Piątek, 22 listopada 2019. Imieniny Cecylii, Jonatana, Marka

Z Olsztyna do Dobrego Miasto pojedziemy dużo szybciej

2019-06-04 07:10:00 (ost. akt: 2019-06-03 14:47:03)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Kolejarze ogłosili przetarg na przebudowę linii Gutkowo-Dobre Miasto. Po modernizacji skróci się czas przejazdu, bo pociągi pojadą tam 100 km/h.

Wygodne perony i krótszy czas przejazdu pociągiem zakłada projekt przebudowy linii Gutkowo-Dobre Miasto. PKP Polskie Linie Kolejowe właśnie ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i realizację projektu, który jest częścią Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Rewitalizacja linii kolejowej nr 221 Gutkowo-Braniewo” na odcinku Gutkowo-Dobre Miasto.

Koszt całej inwestycji to ponad 120 mln zł. Realizacja projektu przewidziana jest w formule „Projektuj i buduj”. Podpisanie umów planowane jest w czwartym kwartale 2019 roku, a zakończenie od koniec 2021 roku.

Na linii planowana jest wymiana torów na ponad 20 km i rozjazdów. Pociągi pasażerskie znacznie przyspieszą i pojadą z prędkością do 100 km/h, dziś na linii są ograniczenia nawet do 30 km/h. W efekcie skróci to czas podróży pomiędzy Olsztynem a Braniewem. Poprawią się również warunki do przewozu ładunków — składy towarowe pojadą z prędkością do 70 km/h.

Poprawi się standard obsługi podróżnych na stacji w Gutkowie i Dobrym Mieście oraz przystankach Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna. Zmodernizowane perony będą wygodniejsze i wyższe. Każdy zostanie wyposażony w wiaty, ławki i funkcjonalne oświetlenie. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. — Będzie to kolejny element budowy kolei aglomeracyjnej — mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Kolejny, bo budowa kolei aglomeracyjnej wokół stolicy regionu trwa. W trzecim kwartale mają ruszyć już prace budowlane przy modernizacji linii z Olsztyna Głównego do Gutkowa. Przebudowany zostanie 6,5-kilometrowy odcinek linii, a wartość inwestycji to 66,1 mln zł netto.

Projekt rewitalizacji linii zakłada też budowę dwóch nowych przystanków kolejowych o roboczych nazwach Olsztyn Likusy, który ma się znajdować w pobliżu „elektronika” i „ekonomika”, a także Olsztyn Redykajny, który powstanie koło przejazdu kolejowego. Powstanie też przejście pod torami na ulicy Jeziornej.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kumpel Piotrka z Dajtek #2743107 | 2.216.*.* 5 cze 2019 22:15

  100 km na godz za szybko już w Bukwałdzie pociąg będzie musiał dawać po hamulcach żeby zatrzymać się w tej metropolii Dobrym Mieście a ponadto Piotrek z taczką (ten od protestu w sprawie kasy tak szybko nie może. Nawet Piotrek a gdyby mógł to by odleciał to po co mu tory.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #2742618 | 193.243.*.* 5 cze 2019 09:41

  Wszystko pięknie niech odbudowują. Pamiętajcie jednak że 120 mln PLN to tylko koszt budowy. Takie linie są zawsze deficytowe i samorząd będzie musiał do nich dopłacać. Nie mówię żeby tego nie budować bo w końcu to ma być dla ludzi i być może teraz już nas na to stać ale trzeba być świadomym skutków.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Antychytrus #2742515 | 95.40.*.* 5 cze 2019 05:41

  To w gutkowie jest przystanek. Od dzisiaj jadę własnym samochodem do pociągu. Poyem z prędkością 100km/h na zachodni a dalej rowerem miejskim załatwiam urzędy i supermarkety. Bardzo dobrze wydane 120mln.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A co z tego ma LGBT, geje i ż. #2742416 | 95.90.*.* 4 cze 2019 21:11

   Oczywiście to retoryczny żart, bo jedni budują, modernizują rozumnie wydają, a drudzy znają tylko tematy o mniejszościach i rozbiorze Polski. Nie rozumiem tych, którzy maj informacje na dłoni i ciągle głosują na tych barbarzyńskich nierobów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mm #2742147 | 81.190.*.* 4 cze 2019 12:20

   powinni połozyć tory z Dobrego Miasta do Lidzbarka Warmińskiego a z Lidzbarka odbudować kolej do Górowa Iławeckiego i do Bartoszyc. Bo przez Czerwonkę to dłużej jechały do Lidzbarka Warmińskiego. Ale PO z Protasem na czele duzo zniszczyli z infraktruktury kolejowej z Czerwonki na Lidzbark, górowo i Bartoszyce

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages