środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Rysunkowa opowieść trudnej historii miasta nad Łyną

2019-06-08 10:00:00 (ost. akt: 2019-06-08 09:39:47)
Grafika Jarka Gacha z filmu „Miasto”

Grafika Jarka Gacha z filmu „Miasto”

Autor zdjęcia: Jarosław Gach

Film „Miasto na Łyną” premierę ma za sobą. To animowana historia Olsztyna od pradziejów do czasów współczesnych. „Miasto” jest adresowane do młodego widza.

Miasto nad Łyną” jest jednym z 12 filmów dofinansowanych przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy i pierwszym filmem animowanym. Premiera odbyła się 1 czerwca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Andrzej Wojnach, producent, dziennikarz, menedżer mediów, wykładowca akademicki, autor książki „Film animowany – sztuka czy biznes”. Za muzykę i dialogi odpowiada Wanda Laddy. Aneta Siurnicka i Jarek Gach stworzyli filmowe postaci oraz fimowe pejzaże i je ożywili. Głosów dwóm narratorom użyczyli Robert Mazurkiewicz i Radosław Laddy. Film trwa prawie 12 minut.

Czy w tym czasie można opowiedzieć prawe 700-letnią historię miasta? Była skomplikowana, bo ziemie, gdzie powstało, zamieszkiwały różne ludy i rządzili nimi różni władcy. Autor scenariusza zrezygnował z chronologicznej narracji. Mamy tu do czynienia raczej z „ruletką”. Puszczona w ruch zatrzymuje się na literach, którym odpowiadają konkretne przedmioty, postaci i wydarzenia. A więc „Z” to sterowiec zeppelin, „N” to Napoleon, „K” to kolej i Krzyżacy.

W filmie jest oczywiście Mikołaj Kopernik i wizytujący miasto Adolf Hitler, pożar, dżuma i głód, elektryfikacja i kanalizacja, plebiscyt 1920 roku, miasto ogród i miasto garnizon. Wszystko miga przed naszymi oczami jak w kalejdoskopie.

Na pewno film może być początkiem rozmowy o historii miasta, historii czasem dramatycznej i niemożliwej do opowiedzenia z jednej tylko polskiej perspektywy. Mnie najbardziej podobała się ożywiona grafika Jarka Gacha, którego talent wart jest filmowego wykorzystania.

Od 2017 roku WMFF, przeprowadzając trzy konkursy, wsparł finansowo produkcję 3 filmów fabularnych, 8 dokumentalnych i animację — „Miasto nad Łyną”. Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin przeznaczył na ten cel ponad 1,5 mln zł.

MZG

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. neutralny #2744578 | 95.160.*.* 9 cze 2019 15:25

  gdzie można ten film obejrzeć?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wołoszański #2744264 | 188.146.*.* 8 cze 2019 17:56

  Ciekawe jak przedstawili w filmie historie współczesną - tą żydokomunę, w tym olsztyński bezmiar niesprawiedliwości, policje - państwa w państwie, rodzinne układy policyjno-prokuratorsko-sędziowskie, ciekawe??

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. userka #2744127 | 217.226.*.* 8 cze 2019 11:27

   Owinno byc "Olsztyn, miasto nad Lyna" - Lidzbark Warminski tez nad nia lezy

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages