Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Pięć nowych ulic w Olsztynie i pięć nowych patronek

2019-05-29 18:17:51 (ost. akt: 2019-05-29 17:42:03)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zofia Nałkowska, Wisława Szymborska, Eliza Orzeszkowa, Agnieszka Osiecka i Maria Dąbrowska — oto nowe patronki ulic w Olsztynie. W zasadzie powstanie prawdziwe osiedle poetek. Rada Miasta właśnie o tym zdecydowała. Nie odbyło się jednak bez dyskusji...

Wszystkie nowe ulice znajdą się na ternie byłego poligonu wojskowego między ul. Krasickiego a nową trasą ul. Pstrowskiego. To będzie w zasadzie osiedle poetów.

Podczas dzisiejszej (29.05) sesji Rady Miasta radni przyjęli pięć uchwał w tej sprawie. Nie obyło się bez dyskusji szczególnie nad jedną z nowych patronek, co do której wątpliwości miała też rada osiedla Mazurskiego.

Na początek, Jerzy Roman, dyrektor Zarządu Dróg Zieleni i Transportu przybliżał postać każdej z nowych patronek.
Zofia Nałkowska to polska pisarka, publicystka i dramatopisarka, posłanka do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji, członek Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju w 1949 roku, działaczka Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. W tym przypadku opinię wydawała rada osiedla Pieczewo. Zaopiniowała Nałkowską pozytywnie. To samo zrobiła miejska komisja gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Podobnie, jak w czterech innych przypadkach.

Przy okazji dyskusji z apelem wystąpił też Jarosław Babalski, radny Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący Rady Miasta. — Na przyszłość prosiłbym, żeby konsultować w inny sposób projekty uchwał, jeśli chodzi o nadawanie ulic. Nie chodzi mi o ideologie, ale mam prośbę, żeby zmieniać lakoniczne uzasadnienia. Wystarczy, że poda się materiał źródłowy, na poziomie którego tworzy się uzasadnienie — mówił radny. — Jeśli podano by taki materiał i wskazano różne aspekty propozycji na patronów, to w ich historii są wzloty i upadki. Każdy mógłby sobie to przeczytać. To, że chce się stworzyć na Pieczewie enklawę poetów, to bezrefleksyjne poddawanie się, jest strzałem w płot. Czemu nie stworzymy enklawy kosmonautów?

— Czeka nas glosowanie nad pięcioma podobnymi sprawami. Poprzednio głosowałem przeciwko patronce jednej z ulic — mówił Mirosław Arczak, radny niezrzeszony. — Możemy już mówić, że na pograniczu os. Mazurskiego i Pieczewa powstaje osiedle pisarek. Dlatego też argument, żeby ulice na os. Mazurskim nazywać nazwami miejscowości znika. Poprzednio brakowało formalnych podstaw — opinii rad osiedli. Teraz już są. Osobiście nie mam już wątpliwości co do patronów.

Zofia Nałkowska została patronką ulicy głosami osiemnastu radnych. Jeden się wstrzymał, czterech było przeciw.

Patronką najdłuższej ulicy (biegnącej aż do węzła obwodnicy) została Wisława Szymborska. Poetka, eseistka, tłumaczka, felietonistka i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. To właśnie ta poetka została okrzyknięta „najbardziej kontrowersyjną” z całego zestawienia. Co do noblistki wątpliwości miała też rada os. Mazurskiego negatywnie opiniując jej kandydaturę. Rada osiedla Pieczewo wypowiedziała się jednak pozytywnie. — Przemilczanie pewnych faktów stało się regułą. Nie jest to wychowawcze dla młodego pokolenia — mówił Jarosław Babalski. — Jeśli są wypaczane, albo niezgodne z tymi, którzy próbują interpretować po swojemu, to tym gorzej dla faktów. Dlatego właśnie proszę o powoływanie się na źródła.

— Idea honorowania kobiet jest słuszna — podkreślił Michał Wypji, radny niezrzeszony. — Ale ważne jest też zdanie mieszkańców. Musimy uszanować ten głos. Nie wchodząc w dyskusje na temat życiorysu Wisławy Szymborskiej, uszanujmy więc głos radnych rady osiedla Mazurskiego.

— We wszystkich przypadkach są to osoby, o których dzieci uczą się w podstawówce. Które źródła mamy podawać? Sa ich setki — mówił Mirosław Gornowicz z prezydenckiego klubu radnych Ponad Podziałami. — W życiu patronek są różne momenty. Ale nie tylko w ich. Skoro, tak jak mówi radny Babalski, powinniśmy honorować mieszkańców Olsztyna, to rozumiem, że Chopin czy Piłsudski nie powinni mieć swoich ulic? Można też wskazać, że Piłsudski był np. socjalistą.

— Od lat obserwuję, że do kwestii nadawania ulic wkrada się polityka — stwierdziła Elżbieta Wirska, radna niezrzeszona. — Tak było w przypadku nadania ulicy Kuronia. Tutaj mamy cztery wielki literatki, ale jedna z nich zajmowała się polityką, jest też najbardziej kontrowersyjną osobą, a dostaje największą ulicę. Sięgnijmy do bazy ludzi, którzy byli inżynierami. Czemu tylko poeci? Powinnismy mieć komisję, która powinna obmyślać strategie nadawania nazw ulic — podpowiedziała Wirska.

— Jeśli w wachlarzu propozycji mamy zacnych obywateli miasta, którzy przyczynili się do jego rozwoju, to w pierwszej kolejności powinnismy sięgać właśnie po nich — zwrócił się do Mirosława Gornowicza Jarosław Babalski.

Ostatecznie Wisława Szymborska została uhonorowana własną ulicą głosami szesnastu radnych. Siedmiu z nich było przeciw.

Kolejną patronką — która tym razem przeszła bez dyskusji — była Eliza Orzeszkowa. Polska pisarka epoki pozytywizmu, autorka powieści Nad Niemnem, nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905. Jedna z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu. W tym przypadku opinia rady os. Mazurskiego była pozytywna. Osiemnastu radnych głosowało za przyjęciem uchwały nadającej ulicy nazwę od nazwiska pisarki. Pięciu radnych się wstrzymało.

Czwartą patronką została Agnieszka Osiecka. Poetka znana z wielu tekstów piosenek, a także reżyserka teatralna i telewizyjna oraz dziennikarka.

— Opinia rady osiedla Mazurskiego jest według mnie niejednoznaczna — stwierdził Jerzy Roman. — Rada, co prawda pozytywnie opiniuje, ale ze względu na niedużą ulicę rekomenduje poszukanie innego miejsca.
— Skoro osoba jest godna, ale radni zwracają uwagę, że nie jest to odpowiednie miejsce, to może warto przemyśleć inne — zaproponował Michał Wypij.

Podczas dyskusji doszło do ciekawej sytuacji — prezydent Grzymowicz odniósł się do wpisu radnego Wypija, który na Facebooku napisał:
„Kto powinien wybierać patronów ulic? Zawsze wydawało mi się, że mieszkańcy. Innego zdania jest prezydent Olsztyna, który usilnie forsuje swoją wizję wbrew opinii Rady os. Mazurskiego. Panie prezydencie apeluję, żeby uszanować głos ludzi i nie być lokalnym despotą”.

— Ma pan wolną rękę na zaproponowanie swoich patronów — skomentował prezydent Grzymowicz.

Za uhonorowaniem Agnieszki Osieckiej własną ulicą zagłosowało szesnastu radnych. Jeden był przeciw, wstrzymało się sześciu.

Z kolei Maria Dąbrowska, powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka nominowana do Nagrody Nobla za „Noce i Dnie” zostanie patronką ulicy bezpośrednio na Pieczewie. — Jest tam realizowana inwestycja pod budownictwo wielorodzinne. Inwestor wystąpił o nadanie nazwy ulicy, żeby mógł wystąpić o nadanie numerów administracyjnych — mówił Jerzy Roman. — Rada os. Pieczewo zaopiniowała patronkę pozytywnie.

Tutaj również obyło się bez dyskusji — „za” patronką było osiemnastu radnych, trzech przeciw, a dwóch się wstrzymało.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ostródzki #2740826 | 81.190.*.* 31 maj 2019 11:35

  Znam tego BABALSZCZAKA z Ostródy- tępy, szmaciany b.TREP wojskowy - kiedyś wielce zasłużony TOWARZYSZ-ale od kiedy zadaje się z pisuarami- to ZIDIOCIAŁ -i TYLE.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xxx #2740816 | 5.172.*.* 31 maj 2019 11:06

   Hańba prawackim politrukom. Nobel dla Babalskiego.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Rafik #2740566 | 188.146.*.* 30 maj 2019 17:39

   Ulice Osiedle Generałów są nazwane od nazwisk znanych generałów. Ulice Osiedla Bajkowego maja nazwy od znanych postaci z bajek. To może by tak ulice na Osiedlu Tęczowym nazwać "odpowiednimi" nazwiskami?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Rafik #2740560 | 188.146.*.* 30 maj 2019 17:27

   Lepsza nazwa ulicy Bolka i Lolka, Myszki Miki, niż Dadleza, czy Grabty.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Mam nadzieję, że to początek normalności #2740461 | 95.90.*.* 30 maj 2019 13:56

   Bo ul. Królewny Śnieżki, Bolka i Lolka, Myszki Miki, Smerfów, czy Misia Uszatka woła o pomstę do nieba. Dziwię się, że żaden psychiatra nie zajął się badaniami tego tematu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (48)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages