiednie sposoby.

Klimatyzacja
Jeśli mamy dostęp do klimatyzacji, to jesteśmy w idealnej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być niższa o więcej niż 5-7°C od temperatury panującej na zewnątrz. Warto również wyłączyć klimatyzację przynajmniej pół godziny przed opuszczeniem takiego pomieszczenia, aby nie doświadczyć nagłych zmian temperatury. Pomoże nam to uniknąć przeziębienia czy anginy.

Wentylatory
Ich głównym zadaniem jest wprawianie powietrza w ruch. Ochładza nas, ponieważ mówiąc dosłowne, za pomocą powstałego wiatru zdmuchuje z nas szybciej ciepło. Nie sprawia jednak, że temperatura w danym pomieszczeniu staje się mniejsza. Dlatego też wchodząc warto go po prostu wyłączyć, aby nie marnować energii elektrycznej. Warto również pamiętać, że kiedy jest naprawdę gorąco, nie są one w stanie uchronić nas przed zagrożeniami ze strony upałów i zazwyczaj nie radzą sobie, kiedy temperatura zbliża się do 35°C.

Zasłonięcie okien od nasłonecznionej strony w domu i szczelne zamknięcie okien
Ten sposób jest idealny, dla osób, które w ciągu dnia chcą przetrwać upały we własnych domach. Przez okna wpada do mieszkania najwięcej promieni słonecznych oraz rozgrzanego powietrza. Dlatego najlepiej jest otwierać okna jedynie przed snem, kiedy temperatura na zewnątrz się już schłodzi. Mieszkanie będzie mogło przez noc dokładnie się wywietrzyć, a my nabierzemy do płuc świeżego powietrza. Jednak rano nie zapomnijmy o szczelnym zamknięciu i zasłonięciu okien. Jeżeli już musimy otwierać okna w ciągu dnia, warto robić to jedynie w tych pomieszczeniach, które w danym momencie nie są narażone na działanie promieni słonecznych. Skutecznym sposobem jest również zawieszenie wilgotnego prześcieradła na wprost okna, ponieważ powietrze przechodzące przez tkaninę może pomóc nam obniżyć temperaturę w mieszkaniu.

Rozstawienie naczyń z wodą
Warto również rozstawić w domu miski lub butelki z wodą. Możne je umieścić w dowolnym miejscu w mieszkaniu, lub też przed działającym wentylatorem, w celu spotęgowania efektu chłodzenia. Takie działanie sprawi również, że powietrze w mieszkaniu będzie bardziej wilgotne.

Wyłączenie urządzeń elektrycznych
Aby skutecznie obniżyć temperaturę w mieszkaniu i przy okazji oszczędzić energię, warto wyłączyć wszelkiego rodzaju gadżety elektryczne, kiedy akurat z nich nie korzystamy, ponieważ komputery, telewizory czy nawet żarówki generują bardzo dużą ilość ciepła.
Pamiętajmy również o zwierzętach!

Upały dają się we znaki nie tylko nam, ludziom. Również nasze zwierzęta w taką pogodę strasznie się męczą i potrzebują pomocnej dłoni człowieka. Należy pamiętać, że zwierzęta reagują na upał podobnie do ludzi, bo grozi im takie samo niebezpieczeństwo, jak człowiekowi. Tak samo jak my, nasze zwierzę od przebywania na słońcu może dostać udaru, czy narazić się na przegrzanie.

Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli naszym pupilom przetrwać te upalne dni:
- należy zapewnić im dostęp do czystej wody,
- możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu,
- nie zostawiać zwierząt w samochodzie,
- nie zmuszać psa do biegania za rowerem,
- wyprowadzać psy rano i wieczorem,
- nie polewać psów zimną wodą.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Piotrek111 #2746384 | 37.30.*.* 13 cze 2019 09:49

  Olsztyniaki to takie wiesniacki pokazuje to najazd likendowy na galerie wiejska albo plaże wiejska i jeszcze te śmierdzące spocone byle co lansujace się w pedal..skich tranwajach.Jaki prezydent tacy podwładni

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Niz #2746372 | 37.248.*.* 13 cze 2019 09:37

  Miasto Ogród - wszędzie beton i kostka, które kumulują ciepło. Roślin i cienia brak. Fotowoltaiki, aby wykorzystać słońce również. Tylko menelstwo rozwalone przed Wysoką Bramą zadowolone. Brawo Pan Prezydent.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2746157 | 195.136.*.* 12 cze 2019 21:37

  w starostwie to się w tyłkach poprzewracało urzędnicy klimatyzacje zakładają za grubą kasę a nagle im jest za gorąco szczyt chamstwa i jeszcze za mało zarabiają

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Xyz #2746145 | 31.0.*.* 12 cze 2019 21:08

   Fragment o tętniącej życiem Starówce po prostu mnie rozsmieszyl

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Bibendum #2746037 | 5.173.*.* 12 cze 2019 17:37

    A w michelinie się pracuje i wszyscy weseli choć na halach powyżej 30 stopni

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (38)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages